Hvězdník není amarylis



V posledních letech se u nás často pěstuje cibulová pokojová rostlina s úzkými řemenovitými listy a obrovskými květy. Obecně lidé říkají, že pěstují amarylis. Ve skutečnosti ale nejde o amarylis neboli zornici, ale o hvězdník.

Jak vypadá pravá amarilis

Pravá amarylis pochází z Jižní Afriky. Řemenovité listy vyrůstají současně s květním stvolem. Tím se odlišuje od hvězdníku. Navíc květní stvol, který dorůstá až 70 cm, je plný. Nese okolík osmi až dvanácti zvonkovitých, vonných květů, které připomínají lilie, v barvě bílé, růžové a červené.

Amarylis

Amarylis

Jak vypadá hvězdník

Hvězdník, který však sami obchodníci často označují za amarylis a tím podporují u spotřebitelů zažitý omyl, vykvétá koncem zimy nebo během jara.

Vždy záleží na tom, kdy vysadíme cibuli. Velké cibule mohou vytvořit i druhý stvol s květy. To se někdy stává po dokvětu prvního stvolu, který hned odstřihneme nad cibulí. Nejdříve vyrůstá dutý květní stvol, který nese dva až pět velkých nálevkovitých květů s krátkou trubkou. Okvětní lístky nejsou všechny stejné. Až v době, kdy květy již odkvétají, začínají se objevovat listy.

Hvězdník - poupě

Hvězdník – poupě

Původ hvězdníku

Hvězdník pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Zde roste kolem padesáti druhů. V roce 1819 se dostaly z Brazílie do Evropy první cibule. Z nich vznikly současné kultivary označované jako Hippeastrum – hybrid. Šlechtění začalo v první polovině 19. století v Anglii. Nejdříve se rostliny převážně množily semeny. Později se šlechtění zaměřilo na rostliny množené vegetativním způsobem. Tohoto způsobu se ujalo Nizozemsko, které je současným největším producentem hvězdníkových cibulí i řezaných květin.

Rozměr cibule u hvězdníku

Květní stvol hvězdníku vyrůstá z cibule, která by měla mít průměr alespoň 7 až 8 cm. Takový rozměr je totiž prvním předpokladem kvetení. Druhou podmínkou je dodržení zimního klidu rostliny a plného růstu v létě. Listy po odkvětu ještě nějaký čas pěstujeme, aby rostlina doplnila živiny pro následné kvetení.






  • Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) Kosatec síťkovaný pochází z Kavkazu a přilehlých oblastí. Někteří botanici jej označují jako kosateček (Iridodiction reticulatum). Kvete někdy již v únoru, většinou modře nebo purpurově, příjemně voní. Je vhodný zvláště do skalek. Kdy a jak vysazovat kosatec síťkovaný Cibulky kosatce síťkovaného se vysazují v říjnu do hloubky 5 cm a chrání se přikrývkou..
  • Jarní květiny do stínu Pro kvetení na jaře lze pěstovat pod stromy, které jsou v té době ještě neolistěné, drobné cibulnaté květiny. Jsou to především sněženky, bledule, talovíny, ladoňky, ladoničky, kandíky, botanické šafrány. Dále se pod stromy daří nízkým, tzv. hajním trvalkám, jako jsou petrklíče, sasanky, kopytníky, plicníky, zběhovce, konvalinky, atd. Podobné články: Postup při..
  • Hlíznatá květina boubelka (Alstroemerie) Boubelky (Alstroemerie) jsou hlíznaté květiny, které pochází z Jižní Ameriky. Dříve se jim říkalo lilie Inků. Patří k velmi atraktivním a dekorativním květinám. Mimo skleníkových druhů existují i boubelky určené pro výsadbu na venkovní záhon. Tyto květiny jsou určené k řezu, ve váze vydrží až 3 týdny. Jak kvetou Alstroemerie? Alstroemerie mají zlaté,..
  • Ladoňky – Scilla Ladoňky – drobné cibuloviny Ladoňky patří mezi oblíbené drobné cibuloviny. Kvetou většinou modře, řidčeji i bíle nebo růžově. Zpravidla již počátkem března kvete ladoňka Miščenkova. Její světlemodré kvítky mají uprostřed každého plátku tmavší proužek. O něco později kvete ladoňka nicí, která má zářivě modré kvítky. Jak pěstovat ladoňku Snadno se..