Výběr kamene do skalky



Jaký kámen zvolit do skalky?

Působivost skalky podstatnou měrou zvyšuje výběr kamene. Nejvhodnější je, když ho nasbíráme v blízkém okolí.

Přednost dáváme kamenům nepravidelného tvaru, spíše plochým, bez ostrých hran. Pro všechny druhy rostlin je nejpřijatelnější pískovec, oblíbený je také tuf. Na jedné skalce nikdy nepoužíváme různé druhy.

Kolik kamenů dát do skalky?

Množství kamenů pro skalku nelze určit. Na 10 metrů skalky počítáme s asi 30 až 40 velkými kameny a několika malými. Abychom dosáhli co nejlepšího rozmístění, nejdříve je rozložíme. Skalku začínáme stavět od nejnižšího místa a postupujeme směrem nahoru. Pro každý kámen vykopeme přiměřenou jámu a do ní ho uložíme tak, aby byl aspoň částečně zapuštěn do země. V horních částech skalky by měly převažovat menší kameny, které klademe do skupin. Dolů umístíme největší a nejvyšší kameny. Z jednotlivých kamenů tvoříme skupiny, mezi nimiž necháváme volné plochy, na něž vysadíme dřeviny nebo skalničky.

Skalka

Skalka

Cestičky ve skalce

Na větší skalce musíme také zajistit přístup k rostlinám, abychom je mohli ošetřovat. Budujeme stupňovité cestičky, případně plochá místa ze stejného druhu kamene jako je skalka.





  • Vysazování rostlin do skalky Kdy vysazovat rostliny do skalky Rostliny do skalky vysazujeme teprve tehdy, když je dokonale upravená, prostor mezi kameny vyplněný zeminou a kameny dostatečně pevné. Přáním každého majitele skalky je, aby jednotlivé partie kvetly od předjaří až do příchodu zimy. To je ovšem podmíněno znalostí jednotlivých druhů rostlin a jejich nároky..
  • Skalka ve stínu a polostínu Pokud nemáme možnost skalku vybudovat na slunečné straně, nemusíme se jí vzdávat úplně. I v polostínu lze pěstovat skalničky, kterým vyhovuje přistínění. Výběr ovšem není tak bohatý. Čím osázet skalku ve stínu? K osázení skalky ve stínu použijeme kapradiny, zakrslé bohyšky, čechravy nebo violky. Na jaře jsou pěkné dymnivka, čemeřice, jaterníky nebo..
  • Osázená kamenná koryta Miniskalku vytvoříme osázením kamenných koryt. Jak a čím osázet koryta? Do koryt vysazujeme alpinky, lomikameny, prvosenky, zvonky nebo lewisie. Přirozený vzhled miniskalce dodají trávovité rostliny. Okraje osázíme netřesky a rozchodníky, které dobře snáší sucho. Do koryt, která jsou umístěna ve stínu, můžeme zasadit bramboříky, dřípatky nebo kropenáče. Koryta dále můžeme..
  • Miniskalka v nádobě Jakou nádobu pro miniskalku? Miniskalka v nádobě se hodí pro ty, kteří nemají zahrádku a chtějí si dopřát miniskalku, např. v keramické míse. Keramická mísa by měla být z kvalitní, mrazuvzdorné keramiky. Nezapomeňte, že i tato nádoba musí mít na dně otvor pro odtékání vody. Dno mísy vyložíme oblázky, které jsou lepší než..