Hvězdník není amarylis



V posledních letech se u nás často pěstuje cibulová pokojová rostlina s úzkými řemenovitými listy a obrovskými květy. Obecně lidé říkají, že pěstují amarylis. Ve skutečnosti ale nejde o amarylis neboli zornici, ale o hvězdník.

Jak vypadá pravá amarilis

Pravá amarylis pochází z Jižní Afriky. Řemenovité listy vyrůstají současně s květním stvolem. Tím se odlišuje od hvězdníku. Navíc květní stvol, který dorůstá až 70 cm, je plný. Nese okolík osmi až dvanácti zvonkovitých, vonných květů, které připomínají lilie, v barvě bílé, růžové a červené.

Amarylis

Amarylis

Jak vypadá hvězdník

Hvězdník, který však sami obchodníci často označují za amarylis a tím podporují u spotřebitelů zažitý omyl, vykvétá koncem zimy nebo během jara.

Vždy záleží na tom, kdy vysadíme cibuli. Velké cibule mohou vytvořit i druhý stvol s květy. To se někdy stává po dokvětu prvního stvolu, který hned odstřihneme nad cibulí. Nejdříve vyrůstá dutý květní stvol, který nese dva až pět velkých nálevkovitých květů s krátkou trubkou. Okvětní lístky nejsou všechny stejné. Až v době, kdy květy již odkvétají, začínají se objevovat listy.

Hvězdník - poupě

Hvězdník – poupě

Původ hvězdníku

Hvězdník pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Zde roste kolem padesáti druhů. V roce 1819 se dostaly z Brazílie do Evropy první cibule. Z nich vznikly současné kultivary označované jako Hippeastrum – hybrid. Šlechtění začalo v první polovině 19. století v Anglii. Nejdříve se rostliny převážně množily semeny. Později se šlechtění zaměřilo na rostliny množené vegetativním způsobem. Tohoto způsobu se ujalo Nizozemsko, které je současným největším producentem hvězdníkových cibulí i řezaných květin.

Rozměr cibule u hvězdníku

Květní stvol hvězdníku vyrůstá z cibule, která by měla mít průměr alespoň 7 až 8 cm. Takový rozměr je totiž prvním předpokladem kvetení. Druhou podmínkou je dodržení zimního klidu rostliny a plného růstu v létě. Listy po odkvětu ještě nějaký čas pěstujeme, aby rostlina doplnila živiny pro následné kvetení.






  • Jak na pěstování lilií Aby nám lilie krásně kvetly, je nutné dodržovat základní pravidla pro jejich pěstování. Kde lilie vysadit? Správně vybrané místo pro pěstování lilií je základem budoucího úspěchu. Místa vlhká s těžkou půdou jsou pro lilie naprosto nevhodná. Dlouhodobě se jim daří tam, kde je dobrá drenáž nebo v mírném svahu, kde je zajištěn..
  • Tipy pro pěstování tulipánů Původ tulipánů Tulipány mají svůj původ v Asii, odkud se rozšířily až k nám. Jméno tulipán vzniklo z místního jména taliban, což česky znamená turban. Tulipány patří mezi cibulnaté květiny. Jsou na našich zahradách hojně rozšířené. Podle tvaru květu a doby kvetení je rozdělujeme na zahradní a botanické tulipány. Botanické tulipány zůstávají na..
  • Krokus – Šafrán – Crocus Šafrán neboli krokus patří mezi oblíbené ozdoby jarních skalek. Vynikne i v záhoncích a předzahrádkách. Krokus kvete časně zjara bílými, žlutými, modrými, lila nebo fialovými květy. Květy mají nálevkovitý, trubkovitý nebo kulatý tvar. Listy krokusů jsou dlouhé, velmi úzké. Z jedné hlízy zpravidla vyrůstá 1 až 5 listů. Většina druhů krokusů je..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..