Mečíky neboli gladioly



Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je potřeba je na zimu vyndat ze země a uskladnit v bezmrazé místnosti.

Odolnost mečíků

Nejodolnějším mečíkem do našich zahrada je mečík obecný a mečík bahenní. Základní barvou je purpurová nebo růžově červená. Květy jsou menší, na jednom květenství je jich přibližně šest.

Skladování mečíků přes zimu

Hlízy gladiol je nutné na zimu vybrat ze země a uschovat v teple a suchu až do jara. Mečíky se sklízí v září, listy se seřízni asi 10 cm nad hlízou. Hlíza se očistí od země, osuší a uloží. Jakmile zbytky stvolu uschnou, opatrně je ukroutíme. Přes zimu je hlíza seschlá, můžou ji napadnou houbové choroby nebo také hlodavci. Zdravé hlízy můžeme vysazovat od března a dubna, podle klimatických podmínek.

Houbové choroby mečíků

Proti houbovým chorobám hlíz mečíků použijeme mořidlo, které zakoupíme v zahrádkářských potřebách. Také můžeme použít hypermangan a hlízy namočit na tři hodiny do jeho roztoku.

Sázení mečíků na záhon

Na venkovní záhon můžeme mečíky vysazovat již od konce dubna. Mečíky vykvétají cca za 80 až 100 dnů od výsadby. Velké hlízy s obvodem nad 12 cm, sázíme do hloubky alespoň 10 cm. Zasadíme-li je mělko, rostlina se bude vyvracet. U ostatních hlíz by hloubka měla být nejméně 8 cm. Při výsadbě můžeme přidat oporu proti vyvracení.

Mečíky vysazujeme na stejné stanoviště v intervalu 4 let. Mají rády slunce a propustnou půdu. Ve vlhké půdě podléhají mečíky houbovým chorobám.

Mečíky, pěstování mečíků

Mečíky, pěstování mečíků







  • Problémy při pěstování kopru Kopr, s jeho svěží chutí a výraznou vůní, je oblíbenou bylinkou ve světě kulinářství. 08 Přemnožení kopru Kopr má tendenci rychle se šířit a občas může vyžadovat kontrolu, aby nedominovat ostatním rostlinám. Semena kopru se snadno samovolně rozptylují a mohou vést k nekontrolovanému růstu. Abychom tomu předešli, doporučuje se pravidelně..
  • Jaké jsou ekologické varianty k pesticidům Ekologická varianta k pesticidům zahrnuje řadu přírodních a ekologických metod, které pomáhají chránit rostliny před škůdci a chorobami. Tyto metody minimalizují použití chemických látek, které mohou být škodlivé pro životní prostředí a lidské zdraví. Ekologická náhrada pesticidů K minimalizování použití chemických pesticidů a fungicidů lze využít: Biologická kontrola – biologická..
  • Škůdci okrasných rostlin Obaleč šípkový (Croesia bergmanniana) Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji. Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení...
  • Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..