Pelyněk pravý v zahraděPelyněk pravý (Artemisia absinthium) se ve volné přírodě vyskytuje na slunných místech. Coby rostlina je však velice vhodný i do zahrádky.

Jak pěstovat pelyněk pravý

Pelyněk pravý je dvouletá vytrvalá rostlina. V průběhu jednoho roku vyroste růžice a ve druhém roce stonek. Na jaře nezapomeneme odříznout všechny stonky, takže se pelyněk pravý stane trvalkou. Budeme-li rostlinu správně ošetřovat, můžeme mít každý rok vysoké výnosy.

Pelyněk pravý v zahradě

Pelyněk pravý v zahradě

Pelyněk pravý sklízíme vždy před kvetením, jelikož právě v té době obsahuje nejvíce účinných a léčivých látek. Kvete v červenci až v září, záleží na poloze. Sušíme ho na tmavých místech v průvanu.

Pelyněk pravý rozeznáme podle stříbřitých a chlupatých listů, světlezelených malých květů, ale také podle silné aromatické vůně, kterou vydává, když ho rozmačkáme mezi prsty.

Léčivé účinky pelyňku pravého

Jako léčivá bylinka se uplatní při zánětech středního ucha nebo při bolestech zubů. Je velice účinný také proti molům v domácnostech. Zvýšenou pozornost věnujeme dávkování, jelikož větší dávka je toxická.

Při pěstování pelyňku pravého, ale také dalších léčivých rostlin nesmíme používat umělá hnojiva. Rostliny pěstujeme zásadně v čistém prostředí.


  • Sušíme levanduli Levanduli najdeme snad v každé zahradě, v posledních letech je tato trvalka velmi oblíbená. Tato květina se využívá v lékařství, kosmetice a aromaterapii. Sušenou levanduli využijeme k aranžování v interiérech nebo při kreativní činnosti. Sáček s drcenou levandulovou natí uložený ve skříni ochrání naše oděvy před moly. Jak sušit levanduli Krásu a vůni levandule můžeme prodloužit..
  • Kde lze pěstovat bylinky? Většina bylinek prospívá i v nádobách. Potřebují sice častější dohled a péči, ale zase je budeme mít stále při ruce. Předpěstované sazenice lze zakoupit v zahradních centrech. Výhodou je, že je budeme moci brzy používat. Pěstování bylinek na balkoně Všechny druhy bylinek můžeme snadno pěstovat na terase či balkoně, zvlášť pokud jsou..
  • Bez černý Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva. Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..