Jak pěstovat ostálku – Zinnia



Ostálka neboli cínie

Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám.

Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo drobnokvětá. Dorůstá do výšky 60 až 70 cm. Květy jsou červené, růžové, purpurové, krémové nebo bílé. Ostálky určené k řezu dorůstají do výšky 80 až 100 cm. Na záhony se nejčastěji používají menší odrůdy, které jsou vysoké cca 25 cm.

Podmínky pro pěstování ostálky

Nejlépe se ostálkám daří na sušších místech s úrodnou, dobře propustnou půdou. Po výsadbě pravidelně zaléváme, později zálivku omezíme. Ostálky mají rády suché a horké počasí. Za vlhka a chladna málo kvetou a trpí houbovými chorobami. Na podzim jsou náchylné na padlí.

Jak pěstovat ostálku?

Semena ostálky vyséváme časně zjara do skleníku (začátek března), po vzejití přesadíme do kelímků a zaštípneme za třetím párem listů. Ven rostlinky sázíme až po ledových mužích, tj. po 15. květnu. Ostálky sázíme cca 25 cm od sebe – budeme tak mít bohatý, kvetoucí záhon. Ostálky vydrží dlouho ve váze, je třeba odstranit spodní listy a pravidelně odřezávat stonky, aby nezahnívaly.

Aby ostálky bohatě kvetly, potřebují vyhnojenou zem kompostem a do zálivky přidáváme tekutá hnojiva. Pokud máme květiny v polostínu, zaléváme opatrně, spíše méně. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Můžeme ponechat první květ z každé ostálky na semena, stihnou tak do podzimu dozrát.

Ostálka neboli cínie

Ostálka neboli cínie







  • Velkokvěté chryzantémy Velkokvěté chryzantémy patří mezi nejkrásnější květiny používané ke květinovým vazbám. Jejich obliba vyplývá z barevné a tvarové rozmanitosti. Jaké stanoviště pro velkokvěté chryzantémy Dobré stanoviště pro pěstování chryzantém je základ úspěchu. Velkokvěté chryzantémy pro řez květů pěstujeme na samostatných záhonech, které nemusí být součástí okrasné zahrady. Stanoviště má být chráněno před..
  • Slézovec tříměsíční na zahradě Slézovec tříměsíční – Lavatera trimestris Slézovec tříměsíční je letnička vysoká cca 70 až 80 cm, původem ze Sýrie. Vytváří vysoké rozvětvené trsy s bohatými nálevkovitými květy. Slézovec vysazujeme na slunný záhon s dostatkem vláhy. Můžeme jej pěstovat mezi ostatními květinami nebo jako solitéru. Podobné články: Aksamitníky neboli Afrikány – letničky naší zahrady..
  • Květiny vhodné do truhlíků na balkon Million Bells Million Bells – květiny s množstvím barevných odrůd – žlutá, červená, růžová, fialová. Má drobné květy, bohatě kvetou od jara až do zámrazu. Million Bells vyžaduje lehký rašelinový substrát nejlépe stále vlhký a pravidelné přihnojování. Surfínie Surfínie, převislé petunie – mají dlouhé převisy barevných květů a jsou vynikající ozdobou..
  • Ladoňky – Scilla Ladoňky – drobné cibuloviny Ladoňky patří mezi oblíbené drobné cibuloviny. Kvetou většinou modře, řidčeji i bíle nebo růžově. Zpravidla již počátkem března kvete ladoňka Miščenkova. Její světlemodré kvítky mají uprostřed každého plátku tmavší proužek. O něco později kvete ladoňka nicí, která má zářivě modré kvítky. Jak pěstovat ladoňku Snadno se..