Jak pěstovat smilek (Helipterum)Smilek (Helipterum) je letnička, která je známá svými krásnými suchými květy. Lidově se jí také říká slaměnka. V našich zahradách nebývá příliš rozšířená. Rostlina tvoří nízké keříky o výšce 30 až 50 cm s bílými nebo růžovými květy.

Pěstování smilku

Této letničce se daří nejlépe na humózních, písčitých půdách, které neobsahují vápník. Meziřádková vzdálenost se řídí podle druhu a odrůdy. U smilku růžového (Helipterum roseum) činí 30 cm, u smilku Manglesova (Helipterum manglesii) 20 cm. Po vzejití rostliny vyjednotím na řádku na 20, resp. 15 cm.

Smilek (slaměnka)

Smilek (slaměnka)

Smilek vyséváme v půli dubna. Jeden gram osiva obsahuje 300 až 350 semen.

Rostlina vykvétá v období červenec až srpen. Vysazujeme ji na letničkové záhony mezi trvalky. Záhon by měl být na plném slunci.

Sušení smilku (slaměnky)

Smilek sušíme zejména k dekoračním účelům. I po usušení si zachovává krásné barevné květy, které drží tvar. Na sušení stříháme rostliny na začátku květu. Vážeme je do kytic a věšíme květy dolů na stinné místo.


  • Které trvalky kvetou v létě Které trvalky spolehlivě vykvetou? Spolehlivou trvalkou jsou různobarevné plamenky neboli floxy. Pěstovaly se už za našich babiček a prababiček a i v současné době jsou moderní a ve spoustě kultivarů od čistě bílých přes růžové, červené, nachové až po fialové a dvoubarevné. Floxy dorůstají do výšky 60 až 120 cm. Porostou..
  • Čemeřice – královna jarní zahrady Čemeřice (Helleborus) rozkvétají někdy již o Vánocích a nezřídka se i rychlí. Na zahradách však zpravidla mají svoji hlavní dobu kvetení až o několik týdnů později. Čemeřici na zahradě nepřehlédneme, protože na sebe upozorňuje svojí nevšední krásou. Po odkvětu se vytvoří poměrně velké, lesklé, tmavozelené listy. Na květech jsou nejvýraznější..
  • Šalvěj zářivá – Salvia splendens Šalvěj zářivá se v našich podmínkách pěstuje jako letnička. Pochází z Brazílie, kde je to trvalka. Šalvěj zářivá bohatě a dlouho kvete od června do října, většinou červeně nebo také bíle, růžově, lososově a modrofialově. Vysazování šalvěje zářivé Semena šalvěje se vysévají do skleníku nebo teplého pařeniště v únoru do misek a rostlinky..
  • Rostliny pro treláže Hlohyně Hlohyně má ostré pichlavé trny, je stálezelená. V létě kvete bílými květy, které se do podzimu změní v oranžové plody. Dokáže pokrýt velkou plochu. Je nutná každoroční prořezávka. Vysazujeme ji do propustné půdy na slunné nebo polostinné stanoviště. Latnatec Latnatci se daří na přímém slunci, vyžaduje ochranu proti silnému větru. Je..