Hvězdník není amarylis



V posledních letech se u nás často pěstuje cibulová pokojová rostlina s úzkými řemenovitými listy a obrovskými květy. Obecně lidé říkají, že pěstují amarylis. Ve skutečnosti ale nejde o amarylis neboli zornici, ale o hvězdník.

Jak vypadá pravá amarilis

Pravá amarylis pochází z Jižní Afriky. Řemenovité listy vyrůstají současně s květním stvolem. Tím se odlišuje od hvězdníku. Navíc květní stvol, který dorůstá až 70 cm, je plný. Nese okolík osmi až dvanácti zvonkovitých, vonných květů, které připomínají lilie, v barvě bílé, růžové a červené.

Amarylis

Amarylis

Jak vypadá hvězdník

Hvězdník, který však sami obchodníci často označují za amarylis a tím podporují u spotřebitelů zažitý omyl, vykvétá koncem zimy nebo během jara.

Vždy záleží na tom, kdy vysadíme cibuli. Velké cibule mohou vytvořit i druhý stvol s květy. To se někdy stává po dokvětu prvního stvolu, který hned odstřihneme nad cibulí. Nejdříve vyrůstá dutý květní stvol, který nese dva až pět velkých nálevkovitých květů s krátkou trubkou. Okvětní lístky nejsou všechny stejné. Až v době, kdy květy již odkvétají, začínají se objevovat listy.

Hvězdník - poupě

Hvězdník – poupě

Původ hvězdníku

Hvězdník pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Zde roste kolem padesáti druhů. V roce 1819 se dostaly z Brazílie do Evropy první cibule. Z nich vznikly současné kultivary označované jako Hippeastrum – hybrid. Šlechtění začalo v první polovině 19. století v Anglii. Nejdříve se rostliny převážně množily semeny. Později se šlechtění zaměřilo na rostliny množené vegetativním způsobem. Tohoto způsobu se ujalo Nizozemsko, které je současným největším producentem hvězdníkových cibulí i řezaných květin.

Rozměr cibule u hvězdníku

Květní stvol hvězdníku vyrůstá z cibule, která by měla mít průměr alespoň 7 až 8 cm. Takový rozměr je totiž prvním předpokladem kvetení. Druhou podmínkou je dodržení zimního klidu rostliny a plného růstu v létě. Listy po odkvětu ještě nějaký čas pěstujeme, aby rostlina doplnila živiny pro následné kvetení.





  • Kdy sázet jiřinky? Při sázení jiřinek můžeme použít buď hlízy, nebo zakořeněné řízkovance. Hlízy sázíme koncem dubna nebo začátkem května, kdežto řízkovance později – až v druhé polovině května, jakmile pominou noční mrazíky. Sázení hlíz Při sázení hlíz dbáme zejména na to, abychom nevysazovali velké shluky hlíz, tak jak je sklidíme na podzim, ale..
  • Jarní koberce z cibulnatých rostlin Malé jarní cibuloviny patří mezi první posly jara. Nejprve se objevují bílé květy, pak žluté a později modré a fialové. Malým cibulovinám sluší pěstování pohromadě v pestré směsi, drobnější druhy se používají jako záhonové lemy nebo jsou vysazovány společně s jarními trvalkami. Hodí se především do přírodních partií zahrad. Jak pěstovat jarní..
  • Narcisová moucha – cibulovka narcisová Cibulovka narcisová je moucha, která je velká asi 2 cm. Má černohnědé zabarvení, při letu silně bzučí. Je to největší škůdce narcisů. Škody způsobuje kladením vajíček na zasychající narcisové natě. Larva této mouchy se po vylíhnutí přesune do cibule, kterou pak vyžírá a zcela ji zlikviduje. Ochrana před narcisovou mouchou..
  • Pryskyřník Pryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy. Péče o pryskyřník Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést..