Šalvěj lékařská
Pěstování šalvěje lékařské
Šalvěj lékařská patří mezi světlomilné trvalky. Má sivozelené svraskalé listy a modré květy. Množíme ji řízky nebo semeny.
Použití šalvěje
Nálev se používá, vzhledem k jeho stahujícím a antiseptickým účinkům, k vyplachování úst při paradontóze nebo při zánětech v ústech. Listy šalvěje přidáváme do tučnějších jídel.
Šalvěj má také kosmetické účinky – je účinném prostředníkem proti akné.
- Lichořeřišnice větší Letnička lichořeřišnice Lichořeřišnice větší je krásná letnička, která je také léčivou bylinou. Původem je z Jižní Ameriky, v současnosti se vyskytuje po celém světě. Existuje spousta druhů, které se liší velikostí, květem a barvou. Rostliny můžou dorůstat do výšky až 40 cm a délky 3 až 5 metrů. Lodyha je dlouhá, plazivá...
- Koření v kuchyni – majoránka Majoránka je rostlina, která je v naší kuchyni dobře známa. Při vaření používáme zelenou nať (sušenou). Majoránku přidáváme k pokrmům z masa, zeleniny a do salátů. Cizí kuchyně často používají majoránkový ocet, který je aromatičtější než obyčejný. V této formě majoránku dáváme do omáček. Majoránkový ocet Majoránkový ocet vyrobíme tak, že do skleněné nádoby..
- Saturejka (Satureja hortensis) Pěstování saturejky V Česku se obvykle saturejka pěstuje jako jednoletá bylina. Potřebuje slunce, teplo a málo vlhkosti. Předpěstujeme si ji ze semen a v květnu vysazujeme na záhon. Jako vytrvalý polokeř se pěstuje saturejka horská. Sběr saturejky Sklízí se nať s lístky těsně před rozkvětem, obvykle v červnu. Použití v kuchyni Saturejka se dává do..
- Bylinné výtažky proti únavě Proti jarní únavě nám mohou pomoci bylinky. Můžeme použít buď čerstvé jarní bylinky, sušené bylinky nebo průmyslově vyráběné bylinné výtažky. Průmyslově vyráběné výtažky proti únavě Třezalka tečkovaná – má uklidňující a posilující účinky na nervovou soustavu. Působí mírně antidepresivně. Při větších dávkách a dlouhodobém užívání může způsobit vyrážku po slunečním..