Vilec šplhavý (Cobaea scandens)
Vilec nebo také kobea šplhavý patří mezi popínavé rostliny. Není u nás příliš rozšířen. Má velké zvonkovité květy až 8 cm, modrofialovou barvu a dorůstá do výšky až sedm metr. Roste velmi rychle a potřebuje hodně prostoru. Tato popínavá rostlina pochází z Ameriky – Mexika a Peru.
Vilec je víceletá rostlina, ale v našich podmínkách se pěstuje jako letnička, protože není mrazuvzdorný. Jako víceletou rostlinu jej můžeme pěstovat jen v zimních zahradách nebo vytápěných sklenících.
Nároky na stanoviště
Vilec pěstujeme na dostatečně vysoké opoře, na které se udržuje pomocí úponků. Oporou mu může být i plot. Na balkóně nebo lodžii vytvoří pěknou zelenou kvetoucí stěnu.
Pěstování vilce
Vilce se množí semeny nebo pomocí řízků. Semena vyséváme na přelomu února a března do truhlíků. Vyséváme přibližně 2 cm hluboko do vlhké směsi zeminy a písku. V této době je optimální teplota kolem 20 °C, po vzejití bychom měli teplotu poněkud snížit.
V době, kdy se vytvoří pravé lístky, rostlinky rozsadíme.
Jak získáme řízky?
V únoru rostlinu silně seřízneme. Nově vytvořené výhonky vysadíme do směsi zeminy a rašeliny a zakryjeme fólií. Nejvhodnější teplota pro zakořenění je kolem 16 až 18 °C. Řízkované rostliny vykvétají již v červnu, ty ze semen až o měsíc později. Rostliny, ať již ze semen nebo řízkované, můžeme umístit ven až v druhé polovině května.
Péče o vilec
Vilec vyžaduje během vegetačního období dostatek slunce a místa. V této době ho zásobujeme vydatnou zálivkou a každý týden přihnojujeme plným hnojivem. Pokud by růst byl příliš bujný, snížíme dávku hnojiva nebo přihnojíme až za dva týdny. Vzhledem k tomu, že se rostliny mohou silně rozvětvovat, odstraněním některých výhonků podpoříme bohatost kvetení. Vilec se nám odmění až do října svými zajímavými zvonkovými květy.
- Jak pěstovat kejklířku Pěstování kejklířky Kejklířky pěstované ze semen lze vysazovat jak do záhonů, tak za okno. Potřebují dostatečnou zálivku a půdu, která drží vláhu. Venku se nejčastěji pěstuje vytrvalá Mimulus luteus, ve skleníku pak Mimulus Aurantiacus. Prvně jmenovaná se snadno množí. Nové výhony přiléhají k zemi, brzy zakoření a dají se oddělit...
- Iberka okoličnatá neboli štěničník (Iberis umbellata) Iberka okoličnatá zvaná lidově též štěničník je jednoletá rostlina, která tvoří nádherné lepy a kvetoucí koberce. Na venkovní záhony ji můžeme vysévat již na začátku dubna. Pěstování iberky okoličnaté Iberkám se daří téměř v každé zemině, nejlépe ovšem v písčitohlinité. Semena vyséváme na meziřádkovou vzdálenost 20 cm do mělkých žlábků tak, aby..
- Pěstujeme hvozdník čínský (Dianthus chinensis) Jak na pěstování hvozdníku čínského Hvozdník čínský je letnička vysoká asi 20 až 40 cm. Květy má jednobarevné nebo vícebarevné s pilovitými až jemně stříhanými okraji okvětních plátků. Podle kultivarů jsou květy jednoduché nebo plné. Sazenice předpěstované ze semen vysetých do misek počátkem března se vysazují ve skupinkách na záhony počátkem..
- Astra čínská – Callistephus chinensis Astra čínská je oblíbenou letničkou, která byla vyšlechtěna v mnoha odrůdách lišících se výškou rostlin, hustotou jejich rozvětvení, tvarem, velikostí, uspořádáním a barvou květů. Astra čínská má odrůdy jednoduché nebo plnokvěté. Kde a kdy vysadit astry Astry kvetou od poloviny srpna do konce září. Předpěstované sazenice se na záhony vysazují v polovině..