Hvězdník není amarylis



V posledních letech se u nás často pěstuje cibulová pokojová rostlina s úzkými řemenovitými listy a obrovskými květy. Obecně lidé říkají, že pěstují amarylis. Ve skutečnosti ale nejde o amarylis neboli zornici, ale o hvězdník.

Jak vypadá pravá amarilis

Pravá amarylis pochází z Jižní Afriky. Řemenovité listy vyrůstají současně s květním stvolem. Tím se odlišuje od hvězdníku. Navíc květní stvol, který dorůstá až 70 cm, je plný. Nese okolík osmi až dvanácti zvonkovitých, vonných květů, které připomínají lilie, v barvě bílé, růžové a červené.

Amarylis

Amarylis

Jak vypadá hvězdník

Hvězdník, který však sami obchodníci často označují za amarylis a tím podporují u spotřebitelů zažitý omyl, vykvétá koncem zimy nebo během jara.

Vždy záleží na tom, kdy vysadíme cibuli. Velké cibule mohou vytvořit i druhý stvol s květy. To se někdy stává po dokvětu prvního stvolu, který hned odstřihneme nad cibulí. Nejdříve vyrůstá dutý květní stvol, který nese dva až pět velkých nálevkovitých květů s krátkou trubkou. Okvětní lístky nejsou všechny stejné. Až v době, kdy květy již odkvétají, začínají se objevovat listy.

Hvězdník - poupě

Hvězdník – poupě

Původ hvězdníku

Hvězdník pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Zde roste kolem padesáti druhů. V roce 1819 se dostaly z Brazílie do Evropy první cibule. Z nich vznikly současné kultivary označované jako Hippeastrum – hybrid. Šlechtění začalo v první polovině 19. století v Anglii. Nejdříve se rostliny převážně množily semeny. Později se šlechtění zaměřilo na rostliny množené vegetativním způsobem. Tohoto způsobu se ujalo Nizozemsko, které je současným největším producentem hvězdníkových cibulí i řezaných květin.

Rozměr cibule u hvězdníku

Květní stvol hvězdníku vyrůstá z cibule, která by měla mít průměr alespoň 7 až 8 cm. Takový rozměr je totiž prvním předpokladem kvetení. Druhou podmínkou je dodržení zimního klidu rostliny a plného růstu v létě. Listy po odkvětu ještě nějaký čas pěstujeme, aby rostlina doplnila živiny pro následné kvetení.





  • Zazimování begónií Kdy je správný čas sklidit hlízy begónií? Jakmile přes lodyhy přejde první podzimní mrazík, je nejvyšší čas. Mráz nesmí být moc silný, protože by nám poškodil nejen lodyhy, ale také vrchní část hlízy, která často vykukuje zpod hlíny. Lodyhy begónií odřízneme asi 5 až 6 cm vysoko nad zemí a..
  • Pěstování sasanek Kdy sázíme sasanky? Hlízky ušlechtilých kultivarů sasanek sázíme od března do června. Než je vysadíme, je třeba hlízky namočit na dvacet čtyři hodin do vlažné vody. Hloubka výsadby je přibližně 5 cm. Naše původní druhy sasanek odolávají zimě velmi dobře. Horší je to s jejich exotickými sestřičkami. Ty pocházejí z oblastí teplejších..
  • Pěstování bledulí Kdy kvetou bledule? V období od března až do dubna se na jarním rozkvetlém koberci objevují jemné květy bledulí. Tyto cibuloviny, pěstované pro převislé bílé zvonkovité květy, se objevují jak na jaře, tak v létě, ale i na podzim. Rostliny jsou mrazuvzdorné až plně mrazuvzdorné, některé druhy dávají přednost vlhčím, částečně zastíněným..
  • Tygřice – Tigridia pavonia Pěstování tygřice Tygřice má velmi atraktivní, různě zbarvené květy – bílé, žluté, červené, růžové, atd. Původní druhy tygřice pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. V půdě vytváří tato květina vejcové hlízy, ze kterých vyrůstají zpravidla tři listy. Tygřice je vysoká cca 30 až 60 cm. Květy jsou ve svém středu nápadně..