Mečíky neboli gladioly
Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je potřeba je na zimu vyndat ze země a uskladnit v bezmrazé místnosti.
Odolnost mečíků
Nejodolnějším mečíkem do našich zahrada je mečík obecný a mečík bahenní. Základní barvou je purpurová nebo růžově červená. Květy jsou menší, na jednom květenství je jich přibližně šest.
Skladování mečíků přes zimu
Hlízy gladiol je nutné na zimu vybrat ze země a uschovat v teple a suchu až do jara. Mečíky se sklízí v září, listy se seřízni asi 10 cm nad hlízou. Hlíza se očistí od země, osuší a uloží. Jakmile zbytky stvolu uschnou, opatrně je ukroutíme. Přes zimu je hlíza seschlá, můžou ji napadnou houbové choroby nebo také hlodavci. Zdravé hlízy můžeme vysazovat od března a dubna, podle klimatických podmínek.
Houbové choroby mečíků
Proti houbovým chorobám hlíz mečíků použijeme mořidlo, které zakoupíme v zahrádkářských potřebách. Také můžeme použít hypermangan a hlízy namočit na tři hodiny do jeho roztoku.
Sázení mečíků na záhon
Na venkovní záhon můžeme mečíky vysazovat již od konce dubna. Mečíky vykvétají cca za 80 až 100 dnů od výsadby. Velké hlízy s obvodem nad 12 cm, sázíme do hloubky alespoň 10 cm. Zasadíme-li je mělko, rostlina se bude vyvracet. U ostatních hlíz by hloubka měla být nejméně 8 cm. Při výsadbě můžeme přidat oporu proti vyvracení.
Mečíky vysazujeme na stejné stanoviště v intervalu 4 let. Mají rády slunce a propustnou půdu. Ve vlhké půdě podléhají mečíky houbovým chorobám.
- Kreativní využití slupek od ovoce v zahradě Slupky od ovoce jsou často považovány za odpad, ale ve skutečnosti je lze využít ve prospěch zahrady. Tyto slupky jsou plné živin, které mohou obohatit půdu, zlepšit strukturu země, a dokonce i odradit některé škůdce. Zde je několik konkrétních tipů, jak využít slupky od ovoce v zahradě. Kompostování a mulčování Slupky..
- Červci – škůdci rostlin Červci se vyskytují zejména na pokojových rostlinách nebo skleníkových rostlinách, které ničí sáním na spodní části listů nebo na stoncích. Rostlina je oslabená, listy postupně žloutnou a opadávají a může dojít až k uhynutí. Jak poznat červce Tento škůdce je velmi malý, dosahuje délky 1,5 až 3 mm. Je pro..
- Smutnice – zahradní škůdce Smutnice jsou postrach skleníků. Jedná se o černé malé mušky o velikosti cca 2 mm. Hojně se právě vyskytuje ve sklenících, protože jim vyhovuje zdejší klima. Mušky a larvy smutnice Dospělé mušky smutnice přenášejí na rostliny spory hub, což může být pro mladé rostliny fatální. Pro vychytání a zlikvidování smutnice..
- Škůdci a choroby košťálové zeleniny Pro výsadbu používáme vždy zdravou sadbu, košťáloviny nikdy nepěstujeme na záhoně, kde se choroba vyskytla, a to nejméně 4 až 6 let a kořeny i zdravých rostlin po sklizni nedáváme do kompostu, ale po usušení je pálíme. K dobrému vývoji rostlin přispívá časté okopávání, zalévání a přihnojování, nejlépe zředěnými tekutými průmyslovými..