Smil kari (Helichrysum) a jeho pěstování
Smil kari pochází z Turecka a je také známý jako maggi koření. Využívá se při přípravě orientálních jídel, drůbeže, ryb, rýže, majonéz nebo polévek a omáček. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Používá se k pročištění průdušek.
Pěstování smilu
Smil kari pěstujeme na slunném a nezamokřeném stanovišti. Na zimu je přesuneme do bezmrazové místnosti. Používáme listy a to jak čerstvé, tak i sušené.
Použití smilu
Smil můžeme přidávat do polévek, kdy povaříme větvičku a pak ji vyjmeme. Polévka je pak silně aromatická. Drobně nakrájené lístky můžeme přidat do marinády na grilované maso.
V interiéru využijeme smil tak, že větvičky zavěsíme v prostoru. Vůně odpuzuje moly.
- Libeček lékařský (Levisticum officinale) Libeček lékařský je známá mohutná trvalka pocházející z jižní Evropy. Květy jsou drobné, žlutozelené, v okolíku složené z četných okolíčků. Celá rostlina silnou vůní připomíná polévkové koření maggi, proto se jí říká „maggi kořen“. Použití libečku lékařského Používá se oddenek, nať, ale i semena. Droga působí močopudně, podporuje vylučování nežádoucích solí a kyseliny..
- Koření v kuchyni – majoránka Majoránka je rostlina, která je v naší kuchyni dobře známa. Při vaření používáme zelenou nať (sušenou). Majoránku přidáváme k pokrmům z masa, zeleniny a do salátů. Cizí kuchyně často používají majoránkový ocet, který je aromatičtější než obyčejný. V této formě majoránku dáváme do omáček. Majoránkový ocet Majoránkový ocet vyrobíme tak, že do skleněné nádoby..
- Fenykl (Foeniculum vulgare) Pěstování fenyklu Fenykl vyséváme od dubna přímo na stanoviště s kyprou půdou a dostatkem živin, pro zdárné pěstování potřebuje optimální podmínky. Naroste až dva metry vysoká rostlina, která se bude další roky sama vysemeňovat. Sběr fenyklu Sbíráme semínka nebo čerstvé mladé listy. Použití v kuchyni Fenykl je oblíbeným kořením francouzské kuchyně, připomíná..
- Bylinka měsíček lékařský Pěstování měsíčku na zahradě Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím..