Jak pěstovat ostálku – ZinniaOstálka neboli cínie

Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám.

Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo drobnokvětá. Dorůstá do výšky 60 až 70 cm. Květy jsou červené, růžové, purpurové, krémové nebo bílé. Ostálky určené k řezu dorůstají do výšky 80 až 100 cm. Na záhony se nejčastěji používají menší odrůdy, které jsou vysoké cca 25 cm.

Podmínky pro pěstování ostálky

Nejlépe se ostálkám daří na sušších místech s úrodnou, dobře propustnou půdou. Po výsadbě pravidelně zaléváme, později zálivku omezíme. Ostálky mají rády suché a horké počasí. Za vlhka a chladna málo kvetou a trpí houbovými chorobami. Na podzim jsou náchylné na padlí.

Jak pěstovat ostálku?

Semena ostálky vyséváme časně zjara do skleníku (začátek března), po vzejití přesadíme do kelímků a zaštípneme za třetím párem listů. Ven rostlinky sázíme až po ledových mužích, tj. po 15. květnu. Ostálky sázíme cca 25 cm od sebe – budeme tak mít bohatý, kvetoucí záhon. Ostálky vydrží dlouho ve váze, je třeba odstranit spodní listy a pravidelně odřezávat stonky, aby nezahnívaly.

Aby ostálky bohatě kvetly, potřebují vyhnojenou zem kompostem a do zálivky přidáváme tekutá hnojiva. Pokud máme květiny v polostínu, zaléváme opatrně, spíše méně. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Můžeme ponechat první květ z každé ostálky na semena, stihnou tak do podzimu dozrát.

Ostálka neboli cínie

Ostálka neboli cínie  • Astra čínská – Callistephus chinensis Astra čínská je oblíbenou letničkou, která byla vyšlechtěna v mnoha odrůdách lišících se výškou rostlin, hustotou jejich rozvětvení, tvarem, velikostí, uspořádáním a barvou květů. Astra čínská má odrůdy jednoduché nebo plnokvěté. Kde a kdy vysadit astry Astry kvetou od poloviny srpna do konce září. Předpěstované sazenice se na záhony vysazují v polovině..
  • Rostliny pro treláže Hlohyně Hlohyně má ostré pichlavé trny, je stálezelená. V létě kvete bílými květy, které se do podzimu změní v oranžové plody. Dokáže pokrýt velkou plochu. Je nutná každoroční prořezávka. Vysazujeme ji do propustné půdy na slunné nebo polostinné stanoviště. Latnatec Latnatci se daří na přímém slunci, vyžaduje ochranu proti silnému větru. Je..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..
  • Udatna – Aruncus Pěstování udatny Udatna je dekorativní trvalka dosahující v době květu výšky 1,2 až 1,5 m. Udatna má několikrát dělené listy a bohaté laty drobných smetanově bílých květů. Květenství samčích rostlin je bohatší, u samičích rostlin štíhlejší. Kam zasadit udatnu V zahradě se udatna nejlépe uplatní jako solitéra na polostinném místě..