GazánieGazánie je květina, která kvetou jen, když svítí slunce. Do Evropy se dostaly ve 14. století z Jižní Afriky.

Pěstování gazánií

Výsev do skleníku nebo pařeniště provádíme v době, kdy ještě mrzne, tzn. V březnu a dubnu. Na záhony gazánie vysazujeme po ledových mužích, tj. v druhé polovině května. Na záhony gazánie vysazujeme do vzdálenosti cca 20 až 30 cm. Na stejné stanoviště je vysazujeme po čtyřech letech. Gazánie kvetou od začátku léta až do prvních mrazů. Z prvních květů se dá sklidit semeno na příští rok.

Gazánie mají přízemní růžici pevných dužnatých listů, někdy až tmavě zelených, lesklých, jindy bíle chlupatých. Květy jsou jednotlivé na stopce, vysoké 20 až 30 cm. Květy mívají průměr 9 cm, jejich barevná škála jde od bílé, přes žlutou, k odstínům oranžové, broncové, růžové až hnědé. Nejlépe kvetou a rostou na slunných místech s písčitou půdou. Dobře se jim daří také v nádobách za oknem, na terase nebo balkóně. V nádobách je musíme občas přihnojit.

Gazánie potřebují humózní a propustnou zeminu, těžká mokrá půda jim nevyhovuje.

Gazánie nejsou vhodné k řezu. Jakmile je uřežeme, květ se uzavře. Květiny jsou odolné vůči škůdcům.

Zálivka gazánií

Gazánie zaléváme jen do doby, než se ujmou. Pak již nezaléváme, stačí občasný déšť.

Pěstování gazánií

Pěstování gazánií  • Jak kupovat sazenice růží Kde kupovat sazenice růží Nejvýhodněji nakoupíme sazenice v růžové školce. Navštívíme-li ji informativně již v srpnu, budou rostliny v plném květu, takže si pro nákup počátkem října budeme moci předběžně vybrat podle barvy a vůně květů, výšky rostlin, olistění, odolnosti vůči chorobám, apod. Můžeme získat cenné rady od školkaře, v některých školkách i ceník..
  • Ošetřování popínavých růží Jak se starat o popínavé růže? Během vegetace popínavé růže podle potřeby zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti chorobám a škůdcům. Při jarním řezu odstraňujeme ve starších keřích výhony starší než 4 roky, u ponechaných výhonů odstřihneme jejich namrzlé a zaschlé konce a zakrátíme jejich příliš dlouhý obrost. Silné jednoleté výhony..
  • Druhy aksamitníků Existují tři základní druhy aksamitníku. Aksamitník jemnolistý – Tagetes tenuifolia – je nejméně pěstovaný. Má drobné jednoduché úbory a jemné olistění. Květů je velké množství. Používá se nejčastěji v kombinaci s jinými letničkami na květinových záhonech nebo jako obruby záhonů, případně do skalek. Aksamitník rozkladitý – Tagetes patula – nejčastěji pěstovaný aksamitník...
  • Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..