Letnička povíjník trojbarevný (Pharbitis tricolor)Povíjník trojbarevný je letnička, která dorůstá do průměrné výška kolem 30 cm. Patří k nejkrásnějším květinám úzkých záhonků. Kvete blankytně modrými květy, které mají tvar trychtýřku. Květy vydrží pouze jeden den, ale rychle rozkvétají další.

Kde a jak pěstovat povíjník

Nejvhodnější pro povíjník je písčitohlinitá půda- Nevyhovuje mu však ani příliš velká, ani příliš malá zásoba živin a vyžaduje vápnění. Má-li tento svlačec bohatě kvést, musí mít výslunné stanoviště. Vysévá se na začátku dubna. Meziřádková vzdálenost činí 25 cm, po vzejití jej vyjednotíme na 20 cm.

Povíjník nemá rád chladné a vlhké počasí, naopak miluje slunce.

Povíjník

Povíjník

Škůdci povíjníku

Tuto letničku napadají především mšice, které sají šťávu. Můžeme se setkat také s padlím, které tvoří šedý povlak na rostlinách. Při napadení ošetřujeme vhodným chemickým postřikem.


  • Cínie – Ostálka sličná a Ostálka úzkolistá Latinské jméno (Zinnia) dostaly cínie po německém lékaři a profesoru botaniky Johannu Gottfriedu Zinnovi. Pocházejí z amerického kontinentu, kde bylo popsáno kolem patnácti druhů. Patří mezi oblíbené záhonové letničky. Správné české jméno pro cínie je ostálka, ale zlidovělý název cínie se vžil mnohem více. Ostálka úzkolistá Ostálka úzkolistá je doma v Mexiku...
  • Jak pěstovat ostálku – Zinnia Ostálka neboli cínie Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám. Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo..
  • Letničky a jejich doba kvetení Kdy kvetou letničky Při sázení letniček na zahradní záhony přemýšlíme již dopředu nejen o barvách, ale i o době a délce kvetení jednotlivých druhů. Zde je seznam nejpoužívanějších letniček a jejich doby kvetení: Letničky, které kvetou od května do října: tařicovka, šalvěj. Letničky, které kvetou od června do září: hledík,..
  • Letnička laskavec Pěstování laskavce Laskavce mají rády teplé a slunné stanoviště. Na záhony je vysazujeme ve druhé polovině květny, kdy již nehrozí ranní mrazíky. Půda by měla být lehká, humózní, vápenatá. Laskavce kvetou od konce června až do října. Laskavec je vhodný také k řezu do vázy nebo k sušení do květinových vazeb. Laskavec ocasatý..