Co platí na zahradní škůdce?Na zahradní škůdce platí ekologické, biologické a chemické přípravky a také správné postupy při pěstování jednotlivých rostlin.

Chemické přípravky by měly být používány až jako druhá volba, když selžou ekologické a biologické cesty vedoucí ke zničení zahradních škůdců. Zkušení zahrádkáři často používají tzv. lapače, lepové desky. Tyto lapače zachycují škůdce a zároveň signalizují, jaký je rozsah jejich výskytu.

Mšice, škůdci na zahradě

Ke snížení počtu škůdců je třeba dodržovat agrotechnická opatření:

 • Výběr správného stanoviště pro danou rostlinu. Každá rostlina má své nároky na stanoviště. Dodržením těchto pravidel můžeme zamezit většímu napadení škůdci.
 • Prostorová izolace napadených rostlin – bráníme tak přenosu na další rostliny.
 • Střídání plodin – opakovaným pěstováním jedné plodiny na stejném místě si můžeme pozemek zamořit škůdci.
 • Hustota porostu – správné rozestupy mezi rostlinami zamezí přenášení chorob.
 • Správná výživa – dobře vyživená a zdravá rostlina je proti škůdcům odolnější.
 • Zpracování půdy – hlubokým zrytím zapracujeme zárodky chorob do větší hloubky.
 • Volba odrůdy – na výběr jsou už i odolnější odrůdy proti nejznámějším chorobám rostlin.

 • Slimáci – jak na ně? Kdy a kde škodí slimáci Slimáci a hlemýždi požírají rostlinky v noci. Všechny rostliny s jemnými listy mohou být jimi zcela devastovány. Nejohroženější jsou mladé křehké rostliny, např. hlávkový salát nebo bohyšky, ale také tulipány, kosatce, ostrožky, letničky a skalničky. Slimáci nejvíce škodí na vlhkých a zamokřovaných místech. Napadeny mohou být i..
 • Slimáci a plži v zahradě Co se slimáky v zahradě? Slimáci a plži jsou aktivní hlavně přes noc. Plži působí velké škody na všech zelených rostlinách, ať jde o zeleninu, trvalky nebo letničky. Přes den se skrývají ve vlhkých a tmavých úkrytech, čehož pozorný zahradních využije. Ekologická likvidace slimáků Na zem se večer položí prkno, lepenka..
 • Pravidla chemické ochrany rostlin Při práci vždy používáme ochranný oblek a pomůcky, jako např. gumové rukavice, plášť, holínky, pokrývku hlavy z nepromokavého materiálu, šátek na krk, ochranné brýle nebo obličejový štít z plexiskla. Postřik připravujeme na volném prostranství, ne v uzavřené místnosti, aby nedošlo k nadýchání nebezpečných toxických výparů. Připravujeme jen takové množství, které ten den, nejvýše následující..
 • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..