Kýchavice – stínomilná trvalkaJak pěstovat kýchavici

Kýchavice jsou mohutné solitéry vhodné k sázení do polostinných míst v trávníku. Stonek nese ve spodní části střídavě listy, které jsou jednoduché, přisedlé, střídavě celokrajné. Ozdobné jsou vyniklou žilnatinou.

Květy kýchavice jsou drobné v bohatých větvených latách. V dobrých podmínkách můžou dorůstat i 1,5 metru.

Většina druhů má květy žlutozelené nebo bělavé, ozdobnější jsou však rostliny s tmavě purpurovými květy, jako je například u nás domácí kýchavice černá.

Kýchavice černá -stínomilná trvalka

Kýchavice černá -stínomilná trvalka

POZOR! Kýchavice jsou prudce jedovaté!


  • Okrasná zahrada na jaře a uprostřed léta Každý z nás se určitě rád dívá do zeleně zahrady a do pestré krásy květů. Někdy ta krása dá více práce, ale nemusí to být vždy. Kombinace okrasných dřevin, pěkného, dobře ošetřovaného trávníku a trvalek je tou nejméně pracnou variantou. Trávník je základ zahrady Sebeupravenější a pestřejší zahrada se spoustou roztodivných..
  • Tařice skalní (Aurinia saxatilis) Pěstování tařice skalní (Aurinia saxatilis) Tařice skalní je nenáročná trvalka vysoká asi 25 cm. Má šedivě plstnaté listy a bohatě kvete převážně v dubnu. V zahradě se jí daří ve velké skalce mezi štěrbinami kamenů, na hřebeni květinové zídky nebo ve stepní partii. Pěstování tařička chlumní (Alyssum montanum) Tařici skalní je podobná..
  • Hvězdnice virginská Hvězdnice virginská je podzimní trvalka dorůstající do výšky až 150 cm. Kvete v září až říjnu četnými bílými, modrými, růžovými nebo červenými květy. Na stanoviště není náročná a vydrží na něm mnoho let. Podobné články: Rodgerzie – stínomilná trvalka Udatna – Aruncus Dlužicha – ozdoba zahrad Hořec v zahradě Šanta –..
  • Prvosenka – posel jara Prvosenky jsou poslové jara. Mohou kvést v bytě, stejně tak jako na balkoně. Neublíží jim zima ani pobyt v teple domova.   Pěstování prvosenky venku Prvosenky snášejí rozmary zimního a předjarního počasí bez potíží. Vůbec jim nevadí, když je i s květináčem přenesete ven. Vyberte jim částečně zastíněné místo na balkoně nebo na..