Mšice – škůdce českých zahrad



Jak mšice škodí rostlinám

Nejrozšířenějším škůdcem českých zahrad je mšice. Mšice jsou velké 0,5 až 6 mm. Jsou buď okřídlené nebo bezkřídlé. Mšice škodí sáním šťáv. Rostliny navíc reagují na podráždění změnou barvy nebo svinováním a dalšími deformacemi. Mšice rovněž přenášejí virové choroby.

Druhy mšic

  • Mšice srstková – napadá srstky a angrešty. Rostlinám se postupně ohýbají listy a vznikají hustá listová hnízda na vrcholcích výhonů. Dospělá mšice je vždy světle zelená a porostlá delšími chloupky.
  • Mšice jabloňová – napadá především jabloně a hrušně, ale i hlohy, mišpule, jeřáby a skalník. Je zelená, vyvolává silné svinování listů a chřadnutí a usychání celých výhonů.
  • Mšice švestková – přezimuje jako vajíčko, v dubnu se z vajíček vylíhnou larvy, dospívají a vytvářejí na rubu lístků švestek, trnek a slív husté kolonie. Napadené listy se jen nepatrně svíjejí na okrajích, výhony ustávají v růstu, zakrňují a zasychají. Plody se vyvíjejí špatně a opadávají.

Jak se zbavit mšic?

V zahradě si se mšicemi dobře poradí slunéčka sedmitečná nebo pestřenky, lidově zvané vosičky. Pokud budeme likvidovat chemicky, musíme počítat s tím, že postřik působí zpravidla dva týdny.

Mšice, škůdci na zahradě

Mšice, škůdci na zahradě






  • Kreativní využití slupek od ovoce v zahradě Slupky od ovoce jsou často považovány za odpad, ale ve skutečnosti je lze využít ve prospěch zahrady. Tyto slupky jsou plné živin, které mohou obohatit půdu, zlepšit strukturu země, a dokonce i odradit některé škůdce. Zde je několik konkrétních tipů, jak využít slupky od ovoce v zahradě. Kompostování a mulčování Slupky..
  • Další choroby máty Mátu v našich zahrádkách mohou ničit škůdci, např. mandelinka mátová nebo může dojít k napadení chorobou, nejčastěji padlím. Padlí Padlí vytváří bělavý povlak na listech máty. Převážně až v druhé polovině prázdnin za teplého slunečného počasí, když se začnou v noci vyskytovat silnější rosy a zvyšuje se relativní vzdušná vlhkost, objevuje se..
  • Co jsou to pesticidy a fungicidy Jaký je rozdíl mezi pesticidy a fungicidy Pesticidy a fungicidy jsou chemické látky používané k ochraně rostlin před škůdci a chorobami. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, proti čemu chrání. Pesticidy Pesticidy jsou látky, které pomáhají chránit rostliny před škůdci, jako jsou hmyz, plazi nebo hlodavci. Tyto látky se aplikují..
  • Choroby a škůdci rododendronů a azalek Listy u rododendronů Svinuté listy jsou znamením, že keře trpí suchem (i v zimě), je nutná zálivka. Žluté listy znamenají, že je v půdě obsažen vápník. Je třeba upravit složení půdy. Azalky jsou keře buď stálezelené, nebo poloopadavé. Jsou to nízké keře, které se rozkládají do šířky. Kvetou v květu velkým množstvím květů...