Černucha setá a její pěstování



Původ černuchy

Černucha je rozšířená po celém světě a v mnoha zemích tato rostlina zdomácněla. Jedná se o jednoletou rostlinu, která běžně dorůstá do výšky kolem 30 cm. Má žlutě zbarvené kořeny. Lodyha je drsně chlupatá, jednoduchá nebo s několika přímými postranními větvemi. Květy jsou namodralé.

Černucha je také méně známou léčivkou s širokým využitím. Používá se např. při některých alergiích, proti nachlazení, nemoci trávícího ústrojí, atd.

Plodem černuchy je velká tobolka, ve které jsou umístěná černá olejnatá semena. Černucha kvete v červnu až srpnu. Plody dozrávají od srpna do září. Semena se sklízejí až po úplném dozrání.

Existuje hodně variant černuch s různými barvami květů a různou výškou, které se pěstují hlavně jako okrasné.

Černucha setá a její pěstování

Černucha setá a její pěstování

Jak pěstovat černuchu

Černucha setá se v našich klimatických podmínkách pěstuje jako letnička. Vysazujeme ji na slunné a teplé stanoviště. Zemina by měla být mírně vlhká nebo suchá. Černucha potřebuje dostatek prostoru. Nesnáší zastínění a trvalé zamokření.

Tato letnička se rozmnožuje semeny, které vyséváme od března do května rovnou do volné půdy. Dáváme více semen do jedné jamky. Tím vznikne hustý výsev, který je nutné protrhat, aby se jednotlivé rostliny mohly rozvětvit a lépe kvetly.

Rostlinu obvykle nenapadají škůdci a netrpí ani chorobami.






  • Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) Šišák bajkalský je vytrvalá rostlina s přímým stonkem. Je vysoká cca 50 cm. Má hluchavkovité květy modrofialové barvy. V našich podmínkách ji lze pěstovat velmi dobře. Podle výzkumu má šišák bajkalský největší množství antioxidantů, zejména vlivem většího množství obsažených flavonoidů. Jak pěstovat šišák bajkalský Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) lze pěstovat v..
  • Pěstování plicníku na zahradě Plicník je bylinka, která se nejčastěji vyskytuje v lesích, kde na jaře v trsech hojně kvete. Pěstovat ji můžeme i na zahradě v trávě nebo na vlhčích místech ve skalce. Plicníky mají rády vlhčí půdy s větším množstvím humusu. Dobře se jim daří v polostínu, nejlépe pod listnatými stromy a keři. Plicník kvete brzy na..
  • Levandule (Lavandula angustifolia) Pěstování levandule Tato aromatická bylinka roste jako polokeř a pochází ze Středozemí. Potřebuje chráněné teplé stanoviště a plné slunce. Vysazuje se v květnu, na zimu ocení přikrytí, na jaře řez. Sběr levandule Stonky s květy ustřihněte těsně předtím, než rozkvetou. Sušíme je ve snůpcích, květy otočené dolů. Jaké je využití sušené levandule?..
  • Saturejka (Satureja hortensis) Pěstování saturejky V Česku se obvykle saturejka pěstuje jako jednoletá bylina. Potřebuje slunce, teplo a málo vlhkosti. Předpěstujeme si ji ze semen a v květnu vysazujeme na záhon. Jako vytrvalý polokeř se pěstuje saturejka horská. Sběr saturejky Sklízí se nať s lístky těsně před rozkvětem, obvykle v červnu. Použití v kuchyni Saturejka se dává do..