Šanta – trvalka pro zahraduŠanty tvoří asi 250 druhů, z nichž nejznámější je šanta kočičí.

Název není náhoda, protože se skutečně jedná o trvalku, která obsahuje velké množství aromatických látek a kočky jsou k rostlině velmi silně lákány. Kočky se v trsech šanty často válejí. Tento druh se jako zahradní trvalka pěstuje spíš výjimečně, protože rostlina není dlouhověká a také není příliš okrasná.

Šanta – trvalka pro zahradu

Šanta – trvalka pro zahradu

Kočky lákají také ostatní druhy, např. šanta hroznová nebo nejpěstovanější odrůda u nás „Walkers Low“. Posledně jmenovaná odrůda dorůstá do velikosti až 80 cm a kvete od května. Vytváří mohutný kořenový systém, díky němuž rostlina zvládá i sucho. Tuto šantu lze vysazovat na jakékoliv zahradní stanoviště, dokonce i pod vzrostlé stromy, kde se ostatním trvalkám nedaří.

Podmínky pro pěstování šanty

Šanta snese jak plné slunce, tak polostín pod vzrostlými stromy. Půda může být jak suchá, tak polosuchá, ale i těžká až jílovitá nebo naopak lehká, písčitá. Bohatě během léta opakovaně kvetou.

Šanty jsou v době květu atraktivní pro hmyz, zejména včely. Je to dlouhověká trvalka, která je dobře odolná proti chorobám a škůdcům.

Šanty můžeme pěstovat společně s růžemi, protože vytváří pěkné barevné kombinace (kvetou současně).


  • Drobnokvěté chryzantémy Drobnokvěté chryzantémy patří mezi nejpozději a také nejkrásněji kvetoucí trvalky. Mají květy jednoduché, poloplné i plné ve všech barvách kromě modré. Jsou velmi vhodné do kytic, které dlouho vydrží ve váze. Pěstování drobnokvětých chryzantém Jsou poměrně otužilé a na stanovišti vydrží několik let. Zimu lépe přečkají, když jim stonky ponecháme..
  • Mnohokvět – Kniphofia Pěstování mnohokvětu Mnohokvět je trvalka, která má přízemní růžici tuhých stálezelených listů. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm, na dlouhých stoncích je husté hroznovité květenství. Květenství je zespodu žluté, směrem nahoru se mění na oranžově-červenou barvu. Vysazování mnohokvětu Mnohokvět se vysazuje jako solitéra, případně do menších skupin spolu s jukou..
  • Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..
  • Konvalinky ohlašují příchod jara Rozkvetlé konvalinky můžeme vidět v lese, na zahradě nebo také na balkoně. Pokud kvetou, znamená to, že je zima nenávratně pryč. Kde pěstovat konvalinky V zahradě se konvalinky obvykle vysazují na mírně zastíněné místo kryté korunami stromů. Může se jim však dařit i na slunném stanovišti – potřebují ale kvalitní půdu bohatou..