Mšice – škůdce českých zahrad
Jak mšice škodí rostlinám
Nejrozšířenějším škůdcem českých zahrad je mšice. Mšice jsou velké 0,5 až 6 mm. Jsou buď okřídlené nebo bezkřídlé. Mšice škodí sáním šťáv. Rostliny navíc reagují na podráždění změnou barvy nebo svinováním a dalšími deformacemi. Mšice rovněž přenášejí virové choroby.
Druhy mšic
- Mšice srstková – napadá srstky a angrešty. Rostlinám se postupně ohýbají listy a vznikají hustá listová hnízda na vrcholcích výhonů. Dospělá mšice je vždy světle zelená a porostlá delšími chloupky.
- Mšice jabloňová – napadá především jabloně a hrušně, ale i hlohy, mišpule, jeřáby a skalník. Je zelená, vyvolává silné svinování listů a chřadnutí a usychání celých výhonů.
- Mšice švestková – přezimuje jako vajíčko, v dubnu se z vajíček vylíhnou larvy, dospívají a vytvářejí na rubu lístků švestek, trnek a slív husté kolonie. Napadené listy se jen nepatrně svíjejí na okrajích, výhony ustávají v růstu, zakrňují a zasychají. Plody se vyvíjejí špatně a opadávají.
Jak se zbavit mšic?
V zahradě si se mšicemi dobře poradí slunéčka sedmitečná nebo pestřenky, lidově zvané vosičky. Pokud budeme likvidovat chemicky, musíme počítat s tím, že postřik působí zpravidla dva týdny.

Mšice, škůdci na zahradě
- Vlnovník vrbový – škůdce okrasné vrby Vlnovník vrbový je roztoč, který napadá okrasnou vrbu a způsobuje silně pokroucené a nahuštěné chuchvalce výhonů. Větvičky jsou navíc slabé. Ochrana před vlnovníkem vrbovým Nejvhodnější ochranou před vlnovníkem vrbovým je odřezávání hálek i s kousky napadených větví, a to v jarním a letním období. Na jaře můžeme proti tomuto roztoči použít i..
- Jak se brání příroda proti chorobám a škůdcům? Příroda se umí proti škůdcům a chorobám bránit sama. Používá k tomu různé způsoby biologické ochrany, které bychom měli cílevědomě podporovat a nenarušovat tento přirozený proces neuváženou chemickou ochranou. Především pečujeme o užitečné ptactvo. Instalujeme v zahradách ptačí budky a v zimním období ptáky krmíme. Vysazujeme do zahrady keře, které umožní ptákům zakládání..
- Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Co je monilióza? Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce. Co dělat při napadení..
- Choroby a škůdci rododendronů a azalek Listy u rododendronů Svinuté listy jsou znamením, že keře trpí suchem (i v zimě), je nutná zálivka. Žluté listy znamenají, že je v půdě obsažen vápník. Je třeba upravit složení půdy. Azalky jsou keře buď stálezelené, nebo poloopadavé. Jsou to nízké keře, které se rozkládají do šířky. Kvetou v květu velkým množstvím květů...