Černucha setá a její pěstování



Původ černuchy

Černucha je rozšířená po celém světě a v mnoha zemích tato rostlina zdomácněla. Jedná se o jednoletou rostlinu, která běžně dorůstá do výšky kolem 30 cm. Má žlutě zbarvené kořeny. Lodyha je drsně chlupatá, jednoduchá nebo s několika přímými postranními větvemi. Květy jsou namodralé.

Černucha je také méně známou léčivkou s širokým využitím. Používá se např. při některých alergiích, proti nachlazení, nemoci trávícího ústrojí, atd.

Plodem černuchy je velká tobolka, ve které jsou umístěná černá olejnatá semena. Černucha kvete v červnu až srpnu. Plody dozrávají od srpna do září. Semena se sklízejí až po úplném dozrání.

Existuje hodně variant černuch s různými barvami květů a různou výškou, které se pěstují hlavně jako okrasné.

Černucha setá a její pěstování

Černucha setá a její pěstování

Jak pěstovat černuchu

Černucha setá se v našich klimatických podmínkách pěstuje jako letnička. Vysazujeme ji na slunné a teplé stanoviště. Zemina by měla být mírně vlhká nebo suchá. Černucha potřebuje dostatek prostoru. Nesnáší zastínění a trvalé zamokření.

Tato letnička se rozmnožuje semeny, které vyséváme od března do května rovnou do volné půdy. Dáváme více semen do jedné jamky. Tím vznikne hustý výsev, který je nutné protrhat, aby se jednotlivé rostliny mohly rozvětvit a lépe kvetly.

Rostlinu obvykle nenapadají škůdci a netrpí ani chorobami.






  • Heřmánek pravý (Chamomilla recucita) Heřmánek pravý je jednoletá příjemně vonící bylina. Terčové květy jsou žluté, okvětní lístky bílé. Lůžko je vyklenuté a duté, tím se výrazně liší od dalších druhů, jako např. heřmánkovec nevonný. Jak se pěstuje heřmánek pravý Heřmánek je rozšířeným plevelem po celém světě, množí se výsevem. Zároveň je to důležitá kulturní..
  • Sušíme levanduli Levanduli najdeme snad v každé zahradě, v posledních letech je tato trvalka velmi oblíbená. Tato květina se využívá v lékařství, kosmetice a aromaterapii. Sušenou levanduli využijeme k aranžování v interiérech nebo při kreativní činnosti. Sáček s drcenou levandulovou natí uložený ve skříni ochrání naše oděvy před moly. Jak sušit levanduli Krásu a vůni levandule můžeme prodloužit..
  • Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská potřebuje provzdušněnou, živinami bohatou a nepříliš suchou půdu. Půda se musí zpracovat do velké hloubky už na podzim a musí být ve 2. trati. Na písčitých půdách budete mít u meduňky dobrý výnos pouze v případě, že jsou humózní a máte možnost je zavlažovat. Uspokojivé sklizně meduňky lékařské docílíte..
  • Levandule na zahradě Pěstování levandule Levandule k nám přišla ze Středomoří a dá se s úspěchem pěstovat na našich zahradách. Chce slunné, chráněné místo. Množíme ji výsevem semen. Použití levandule Levandulová silice je tradiční součástí parfémů, mýdel a dalších kosmetických prostředků. Sušené květy levandule zašité do ozdobných polštářků provoní prádlo a odpuzují moly. Odvar z nati..