Plamenky – trvalky našich zahradPlamenky neboli floxy jsou krásné trvalky, které zaujmou svojí širokou škálou barev. Jsou medonosné, tzn. že vytváří velké množství nektaru.

Plamenky vynikají rozmanitostí barev, výšek, habitů a doby kvetení. Barva květů je od bílé přes růžovou, lila, fialovou až po modravou. Kvete od června do září a dorůstá do výšky od 40 až do 150 cm.

Pokud plamenky umístíme na nevhodné stanoviště, jsou často napadány padlím a listovými černěmi.

Plamenky – trvalky našich zahrad

Plamenky – trvalky našich zahrad

Stanoviště pro plamenky

Plamenky jsou středně až dlouhověké rostliny, které umí dobře zakořenit a poradit si s mnohou nevlídností místa. Zejména v podhorských zahradách najdeme floxy staré desítky let v porostech nevídaných rozměrů. Ve středních polohách netrpí rostliny úpalem a vyšší vzdušná vlhkost jim obecně prospívá.

Dbáme na to, aby před plamenkami byly předsazení nižší porosty trvalek. Vysazujeme je na západní nebo východní stranu, kde je vyloučen polední úpal. Můžeme je také kombinovat s vysokými travinami nebo vyššími solitérními keři, které umístíme na jižní stranu.


  • Blatouchy na zahradách Blatouchy jsou rostliny pěstované na vlhčích místech, kvetou od dubna do června žlutými kvítky, které jsou velké asi 4 cm. Blatouchy jsou jedovaté. V teplých oblastech blatouchy zatahují na léto listy, v chladnějších vydrží olistěné až do podzimu. Daří se jim u potoků nebo jezírek, případně v mělké vodě u břehů. Mají rády..
  • Pěstování narcisů Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů. Jak pěstovat narcisy Narcisy vyžadují kyprou..
  • Jak pěstovat ostálku – Zinnia Ostálka neboli cínie Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám. Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo..
  • Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..