Třapatky neboli rudbekieTřapatky jsou vytrvalé, ojediněle dvouleté nebo jednoleté rostliny. Jsou středně vysoké až vysoké. Většinou mají zářivě žluté květy. Jejich květy vynikají zejména v pozdním létě a na podzim. Dobře se uplatňují v trvalkových záhonech vedle modrých a červených květin.

Druhy třapatek

Třapatka dřípatá patří svým vzrůstem mezi nejvyšší, dorůstá až do 2 metrů. Ráda odnožuje, proto může vytvořit i velký porost. Daří se jí dobře ve všech nevysychavých půdách.

Třapatka zářivá je středně vysoká trvalka, dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Květy jsou zlatožluté s černohnědým terčem.

Třapatka srstnatá je jednoletá až dvouletá, bývá často pěstovaná. Dorůstá do výšky 60 až 100 cm. Daří se jí na slunci ve středně těžké půdě. Kvete od začátku léta až do podzimu. Ve váze tato třapatka vydrží i dva týdny.

Třapatka trojlaločná je jednoletá až dvouletá rostlina. Dorůstá do výšky až 150 cm. Květy jsou menší, žluté s hnědočerným středem. Kvete od června do září. Této třapatce vyhovují vlhčí stanoviště.

Třapatka nachová má květy červenavěpurpurové, vzácněji i bílé. Dorůstá do výšky kolem 60 až 100 cm. Má ráda slunné stanoviště. Kromě dekorativního vzhledu je také léčivá.

Pěstování třapatek

Jednoleté třapatky vyséváme koncem března, na záhony je vysazujeme v květnu. Víceleté druhy množíme dělením trsů před začátkem rašení. Třapatku nachovou množíme kořenovými řízky.

Většina třapatek vyžaduje středně těžké, živinami dostatečně zásobené půdy a světlé stanoviště. V případě déletrvajícího sucha je nutná zálivka.

Třapatka trvalka

Třapatka trvalka  • Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..
  • Ladoňky – Scilla Ladoňky – drobné cibuloviny Ladoňky patří mezi oblíbené drobné cibuloviny. Kvetou většinou modře, řidčeji i bíle nebo růžově. Zpravidla již počátkem března kvete ladoňka Miščenkova. Její světlemodré kvítky mají uprostřed každého plátku tmavší proužek. O něco později kvete ladoňka nicí, která má zářivě modré kvítky. Jak pěstovat ladoňku Snadno se..
  • Kopretina šarlatová – Řimbaba K oblíbeným trvalkám patří – Kopretina šarlatová, lidově nazývaná řimbaba. Dorůstá do výšky asi 50 cm, stonky jsou zakončené růžovými, červenými nebo bílými jednoduchými či plnými květy. Řimbaba je ozdobná i svými jemnými, dvakrát zpeřenými listy. Péče o řimbabu Pokud kopretinu seřízneme po odkvětu nad zemí, znovu vyraší a na podzim..
  • Udatna – Aruncus Pěstování udatny Udatna je dekorativní trvalka dosahující v době květu výšky 1,2 až 1,5 m. Udatna má několikrát dělené listy a bohaté laty drobných smetanově bílých květů. Květenství samčích rostlin je bohatší, u samičích rostlin štíhlejší. Kam zasadit udatnu V zahradě se udatna nejlépe uplatní jako solitéra na polostinném místě..