Opěrné zídky na zahraděKde používáme v zahradě opěrné zídky

Svažité pozemky jsou často zpevněné pomocí terasovitě uspořádaných zídek. Tyto zídky můžeme použít i v rovném terénu pro ozvláštnění zahrady.

Druhy zahradních zídek

Rozlišujeme dva typy zídek – opěrné zídky a vymezovací zídky.

Opěrné zídky můžou být vysoké od několika centimetrů po několik metrů. Slouží k zpevnění terénu a nejčastěji jsou na jejich stavbu použity kameny, nejlépe z okolí, aby byl zachován ráz krajiny. Oproti tomu vymezovací zídky slouží k oddělení různých částí zahrady, např. grilovací část, jezírko, skalka, přístřešek pro auto, popelnice, atd.

Opěrné zídky

Opěrné zídky


  • Bříza bělokorá (Betula pendula) Okrasný strom bříza bělokorá Bříza bělokorá je vhodná jako solitérní strom do okrasných zahrad. Dorůstá do výšky 5 až 7 metrů a šířky cca 4 metry. Vypadá velmi dekorativně, zejména zajímavé jsou drobné listy. Kvete od března do dubna žlutými, převislými jehnědy. Listy jsou jasně zelené, na podzim se vybarvují..
  • Březen v okrasné zahradě Práce v okrasné zahradě během měsíce března Jakmile v březnu rozmrzne půda, odstraníme z trvalek zimní ochranný kryt nebo půdu alespoň načechráme. Z růží odstraníme přikrývku chvojí, rozhrneme nakopčenou hlínu a u stromkových růží uvolníme přikopčenou korunku. Můžeme začít s výsadbou okrasných dřevin. Po suché zimě je nutno v březnu vydatně zavlažit pěnišníky a další stálezelené..
  • Květina netýkavka – Impatiens Pěstování netýkavky Netýkavka je jednoletá rostlina. Při dotknutí se k tobolkovým plodům z nich vystřelují semena. Netýkavka má velké květy v různých barvách, bohatě kvete. Je vysoká cca 20 až 30 cm. Můžeme ji pěstovat ve stínu i polostínu, není náročná na stanoviště. Svědčí ji také pěstování v truhlících na okně. Podobné články:..
  • Kopretina šarlatová – Řimbaba K oblíbeným trvalkám patří – Kopretina šarlatová, lidově nazývaná řimbaba. Dorůstá do výšky asi 50 cm, stonky jsou zakončené růžovými, červenými nebo bílými jednoduchými či plnými květy. Řimbaba je ozdobná i svými jemnými, dvakrát zpeřenými listy. Péče o řimbabu Pokud kopretinu seřízneme po odkvětu nad zemí, znovu vyraší a na podzim..