Plamenky – trvalky našich zahradPlamenky neboli floxy jsou krásné trvalky, které zaujmou svojí širokou škálou barev. Jsou medonosné, tzn. že vytváří velké množství nektaru.

Plamenky vynikají rozmanitostí barev, výšek, habitů a doby kvetení. Barva květů je od bílé přes růžovou, lila, fialovou až po modravou. Kvete od června do září a dorůstá do výšky od 40 až do 150 cm.

Pokud plamenky umístíme na nevhodné stanoviště, jsou často napadány padlím a listovými černěmi.

Plamenky – trvalky našich zahrad

Plamenky – trvalky našich zahrad

Stanoviště pro plamenky

Plamenky jsou středně až dlouhověké rostliny, které umí dobře zakořenit a poradit si s mnohou nevlídností místa. Zejména v podhorských zahradách najdeme floxy staré desítky let v porostech nevídaných rozměrů. Ve středních polohách netrpí rostliny úpalem a vyšší vzdušná vlhkost jim obecně prospívá.

Dbáme na to, aby před plamenkami byly předsazení nižší porosty trvalek. Vysazujeme je na západní nebo východní stranu, kde je vyloučen polední úpal. Můžeme je také kombinovat s vysokými travinami nebo vyššími solitérními keři, které umístíme na jižní stranu.


  • Druhy dračíků Dračík bělavý (Penstemon albidus) je vysoký 20 až 30 cm, květy jsou velké 2 cm. Barva květů je bílá s fialovým nádechem. Kvete v červnu. Snadno se pěstuje ze semen, kvete již prvním rokem, ale na zahradě dlouho nevytrvává. Dračík trsnatý (Penstemon caespitosus) je nízký druh s plazivými lodyhami. Modré květy jsou 1..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Montbrécie – Crocosmia Monbrécie – květiny léta Montbrécie se pěstuje podobně jako jiné hlíznaté květiny – mečíky. Mají výrazné červené, oranžové nebo žluté květy, které rozkvétají po celé léto. Jsou uspořádány do úzkých hroznovitých klasů po třiceti i více kusech. Tvoří husté trsy přímých, mečovitých listů. Celková výška montbrécie je 60 až 100..
  • Jarní květiny ve skalce Ve skalkách se již v březnu objevují květy lomikamenů. V dubnu pak jemně fialové nebo červené drobné květy tařičky. Jsou to stálezelené trstnaté trvalky a používají se do písčitých suchých svahů, stěn a skalek. Jsou plně mrazuvzdorné, daří se jim na slunci a v jakékoliv propustné půdě. Abychom získaly silné, husté, kompaktní rostliny,..