Jak pěstovat ostálku – ZinniaOstálka neboli cínie

Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám.

Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo drobnokvětá. Dorůstá do výšky 60 až 70 cm. Květy jsou červené, růžové, purpurové, krémové nebo bílé. Ostálky určené k řezu dorůstají do výšky 80 až 100 cm. Na záhony se nejčastěji používají menší odrůdy, které jsou vysoké cca 25 cm.

Podmínky pro pěstování ostálky

Nejlépe se ostálkám daří na sušších místech s úrodnou, dobře propustnou půdou. Po výsadbě pravidelně zaléváme, později zálivku omezíme. Ostálky mají rády suché a horké počasí. Za vlhka a chladna málo kvetou a trpí houbovými chorobami. Na podzim jsou náchylné na padlí.

Jak pěstovat ostálku?

Semena ostálky vyséváme časně zjara do skleníku (začátek března), po vzejití přesadíme do kelímků a zaštípneme za třetím párem listů. Ven rostlinky sázíme až po ledových mužích, tj. po 15. květnu. Ostálky sázíme cca 25 cm od sebe – budeme tak mít bohatý, kvetoucí záhon. Ostálky vydrží dlouho ve váze, je třeba odstranit spodní listy a pravidelně odřezávat stonky, aby nezahnívaly.

Aby ostálky bohatě kvetly, potřebují vyhnojenou zem kompostem a do zálivky přidáváme tekutá hnojiva. Pokud máme květiny v polostínu, zaléváme opatrně, spíše méně. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Můžeme ponechat první květ z každé ostálky na semena, stihnou tak do podzimu dozrát.

Ostálka neboli cínie

Ostálka neboli cínie  • Jak kupovat sazenice růží Kde kupovat sazenice růží Nejvýhodněji nakoupíme sazenice v růžové školce. Navštívíme-li ji informativně již v srpnu, budou rostliny v plném květu, takže si pro nákup počátkem října budeme moci předběžně vybrat podle barvy a vůně květů, výšky rostlin, olistění, odolnosti vůči chorobám, apod. Můžeme získat cenné rady od školkaře, v některých školkách i ceník..
  • Pěstování minirůží Skupina drobnokvětých růžiček s menším vzrůstem se těší popularitě především pro možnost pěstovat je jako pokojové rostliny. Potřebují stejné podmínky jako velké růže, tedy dostatek slunce hnojenou zem, občasný řez a ochranu před mšicemi, padlím a listovými chorobami. Očkované na šípku vydrží dlouho bez vody, sázejí se především do skalek, záhonů..
  • Růže – řez, hnojení, zalévání, přezimování Kdy řežeme růže Základní řez růží se provádí na jaře, ještě než růže začnou rašit. V létě se jen odstřihují odkvetlé části opakovaně kvetoucích růží, což podporuje druhé kvetení. Pouze u sadových a botanických růží provádíme průklest jednou za dva až tři roky. Existují rozdíly v řezu velkokvětých a mnohokvětých růží a..
  • Pěstování orlíčků Orlíčky patří k oblíbeným trvalkám, které nesměly chybět už na zahrádkách našich babiček. Jejich květy jsou kvůli své stavbě velmi atraktivní. Orlíčky jsou velmi skromné trvalky, které dobře využijeme ve smíšených trvalkových záhonech, volných trvalkových skupinách nebo přírodních partiích zahrad. Moderní nízké odrůdy lze využít i na skalkách. Vysoké odrůdy orlíčků..