Pelyněk pravý v zahraděPelyněk pravý (Artemisia absinthium) se ve volné přírodě vyskytuje na slunných místech. Coby rostlina je však velice vhodný i do zahrádky.

Jak pěstovat pelyněk pravý

Pelyněk pravý je dvouletá vytrvalá rostlina. V průběhu jednoho roku vyroste růžice a ve druhém roce stonek. Na jaře nezapomeneme odříznout všechny stonky, takže se pelyněk pravý stane trvalkou. Budeme-li rostlinu správně ošetřovat, můžeme mít každý rok vysoké výnosy.

Pelyněk pravý v zahradě

Pelyněk pravý v zahradě

Pelyněk pravý sklízíme vždy před kvetením, jelikož právě v té době obsahuje nejvíce účinných a léčivých látek. Kvete v červenci až v září, záleží na poloze. Sušíme ho na tmavých místech v průvanu.

Pelyněk pravý rozeznáme podle stříbřitých a chlupatých listů, světlezelených malých květů, ale také podle silné aromatické vůně, kterou vydává, když ho rozmačkáme mezi prsty.

Léčivé účinky pelyňku pravého

Jako léčivá bylinka se uplatní při zánětech středního ucha nebo při bolestech zubů. Je velice účinný také proti molům v domácnostech. Zvýšenou pozornost věnujeme dávkování, jelikož větší dávka je toxická.

Při pěstování pelyňku pravého, ale také dalších léčivých rostlin nesmíme používat umělá hnojiva. Rostliny pěstujeme zásadně v čistém prostředí.


  • Pěstování zeleniny, bylinek a koření na jednom záhoně Zahrada může být nejen místem, kde pěstujete chutnou a zdravou zeleninu, ale také místem, kde můžete experimentovat s kombinací různých rostlin pro synergetické výhody. Kombinace zeleniny s bylinkami a kořením v zahradě může nejen obohatit vaše pokrmy o nové chutě, ale také přinést užitek pro růst a ochranu rostlin. V..
  • Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris) Mateřídouška je polokeřík s plazivou lodyhou. Drobné květy v hlavatém květenství mají červenofialovou barvu. Celá rostlina příjemně voní. Jak pěstovat mateřídoušku Na našem území se vyskytují čtyři druhy mateřídoušek, ale celý rod je velmi proměnlivý a vyskytují se i další kříženci. K léčení se používají všechny druhy, pouze mateřídouška s citronovou vůní, rostoucí v přírodě,..
  • Využití bazalky v kuchyni Bazalku si můžeme poměrně snadno vypěstovat sami, i když nemáme zahrádku. Postačí truhlík nebo květináč na okně, balkoně nebo doma v bytě. Při pěstování v bytě je však potřeba zajistit dostatek světla a tepla. Jak si vypěstovat bazalku Pro tradiční jarní a letní pěstování bazalku vyséváme v březnu a dubnu. Pro pravidelnou celoroční..
  • Meduňka lékařská Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská je příbuzná s mátou. Pěstujeme ji na slunci a v polostínu. Použití meduňky Před rozkvětem sklízíme citronově vonící listy. Zdobíme jimi saláty, přidáváme je do omáček, k masům a do majonéz. Uklidňující meduňkový čaj příjemné chuti pijeme nejlépe před spaním. Podobné články: Levandule na zahradě Pěstování kopru Šalvěj..