Výběr kamene do skalkyJaký kámen zvolit do skalky?

Působivost skalky podstatnou měrou zvyšuje výběr kamene. Nejvhodnější je, když ho nasbíráme v blízkém okolí.

Přednost dáváme kamenům nepravidelného tvaru, spíše plochým, bez ostrých hran. Pro všechny druhy rostlin je nejpřijatelnější pískovec, oblíbený je také tuf. Na jedné skalce nikdy nepoužíváme různé druhy.

Kolik kamenů dát do skalky?

Množství kamenů pro skalku nelze určit. Na 10 metrů skalky počítáme s asi 30 až 40 velkými kameny a několika malými. Abychom dosáhli co nejlepšího rozmístění, nejdříve je rozložíme. Skalku začínáme stavět od nejnižšího místa a postupujeme směrem nahoru. Pro každý kámen vykopeme přiměřenou jámu a do ní ho uložíme tak, aby byl aspoň částečně zapuštěn do země. V horních částech skalky by měly převažovat menší kameny, které klademe do skupin. Dolů umístíme největší a nejvyšší kameny. Z jednotlivých kamenů tvoříme skupiny, mezi nimiž necháváme volné plochy, na něž vysadíme dřeviny nebo skalničky.

Skalka

Skalka

Cestičky ve skalce

Na větší skalce musíme také zajistit přístup k rostlinám, abychom je mohli ošetřovat. Budujeme stupňovité cestičky, případně plochá místa ze stejného druhu kamene jako je skalka.


  • Čemeřice – královna jarní zahrady Čemeřice (Helleborus) rozkvétají někdy již o Vánocích a nezřídka se i rychlí. Na zahradách však zpravidla mají svoji hlavní dobu kvetení až o několik týdnů později. Čemeřici na zahradě nepřehlédneme, protože na sebe upozorňuje svojí nevšední krásou. Po odkvětu se vytvoří poměrně velké, lesklé, tmavozelené listy. Na květech jsou nejvýraznější..
  • Opěrné zídky na zahradě Kde používáme v zahradě opěrné zídky Svažité pozemky jsou často zpevněné pomocí terasovitě uspořádaných zídek. Tyto zídky můžeme použít i v rovném terénu pro ozvláštnění zahrady. Druhy zahradních zídek Rozlišujeme dva typy zídek – opěrné zídky a vymezovací zídky. Opěrné zídky můžou být vysoké od několika centimetrů po několik metrů. Slouží..
  • Skalka ve stínu a polostínu Pokud nemáme možnost skalku vybudovat na slunečné straně, nemusíme se jí vzdávat úplně. I v polostínu lze pěstovat skalničky, kterým vyhovuje přistínění. Výběr ovšem není tak bohatý. Čím osázet skalku ve stínu? K osázení skalky ve stínu použijeme kapradiny, zakrslé bohyšky, čechravy nebo violky. Na jaře jsou pěkné dymnivka, čemeřice, jaterníky nebo..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..