Cínie – Ostálka sličná a Ostálka úzkolistá
Latinské jméno (Zinnia) dostaly cínie po německém lékaři a profesoru botaniky Johannu Gottfriedu Zinnovi. Pocházejí z amerického kontinentu, kde bylo popsáno kolem patnácti druhů. Patří mezi oblíbené záhonové letničky.
Správné české jméno pro cínie je ostálka, ale zlidovělý název cínie se vžil mnohem více.
Ostálka úzkolistá
Ostálka úzkolistá je doma v Mexiku. Jsou to keříkovité rostliny vysoké asi 35 cm. Úbory mají tmavé středy a žluté až žlutohnědé jazykovité květy. Pěstují se vícebarevné kultivary, často prodávané ve směsi barev. Ostálka úzkolistá kvete od června do zámrazu.

Cínie
Ostálka sličná
Nejčastěji se u nás pěstuje ostálka sličná, která také pochází z Mexika. Jako okrasnou rostlinu ji pěstovali již Aztékové. Oproti ostálce úzkolisté je robustnější. Dorůstá do výšky 30 až 90 cm. Rostliny jsou pevné, keřovité s přisedlými listy a plnými úbory. Ty mohou být široké 5 až 15 cm. Barevná paleta je u cínií velmi široká. Existují kultivary zelenavě bílé, žluté, růžové, oranžové až červené, s množstvím barevných odstínů a přechodů.
- Pěstování lilie bělostné a lilie zlatohlavé V našich zahradách zdomácněla lilie zlatohlavá, která spolu s lilií bělostnou roste v půdách neutrálních i mírně zásaditých a vyžaduje přítomnost vápníku v půdě. Jak pěstovat lilie Výškou patří tyto dvě lilie mezi dominantní rostliny, dorůstají do výšky 1 až 1,5 m. Lilie bělostná výrazně voní. Některým lidem tato silná vůně natolik vadí, že..
- Hvězdnice virginská Hvězdnice virginská je podzimní trvalka dorůstající do výšky až 150 cm. Kvete v září až říjnu četnými bílými, modrými, růžovými nebo červenými květy. Na stanoviště není náročná a vydrží na něm mnoho let. Podobné články: Aksamitníky neboli Afrikány – letničky naší zahrady Nevadlec péřitý – Celosia argentea Pěstujeme čínskou astru Verbena..
- Jak přezimovat balkonové květiny Přezimování balkonových květin U rostlin, které chceme přezimovat, pravidelně kontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, sviluškami nebo molicemi. Také dáváme pozor na některé choroby, např. plísně nebo padlí. Pelargonie přestaneme koncem srpna přihnojovat dusíkatými hnojivy. Během září omezíme zálivku. Tím docílíme dozrání rostlin, které pak lépe přezimují. Pokud nemáme vhodné prostory..
- Liliochvostec – Eremurus – Kleopatřina jehla Pěstování liliochvostce Liliochvostec, kterému se také říká Kleopatřina jehla je trvalka. Pochází ze Střední a Malé Asie. Hlízy této trvalky jsou mělce pod povrchem půdy, proto dáváme při okopávání pozor, abychom je nepoškodili. Z přízemní růžice úzkých listů vyhánějí v květnu až červnu 1 až 2 metry vysoké stvoly s dlouhým hroznem květů...