Černucha setá a její pěstování
Původ černuchy
Černucha je rozšířená po celém světě a v mnoha zemích tato rostlina zdomácněla. Jedná se o jednoletou rostlinu, která běžně dorůstá do výšky kolem 30 cm. Má žlutě zbarvené kořeny. Lodyha je drsně chlupatá, jednoduchá nebo s několika přímými postranními větvemi. Květy jsou namodralé.
Černucha je také méně známou léčivkou s širokým využitím. Používá se např. při některých alergiích, proti nachlazení, nemoci trávícího ústrojí, atd.
Plodem černuchy je velká tobolka, ve které jsou umístěná černá olejnatá semena. Černucha kvete v červnu až srpnu. Plody dozrávají od srpna do září. Semena se sklízejí až po úplném dozrání.
Existuje hodně variant černuch s různými barvami květů a různou výškou, které se pěstují hlavně jako okrasné.
Jak pěstovat černuchu
Černucha setá se v našich klimatických podmínkách pěstuje jako letnička. Vysazujeme ji na slunné a teplé stanoviště. Zemina by měla být mírně vlhká nebo suchá. Černucha potřebuje dostatek prostoru. Nesnáší zastínění a trvalé zamokření.
Tato letnička se rozmnožuje semeny, které vyséváme od března do května rovnou do volné půdy. Dáváme více semen do jedné jamky. Tím vznikne hustý výsev, který je nutné protrhat, aby se jednotlivé rostliny mohly rozvětvit a lépe kvetly.
Rostlinu obvykle nenapadají škůdci a netrpí ani chorobami.
- Problémy při pěstování kopru Kopr, s jeho svěží chutí a výraznou vůní, je oblíbenou bylinkou ve světě kulinářství. 08 Přemnožení kopru Kopr má tendenci rychle se šířit a občas může vyžadovat kontrolu, aby nedominovat ostatním rostlinám. Semena kopru se snadno samovolně rozptylují a mohou vést k nekontrolovanému růstu. Abychom tomu předešli, doporučuje se pravidelně..
- Pěstování yzopu (Hyssopus officinalis) Jak pěstovat yzop Yzop je víceletá rostlina s atraktivními modrými či fialovými květy. Na pěstování je nenáročná, místy i zplaňuje. Má ráda propustnou půdu, slunce a na podzim hluboký řez. Sběr yzopu Yzop se používá čerství, k sušení se sbírá nať – sbíráme ji od července do září. Použití v kuchyni S yzopem lze..
- Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
- Máta peprná v bylinkové zahrádce Pěstování máty peprné Ani máta peprná by neměla chybět na naší bylinkové zahrádce. Nevyniká sice tolik krásou jako jiné bylinky, ale čaj z ní je výborný. Mátu pěstujeme na polostinném, vlhčím místě. V dobrých podmínkách se značně rozrůstá. Má silnou mentolovou vůni a příjemnou, chladivou chuť. Použití máty Nejrůznější přípravky z máty se..