Vilec šplhavý (Cobaea scandens)
Vilec nebo také kobea šplhavý patří mezi popínavé rostliny. Není u nás příliš rozšířen. Má velké zvonkovité květy až 8 cm, modrofialovou barvu a dorůstá do výšky až sedm metr. Roste velmi rychle a potřebuje hodně prostoru. Tato popínavá rostlina pochází z Ameriky – Mexika a Peru.
Vilec je víceletá rostlina, ale v našich podmínkách se pěstuje jako letnička, protože není mrazuvzdorný. Jako víceletou rostlinu jej můžeme pěstovat jen v zimních zahradách nebo vytápěných sklenících.
Nároky na stanoviště
Vilec pěstujeme na dostatečně vysoké opoře, na které se udržuje pomocí úponků. Oporou mu může být i plot. Na balkóně nebo lodžii vytvoří pěknou zelenou kvetoucí stěnu.
Pěstování vilce
Vilce se množí semeny nebo pomocí řízků. Semena vyséváme na přelomu února a března do truhlíků. Vyséváme přibližně 2 cm hluboko do vlhké směsi zeminy a písku. V této době je optimální teplota kolem 20 °C, po vzejití bychom měli teplotu poněkud snížit.
V době, kdy se vytvoří pravé lístky, rostlinky rozsadíme.
Jak získáme řízky?
V únoru rostlinu silně seřízneme. Nově vytvořené výhonky vysadíme do směsi zeminy a rašeliny a zakryjeme fólií. Nejvhodnější teplota pro zakořenění je kolem 16 až 18 °C. Řízkované rostliny vykvétají již v červnu, ty ze semen až o měsíc později. Rostliny, ať již ze semen nebo řízkované, můžeme umístit ven až v druhé polovině května.
Péče o vilec
Vilec vyžaduje během vegetačního období dostatek slunce a místa. V této době ho zásobujeme vydatnou zálivkou a každý týden přihnojujeme plným hnojivem. Pokud by růst byl příliš bujný, snížíme dávku hnojiva nebo přihnojíme až za dva týdny. Vzhledem k tomu, že se rostliny mohou silně rozvětvovat, odstraněním některých výhonků podpoříme bohatost kvetení. Vilec se nám odmění až do října svými zajímavými zvonkovými květy.
- Letnička povíjník trojbarevný (Pharbitis tricolor) Povíjník trojbarevný je letnička, která dorůstá do průměrné výška kolem 30 cm. Patří k nejkrásnějším květinám úzkých záhonků. Kvete blankytně modrými květy, které mají tvar trychtýřku. Květy vydrží pouze jeden den, ale rychle rozkvétají další. Kde a jak pěstovat povíjník Nejvhodnější pro povíjník je písčitohlinitá půda- Nevyhovuje mu však ani příliš..
- Jak pěstovat lichořeřišnici ze semínek Lichořeřišnice (Tropaeolum) Rod lichořeřišnice obsahuje plazivé i keříčkovitě rostoucí formy, takže ho můžeme používat pro různé účely. Listy jsou velké, terčovité. Květy jsou na dlouhých stopkách s výraznou ostruhou, která tvoří typickou ozdobu. Kvete v barvách žlutá, oranžová, červená nebo jejich kombinace. Na chráněných místech a pod ochrannými kryty můžeme lichořeřišnici vysévat..
- Krásenka zpeřená – Cosmos bipinnatus Krásenka zpeřená je letnička pocházející z Mexika. Vytváří 80 až 120 cm vysoké rozvětvené stonky, na jejichž koncích rozkvétají od července do podzimních mrazů bílé, růžové nebo červené květy, které mají až 10 cm v průměru. Listy má krásenka nitkovitě rozeklané. Jak pěstovat krásenku zpeřenou Sazenice krásenky předpěstováváme ve studeném pařeništi z výsevu..
- Aksamitníky neboli Afrikány – letničky naší zahrady Pěstování aksamitníků Aksamitníky patří k jedněm z nejznámějších a nejpěstovanějším letničkám v našich zahradách. Jsou nenáročné a jejich pěstování je jednoduché. Umisťujeme je na světlé, slunné stanoviště nebo do polostínu. Rostou dobře v každé půdě. Dobře snášejí sucho i krátkodobé přemokření. Sazenice aksamitníku můžeme zakoupit, nebo si je snadno vypěstovat ze semen. Ze semen..