Třapatky neboli rudbekieTřapatky jsou vytrvalé, ojediněle dvouleté nebo jednoleté rostliny. Jsou středně vysoké až vysoké. Většinou mají zářivě žluté květy. Jejich květy vynikají zejména v pozdním létě a na podzim. Dobře se uplatňují v trvalkových záhonech vedle modrých a červených květin.

Druhy třapatek

Třapatka dřípatá patří svým vzrůstem mezi nejvyšší, dorůstá až do 2 metrů. Ráda odnožuje, proto může vytvořit i velký porost. Daří se jí dobře ve všech nevysychavých půdách.

Třapatka zářivá je středně vysoká trvalka, dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Květy jsou zlatožluté s černohnědým terčem.

Třapatka srstnatá je jednoletá až dvouletá, bývá často pěstovaná. Dorůstá do výšky 60 až 100 cm. Daří se jí na slunci ve středně těžké půdě. Kvete od začátku léta až do podzimu. Ve váze tato třapatka vydrží i dva týdny.

Třapatka trojlaločná je jednoletá až dvouletá rostlina. Dorůstá do výšky až 150 cm. Květy jsou menší, žluté s hnědočerným středem. Kvete od června do září. Této třapatce vyhovují vlhčí stanoviště.

Třapatka nachová má květy červenavěpurpurové, vzácněji i bílé. Dorůstá do výšky kolem 60 až 100 cm. Má ráda slunné stanoviště. Kromě dekorativního vzhledu je také léčivá.

Pěstování třapatek

Jednoleté třapatky vyséváme koncem března, na záhony je vysazujeme v květnu. Víceleté druhy množíme dělením trsů před začátkem rašení. Třapatku nachovou množíme kořenovými řízky.

Většina třapatek vyžaduje středně těžké, živinami dostatečně zásobené půdy a světlé stanoviště. V případě déletrvajícího sucha je nutná zálivka.

Třapatka trvalka

Třapatka trvalka  • Přesazování, dělení a množení kosatců Nejvhodnější dobou pro přesazování a dělení kosatců jsou letní měsíce od poloviny července do poloviny srpna. Protože kosatce na jednom stanovišti pěstujeme 3 až 4 roky, je přesazení nezbytností. Z estetického hlediska starší kosatce ve středu ztrácejí oddenky, výhony zde nevyrůstají a květiny vypadají nevzhledně. Proto je nutné je přesadit a..
  • Všelicha iberkolistá – Brachycome iberidigolia Všelicha iberkolistá je středně rychle rostoucí trstnatá letnička původem z Austrálie. Velikostí a tvarem svých květů připomíná heřmánek. Všelicha je vhodná do trvalkových záhonů nebo na obruby. Můžeme ji vysadit také do balkonových truhlíků. Všelicha dorůstá do výšky 30 cm. Kvete od poloviny června až do podzimu. Květy jsou nejčastěji modré,..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..
  • Jarní květiny ve skalce Ve skalkách se již v březnu objevují květy lomikamenů. V dubnu pak jemně fialové nebo červené drobné květy tařičky. Jsou to stálezelené trstnaté trvalky a používají se do písčitých suchých svahů, stěn a skalek. Jsou plně mrazuvzdorné, daří se jim na slunci a v jakékoliv propustné půdě. Abychom získaly silné, husté, kompaktní rostliny,..