Skalka vynahradí horskou přírodu



Skalku lze začlenit nejen do velké zahrady, ale také do malé. Případně je možnost vybudovat miniskalku v korytu.

Zakládání skalky v přírodním stylu

Při zakládání skalky v přírodním stylu využijeme svažitý terén, do kterého přirozeně zabudujeme stupně. Pokud nemáme svažitý terén, musíme si vypomoci zídkou z kamenů nebo kamenným valem.

Suchá zídka

Suché zídky se nejčastěji staví z přírodních kamenů. Beton je nahrazen zahradní zeminou nebo písek. Postavit kamenou zídku není náročné. Rostliny sázíme i s balem do vzniklých spár. Skalničky rychle zídku obrostou. Pro suché zídky používáme rychle rostoucí polštářové trvalky, plamenky, tařici. Na vrch suchých zídek zasadíme zelený štěničník, jehož dlouhé stonky zakryjí odvrácenou stranu zídky.

Pokud vytvoříme jen kousek suché zídky, dáváme pozor, aby rychle rostoucí rostliny nevytlačily ostatní a také, aby byl vidět přírodní kámen.

Suché zídky hýří na jaře všemi barvami. V červnu, kdy je většina skalniček odkvetlá, je oživujeme zvonky, rozchodníky, netřesky nebo hvozdíky.

Kamenný val

Kamenný val stavíme z větších kulatých kamenů. Do kamenného valu vysazujeme trvalky, kterým nevadí sucho a slunce. Do zadní části osazujeme dřeviny nebo růže. Kamenným valem můžeme velmi dobře rozčlenit zahradu nebo odstínit hluk z ulice.

Malá skalka

Malou skalku snadno vytvoříme z obyčejného záhonu tak, že do prostoru umístíme větší a menší kameny. Terén může zůstat rovný, ale na jednom nebo dvou místech jej můžeme mírně navršit. Mezi kameny zasadíme zakrslé jehličnany, alpinky, různé druhy travin i cibulovité a hlíznaté rostliny. Kromě skalniček můžeme vysadit i zahradní kosatce, violku rohatou, žlutou mochnu, lomikámen, mydlici, rozchodníky nebo kakosty. Docílíme tím, že tato část zahrady pokvete celý rok.

Skalka

Skalka






  • Pelargónie páskatá – Pelargonium zonale Pěstování pelargonie páskaté Pelargónie páskatá je lidově taktéž nazývaná muškát. Často je pěstovaná na oknech a balkónech. Oblíbená je hlavně proto, že kvete od jara do prvních mrazíků v nejrůznějších barevných odstínech. Květy pelargonií jsou jednoduché i plné, u některých druhů s výrazným očkem. Listy můžou být sytě zelené nebo pestrobarevné, bíle..
  • Péče o trávník Péče o trávník představuje nejen pravidelné hnojení, provzdušňování, zavlažování a sekání, ale i ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům. Jakou půdu pro trávník Před zakládáním trávníků připravíme půdu, která by měl mít alespoň 10 cm kvalitní zeminy. Je-li půda příliš těžká, můžeme ji vylepšit pískem a rašelinou. Pokud je písčitá,..
  • Hlaváček jarní – Adonis vernalis Pěstování hlaváčku jarního Hlaváček jarní patří mezi posly jara na našich zahradách. Má žlutozelené kvítky, které rozkvétají hlavně v dubnu. Hlaváček jarní je plně mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v polostínu a ve vlhké půdě. Rozmnožuje se semeny koncem léta nebo po odkvětu dělením trsů. Podobné články: Jarní květiny ve skalce Skalka..
  • Jaké rostliny sázíme do samozavlažovacích truhlíků? Pěstování rostlin v samozavlažovacím truhlíku Do samozavlažovacích truhlíků sázíme nejen muškáty, petúnie, fuchsie, begónie a verbeny, ale lze v nich pěstovat také zeleninu, např. pažitku, řeřichu, cibuli. Vhodné jsou i pro pěstování bylinek a léčivých rostlin, jako máta peprná, meduňka lékařská, šalvěj atd. Daří se v nich dobře i některým dřevinám –..