Květopas jabloňový – škůdce



Škůdce květopas jabloňový

Květopas jabloňový je dalším nepříjemný nájemník našich zahrad. Začíná se objevovat v době květu jabloní. Že květopas na jabloních bydlí, poznáme tak, že se některá poupata nerozvinou, zůstanou uzavřená a získají rezavě hnědou barvu.

Larvy se kuklí uprostřed těchto zaschlých květů, teprve potom z nich vylétnou dospělí jedinci – brouci. Mladí brouci květopase ožírají nejdříve listy a plody a v červnu se schovávají do úkrytů, kde zůstanou do konce srpna. Pak znovu vylezou a hledají si zimoviště.

Květopas dokáže snížit úrodu jablek až o 50%. Jestliže jsou jabloně rozkvetlé, ale přesto jsou květy rezavé, nejedná se o květopase, ale o jarní mrazík.

Květopas jabloňový, poškozené květy

Květopas jabloňový, poškozené květy






  • Jak poznáme nedostatek živin u rostlin Nedostatek živin Hlavním příznakem nedostatku živin u rostlin je nenormální změna barvy listů. Pro odstranění tohoto problému se doporučuje listová výživa. Na listy postřikujeme vhodné hnojivo. Jestli se objeví příznaky výrazného nedostatku železa (žluté listy), pomáhá zálivka rostlin roztokem přípravku Chlorofen. Na jaře přihnojujeme vícesložkovým hnojivem s obsahem stopových prvků. Podobné..
  • Bylinky, které odpuzují škůdce a choroby v zahradě Na naší zahradě můžeme pěstovat rostliny, které umějí škůdce a choroby odpuzovat, a proto se mohou stát našimi spolehlivými nenápadnými pomocníky. Řebčík císařský odpuzuje česnekovým zápachem svých cibulí hraboše. Česnek se má vysadit kdekoliv na zahradě mezi rostlinami, jimž hrozí padlí nebo rzi. Lichořeřišnice vysazujeme pod korunami ovocných stromů, kde..
  • Chemická ochrana rostlin Kdy používáme chemii v zahradě Chemickou ochranu používáme s rozvahou a pouze tehdy, když selhaly preventivní, mechanické i biologické způsoby ochrany a není možné udržet škůdce a choroby v únosných mezích, zvláště při přemnožení. Úspěch chemických postřiků Pro úspěch chemické ochrany musíme nejdříve správně určit škůdce nebo chorobu. Pak vybereme vhodný chemický..
  • Jak se brání příroda proti chorobám a škůdcům? Příroda se umí proti škůdcům a chorobám bránit sama. Používá k tomu různé způsoby biologické ochrany, které bychom měli cílevědomě podporovat a nenarušovat tento přirozený proces neuváženou chemickou ochranou. Především pečujeme o užitečné ptactvo. Instalujeme v zahradách ptačí budky a v zimním období ptáky krmíme. Vysazujeme do zahrady keře, které umožní ptákům zakládání..