Květopas jabloňový – škůdce



Škůdce květopas jabloňový

Květopas jabloňový je dalším nepříjemný nájemník našich zahrad. Začíná se objevovat v době květu jabloní. Že květopas na jabloních bydlí, poznáme tak, že se některá poupata nerozvinou, zůstanou uzavřená a získají rezavě hnědou barvu.

Larvy se kuklí uprostřed těchto zaschlých květů, teprve potom z nich vylétnou dospělí jedinci – brouci. Mladí brouci květopase ožírají nejdříve listy a plody a v červnu se schovávají do úkrytů, kde zůstanou do konce srpna. Pak znovu vylezou a hledají si zimoviště.

Květopas dokáže snížit úrodu jablek až o 50%. Jestliže jsou jabloně rozkvetlé, ale přesto jsou květy rezavé, nejedná se o květopase, ale o jarní mrazík.

Květopas jabloňový, poškozené květy

Květopas jabloňový, poškozené květy







  • Housenky na zahradě: nežádoucí hosté nebo součást ekosystému? Housenky jsou sice malé, ale často nepřehlédnutelné. Na zahradě mohou způsobit pořádný rozruch. Zatímco některé z nich mohou být považovány za neškodné a dokonce i příznivé pro ekosystém, jiné mohou být ničivými škůdci, kteří ohrožují rostliny a zahradní plodiny. Při úvaze o housenkách v zahradě je tedy důležité rozlišovat mezi..
  • Chvostoskoci (Collembola) – škůdci v kompostu Kompostování je skvělý způsob, jak snížit množství organického odpadu a vytvořit živnou půdu pro vaši zahradu. Nicméně, při kompostování se můžete setkat s různými organismy, včetně chvostoskoků (Collembola). Tyto malí bezobratlí tvorové, známí také jako skokani, jsou běžně přítomni v kompostu a mohou být viditelní jako drobné, bílé nebo černé..
  • Třásněnky na okrasných rostlinách Třásněnka mečíková Třásněnka mečíková se objevuje na listech mečíků. Je velká asi 0,8 až 1 mm, má podlouhlý tvar (žlutavá barva, dospělci jsou tmaví). Vlivem sání žloutnou listy. Stříkáme povolenými chemickými postřiky proti savému hmyzu, ve spojení s lapači. Celý postup opakujeme několikrát v desetidenních časových odstupech. Třásněnky přezimují na hlízách mečíků,..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..