Černucha setá a její pěstováníPůvod černuchy

Černucha je rozšířená po celém světě a v mnoha zemích tato rostlina zdomácněla. Jedná se o jednoletou rostlinu, která běžně dorůstá do výšky kolem 30 cm. Má žlutě zbarvené kořeny. Lodyha je drsně chlupatá, jednoduchá nebo s několika přímými postranními větvemi. Květy jsou namodralé.

Černucha je také méně známou léčivkou s širokým využitím. Používá se např. při některých alergiích, proti nachlazení, nemoci trávícího ústrojí, atd.

Plodem černuchy je velká tobolka, ve které jsou umístěná černá olejnatá semena. Černucha kvete v červnu až srpnu. Plody dozrávají od srpna do září. Semena se sklízejí až po úplném dozrání.

Existuje hodně variant černuch s různými barvami květů a různou výškou, které se pěstují hlavně jako okrasné.

Černucha setá a její pěstování

Černucha setá a její pěstování

Jak pěstovat černuchu

Černucha setá se v našich klimatických podmínkách pěstuje jako letnička. Vysazujeme ji na slunné a teplé stanoviště. Zemina by měla být mírně vlhká nebo suchá. Černucha potřebuje dostatek prostoru. Nesnáší zastínění a trvalé zamokření.

Tato letnička se rozmnožuje semeny, které vyséváme od března do května rovnou do volné půdy. Dáváme více semen do jedné jamky. Tím vznikne hustý výsev, který je nutné protrhat, aby se jednotlivé rostliny mohly rozvětvit a lépe kvetly.

Rostlinu obvykle nenapadají škůdci a netrpí ani chorobami.


  • Libeček lékařský (Levisticum officinale) Libeček lékařský je známá mohutná trvalka pocházející z jižní Evropy. Květy jsou drobné, žlutozelené, v okolíku složené z četných okolíčků. Celá rostlina silnou vůní připomíná polévkové koření maggi, proto se jí říká „maggi kořen“. Použití libečku lékařského Používá se oddenek, nať, ale i semena. Droga působí močopudně, podporuje vylučování nežádoucích solí a kyseliny..
  • Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Květina třapatkovka nachová Třapatkovka nachová označovaná též jako třapatka je vytrvalá rostlina, která je nejčastěji pěstovaná jako okrasná květina (trvalka). K léčivým účinkům se používá celá rostlina, i když nejúčinnější je kořen, dále květ a list. Použít lze také třapatku úzkolistou, která má žluté květy. Droga výrazně zvyšuje imunitu, je antibiotická..
  • Bylinné výtažky proti únavě Proti jarní únavě nám mohou pomoci bylinky. Můžeme použít buď čerstvé jarní bylinky, sušené bylinky nebo průmyslově vyráběné bylinné výtažky. Průmyslově vyráběné výtažky proti únavě Třezalka tečkovaná – má uklidňující a posilující účinky na nervovou soustavu. Působí mírně antidepresivně. Při větších dávkách a dlouhodobém užívání může způsobit vyrážku po slunečním..
  • Sušené bylinky proti únavě Sušené bylinky Čerstvé jarní bylinky jsou velmi účinné proti jarní únavě. Některé byliny můžeme sušit a používat pak celoročně. Kopřiva (listy) – urychluje látkovou výměnu, působí mírně močopudně. Kopřiva má pozitivní vliv na klouby. Při zevním použití ve formě oplachů prospívá vlasům. Přeslička rolní (nadzemní část rostliny) – působí podobně..