Jak pěstovat ostálku – Zinnia
Ostálka neboli cínie
Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám.
Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo drobnokvětá. Dorůstá do výšky 60 až 70 cm. Květy jsou červené, růžové, purpurové, krémové nebo bílé. Ostálky určené k řezu dorůstají do výšky 80 až 100 cm. Na záhony se nejčastěji používají menší odrůdy, které jsou vysoké cca 25 cm.
Podmínky pro pěstování ostálky
Nejlépe se ostálkám daří na sušších místech s úrodnou, dobře propustnou půdou. Po výsadbě pravidelně zaléváme, později zálivku omezíme. Ostálky mají rády suché a horké počasí. Za vlhka a chladna málo kvetou a trpí houbovými chorobami. Na podzim jsou náchylné na padlí.
Jak pěstovat ostálku?
Semena ostálky vyséváme časně zjara do skleníku (začátek března), po vzejití přesadíme do kelímků a zaštípneme za třetím párem listů. Ven rostlinky sázíme až po ledových mužích, tj. po 15. květnu. Ostálky sázíme cca 25 cm od sebe – budeme tak mít bohatý, kvetoucí záhon. Ostálky vydrží dlouho ve váze, je třeba odstranit spodní listy a pravidelně odřezávat stonky, aby nezahnívaly.
Aby ostálky bohatě kvetly, potřebují vyhnojenou zem kompostem a do zálivky přidáváme tekutá hnojiva. Pokud máme květiny v polostínu, zaléváme opatrně, spíše méně. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Můžeme ponechat první květ z každé ostálky na semena, stihnou tak do podzimu dozrát.
- Rychlení konvalinek Jak rychlit konvalinky Konvalinky, které již mají zatažené a uschlé listy, na podzim vyryjeme ze záhonu. Jednotlivé oddenky od sebe oddělíme (jsou srostlé) a vybereme jen ty, které mají pupen s květním zárodkem. Poznáme je tak, že jsou největší a nemají pravidelný kuželovitý tvar, v zárodku jsou zřetelné zárodky květu. Konvalinkám před..
- Pěstování jiřin na zahradě Jiřiny jsou květiny, které oplývají velmi širokou škálou barev, velikostí a tvarů svých květin. Pochází z hornatých částí Mexika a okolních států Ameriky. Do Evropy se dostaly až koncem 18. století. Začátkem 19. století byly již vystavovány na nejrůznějších květinových výstavách a byly středem pozornosti. Kde pěstujeme jiřiny Jiřiny se původně..
- Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) je oblíbená popínavá letnička dorůstající do výšky až 150 cm. Semena se vysévají koncem března až začátkem dubna přímo na stanoviště k lehké opěrné konstrukci nebo drátěnému plotu. Pěstování hrachoru Vyséváme do hloubky 5 cm na vzdálenost asi 20 cm. Hrachor vonný kvete v různých barvách od druhé..
- Sázení a hnojení balkonových květin Sázení balkonových květin Připravené sazenice květin opatrně vyklopíme z květináčů tak, abychom nepoškodili kořenový bal. Sazenice sázíme řídce, protože se rozrostou a budou potřebovat dostatek prostoru pro další růst. Do jednoho truhlíku vysazujeme cca 4 až 5 květin. Sazenice sázíme o 2 až 3 cm hlouběji, protože se po první zálivce..