Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
Květina třapatkovka nachová
Třapatkovka nachová označovaná též jako třapatka je vytrvalá rostlina, která je nejčastěji pěstovaná jako okrasná květina (trvalka).
K léčivým účinkům se používá celá rostlina, i když nejúčinnější je kořen, dále květ a list. Použít lze také třapatku úzkolistou, která má žluté květy.
Droga výrazně zvyšuje imunitu, je antibiotická a používá se při hemeroidech, křečových žilách a bércových vředech. Nepoužívá se formou nálevu ale pouze jako tinktura z čerstvé rostliny. Na vnější aplikaci se používá tinktura více ředěná (např. bércový vřed).

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
Tinktura z třapatky
Maceruje se 100 g kořenů (nebo 113 g květů, případně 125 g listů) v 60% čistém lihu (500 ml) při pokojové teplotě 7 dní. Potom se přefiltruje. K prevenci se používá 1 lžička ráno.
- Fenykl (Foeniculum vulgare) Pěstování fenyklu Fenykl vyséváme od dubna přímo na stanoviště s kyprou půdou a dostatkem živin, pro zdárné pěstování potřebuje optimální podmínky. Naroste až dva metry vysoká rostlina, která se bude další roky sama vysemeňovat. Sběr fenyklu Sbíráme semínka nebo čerstvé mladé listy. Použití v kuchyni Fenykl je oblíbeným kořením francouzské kuchyně, připomíná..
- Levandule (Lavandula angustifolia) Pěstování levandule Tato aromatická bylinka roste jako polokeř a pochází ze Středozemí. Potřebuje chráněné teplé stanoviště a plné slunce. Vysazuje se v květnu, na zimu ocení přikrytí, na jaře řez. Sběr levandule Stonky s květy ustřihněte těsně předtím, než rozkvetou. Sušíme je ve snůpcích, květy otočené dolů. Jaké je využití sušené levandule?..
- Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská potřebuje provzdušněnou, živinami bohatou a nepříliš suchou půdu. Půda se musí zpracovat do velké hloubky už na podzim a musí být ve 2. trati. Na písčitých půdách budete mít u meduňky dobrý výnos pouze v případě, že jsou humózní a máte možnost je zavlažovat. Uspokojivé sklizně meduňky lékařské docílíte..
- Meduňka lékařská Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská je příbuzná s mátou. Pěstujeme ji na slunci a v polostínu. Použití meduňky Před rozkvětem sklízíme citronově vonící listy. Zdobíme jimi saláty, přidáváme je do omáček, k masům a do majonéz. Uklidňující meduňkový čaj příjemné chuti pijeme nejlépe před spaním. Podobné články: Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris) Kandík trvalka..