Jak pěstovat ostálku – Zinnia



Ostálka neboli cínie

Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám.

Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo drobnokvětá. Dorůstá do výšky 60 až 70 cm. Květy jsou červené, růžové, purpurové, krémové nebo bílé. Ostálky určené k řezu dorůstají do výšky 80 až 100 cm. Na záhony se nejčastěji používají menší odrůdy, které jsou vysoké cca 25 cm.

Podmínky pro pěstování ostálky

Nejlépe se ostálkám daří na sušších místech s úrodnou, dobře propustnou půdou. Po výsadbě pravidelně zaléváme, později zálivku omezíme. Ostálky mají rády suché a horké počasí. Za vlhka a chladna málo kvetou a trpí houbovými chorobami. Na podzim jsou náchylné na padlí.

Jak pěstovat ostálku?

Semena ostálky vyséváme časně zjara do skleníku (začátek března), po vzejití přesadíme do kelímků a zaštípneme za třetím párem listů. Ven rostlinky sázíme až po ledových mužích, tj. po 15. květnu. Ostálky sázíme cca 25 cm od sebe – budeme tak mít bohatý, kvetoucí záhon. Ostálky vydrží dlouho ve váze, je třeba odstranit spodní listy a pravidelně odřezávat stonky, aby nezahnívaly.

Aby ostálky bohatě kvetly, potřebují vyhnojenou zem kompostem a do zálivky přidáváme tekutá hnojiva. Pokud máme květiny v polostínu, zaléváme opatrně, spíše méně. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Můžeme ponechat první květ z každé ostálky na semena, stihnou tak do podzimu dozrát.

Ostálka neboli cínie

Ostálka neboli cínie







  • Verbena neboli sporýš Verbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby. Verbena kvete od července do..
  • Liliochvostec – Eremurus – Kleopatřina jehla Pěstování liliochvostce Liliochvostec, kterému se také říká Kleopatřina jehla je trvalka. Pochází ze Střední a Malé Asie. Hlízy této trvalky jsou mělce pod povrchem půdy, proto dáváme při okopávání pozor, abychom je nepoškodili. Z přízemní růžice úzkých listů vyhánějí v květnu až červnu 1 až 2 metry vysoké stvoly s dlouhým hroznem květů...
  • Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Tulipán pozdní je nízký botanický tulipán pocházející z Turkestánu. Z růžice listů vyrůstají nízké stvoly nesoucí několik žlutých květů hvězdicovitého tvaru s bílými špičkami. Tulipán pozdní patří mezi botanické tulipány vhodné do skalek. Hodí se také do trvalkových záhonů mezi květiny s menším vzrůstem. Podobné články: Aksamitníky neboli Afrikány – letničky naší zahrady Nevadlec..
  • Pivoňka bělokvětá Pěstování pivoněk Velmi dekorativní trvalkou je pivoňka bělokvětá, která má velké bílé, růžové nebo červené květy. Pivoňky dělíme na čínské s plnými květy a japonské, které mají květy jednoduché s množstvím žlutých tyčinek uprostřed. Umístění pivoněk V zahradě se pivoňky nejlépe uplatní jako solitéry, v menších smíšených skupinách. Pivoňku můžeme kombinovat se stračkou vyvýšenou,..