Cínie – Ostálka sličná a Ostálka úzkolistáLatinské jméno (Zinnia) dostaly cínie po německém lékaři a profesoru botaniky Johannu Gottfriedu Zinnovi. Pocházejí z amerického kontinentu, kde bylo popsáno kolem patnácti druhů. Patří mezi oblíbené záhonové letničky.

Správné české jméno pro cínie je ostálka, ale zlidovělý název cínie se vžil mnohem více.

Ostálka úzkolistá

Ostálka úzkolistá je doma v Mexiku. Jsou to keříkovité rostliny vysoké asi 35 cm. Úbory mají tmavé středy a žluté až žlutohnědé jazykovité květy. Pěstují se vícebarevné kultivary, často prodávané ve směsi barev. Ostálka úzkolistá kvete od června do zámrazu.

Cínie

Cínie

Ostálka sličná

Nejčastěji se u nás pěstuje ostálka sličná, která také pochází z Mexika. Jako okrasnou rostlinu ji pěstovali již Aztékové. Oproti ostálce úzkolisté je robustnější. Dorůstá do výšky 30 až 90 cm. Rostliny jsou pevné, keřovité s přisedlými listy a plnými úbory. Ty mohou být široké 5 až 15 cm. Barevná paleta je u cínií velmi široká. Existují kultivary zelenavě bílé, žluté, růžové, oranžové až červené, s množstvím barevných odstínů a přechodů.


  • Pěstování minirůží Skupina drobnokvětých růžiček s menším vzrůstem se těší popularitě především pro možnost pěstovat je jako pokojové rostliny. Potřebují stejné podmínky jako velké růže, tedy dostatek slunce hnojenou zem, občasný řez a ochranu před mšicemi, padlím a listovými chorobami. Očkované na šípku vydrží dlouho bez vody, sázejí se především do skalek, záhonů..
  • Nestařec (Ageratum houstonianum) Nestařec (Ageratum houstonianum) je letnička pocházející se Střední a jižních oblastí Severní Ameriky. Tvoří husté bohatě větvené kompaktní trsy. Nestařec kvete od června do září, většinou světle nebo tmavě modrofialovými květy. Nízké druhy jsou vysoké asi 20 cm a používají se hlavně na obruby záhonů, případně i do skalek. Vysoké..
  • Pěstujeme čínskou astru Čínská astra – Callistephus Čínská astra je letnička, která je velmi oblíbená. Používá se k osázení do záhonů květin, do balkonových truhlíků nebo k řezu. Podle druhu je dělíme na nízké astry, polovysoké nebo vysoké. Květy jsou jednoduché, jehlicovité nebo chryzantémové. Čínské astry nikdy nevysazujeme na stejné místo, jako v minulém roce. Podobné..
  • Kokarda – žlutočervená květina Kdy kvete kokarda? Žlutočervenými květy zdobí zahradu kokarda. Kvete od poloviny jara do podzimu. Podmínkou dlouhého kvetení je odstraňování odkvetlých květů. Vyšší kultivary se uplatní ve smíšených trvalkových záhonech, nižší odrůdy můžou být umístěny ve skalkách. Květy kokardy jsou vhodné k řezu, protože ve váze vydrží dlouho. Nevýhodou kokardy je,..