Sázení a přesazování lilií



Kdy přesazovat lilie

Lilii bělostnou musíme přesazovat již v sprnu. Ostatní lilie sázíme nebo přesazujeme v září. Kdy je ta nejsprávnější dobu pro tuto činnost.

Jaká půda je vhodná pro lilie

Téměř všechny lilie milují teplé, slunné stanoviště a především potřebují půdu, která dostatečně odvádí vodu. Máte-li jílovitou, těžkou půdu. Musíte její vlastnosti zlepšit pískem a lehkým kompostem. Do jamky, kam budete sázet, přijde dospod nejprve vrstva štěrku a na ni písek, do nějž uložíte cibuli. Takto zajistíte odvádění vody i v těžkých půdách. Nad vrškem cibule má být lehká, ale živinami dobře zásobená půda, aby v ní našly kořínky lilie dostatek živných látek. K zásobení této vrstvy humusem však nepoužívejte chlévský hnůj, ale jen kompost, smíchaný s rašelinou a pískem.

Lilie bělostná

Lilie bělostná

Zastínění lilií

Lilie dávají přednost zastíněnému povrchu půdy, jako je tomu v přírodě díky sousedním rostlinám. Není-li na zahradě možné takovéto přirozené zastínění půdy, vypomozte si nastýlkou z rašeliny. Stanoviště hned zvolte tak, aby tuto úlohu převzaly sousedící půdopokryvné rostliny.

Jak hluboko sázet lilie

Pro hloubku výsadby platí obecné pravidlo, že vrstva, která kryje cibuli, by měla být od jejího vršku až k povrchu dvojnásobkem výšky cibule. Velké, spíše plošší cibule sázejte hlouběji – výška substrátu nad vrcholkem cibule musí činit trojnásobek až čtyřnásobek výšky cibule.





  • Čím hnojit česnek? Česnek potřebuje dostatečné množství živin pro růst a tvorbu zdravých a silných hlízek. Kvalitní hnojení může být důležitým faktorem při pěstování česneku. Při použití jakéhokoli hnojiva je důležité dodržovat pokyny na obalu a nepoužívat ho více, než je doporučeno. Nadměrné hnojení může způsobit spálení kořenů a poškození rostliny. Níže jsou..
  • Jak pěstovat ocúny na zahradě Ocún je jedinou cibulovinou, která u nás kvete na podzim. Květy jsou fialové nebo růžové. Ve volné přírodě rostou na vlhkých loukách. Drobnokvěté odrůdy jsou podobné krokusům. Zahradní odrůdy ocúnů jsou nenáročné na pěstování. Snadno rostou a bohatě kvetou velkými nápadnými květy. Vyžadují dostatek světla. V případě suchého období je nutná zálivka...
  • Pěstování lilií v květináčích Pěstování lilií v květináčích je velmi oblíbené, protože má celou řadu výhod. Takto pěstované lilie mohou kvést kdykoliv během roku, záleží, kdy je vysadíme. Pro výsadbu použijeme kvalitní zahradní substrát. Květináč by měl být co nejvyšší. Na jeho dno dáme vrstvu substrátu, pak uložíme cibuli a zasypeme substrátem až do vrchu...
  • Brambořík – Cyclamen Kde pěstovat brambořík? Brambořík neboli Cyclamen, kvete časně z jara. Je to 7 až 10 cm velká rostlinka, vhodná pro umístění na polostinná místa skalky s propustnou humózní a slabě alkalickou půdou. Listy bramboříku mají ledvinovitý tvar a vyrůstají na podzim. Zůstávají na rostlině celou zimu. Mají zelenou barvu, odspodu jsou načervenalé. Květy..