Plamenky – trvalky našich zahradPlamenky neboli floxy jsou krásné trvalky, které zaujmou svojí širokou škálou barev. Jsou medonosné, tzn. že vytváří velké množství nektaru.

Plamenky vynikají rozmanitostí barev, výšek, habitů a doby kvetení. Barva květů je od bílé přes růžovou, lila, fialovou až po modravou. Kvete od června do září a dorůstá do výšky od 40 až do 150 cm.

Pokud plamenky umístíme na nevhodné stanoviště, jsou často napadány padlím a listovými černěmi.

Plamenky – trvalky našich zahrad

Plamenky – trvalky našich zahrad

Stanoviště pro plamenky

Plamenky jsou středně až dlouhověké rostliny, které umí dobře zakořenit a poradit si s mnohou nevlídností místa. Zejména v podhorských zahradách najdeme floxy staré desítky let v porostech nevídaných rozměrů. Ve středních polohách netrpí rostliny úpalem a vyšší vzdušná vlhkost jim obecně prospívá.

Dbáme na to, aby před plamenkami byly předsazení nižší porosty trvalek. Vysazujeme je na západní nebo východní stranu, kde je vyloučen polední úpal. Můžeme je také kombinovat s vysokými travinami nebo vyššími solitérními keři, které umístíme na jižní stranu.


  • Jak kupovat sazenice růží Kde kupovat sazenice růží Nejvýhodněji nakoupíme sazenice v růžové školce. Navštívíme-li ji informativně již v srpnu, budou rostliny v plném květu, takže si pro nákup počátkem října budeme moci předběžně vybrat podle barvy a vůně květů, výšky rostlin, olistění, odolnosti vůči chorobám, apod. Můžeme získat cenné rady od školkaře, v některých školkách i ceník..
  • Astra čínská – Callistephus chinensis Astra čínská je oblíbenou letničkou, která byla vyšlechtěna v mnoha odrůdách lišících se výškou rostlin, hustotou jejich rozvětvení, tvarem, velikostí, uspořádáním a barvou květů. Astra čínská má odrůdy jednoduché nebo plnokvěté. Kde a kdy vysadit astry Astry kvetou od poloviny srpna do konce září. Předpěstované sazenice se na záhony vysazují v polovině..
  • Léto na zahradě – červenec Začínáme sušit rozkvetlé květiny do zimních vazeb. Květy sušíme zavěšené stonky nahoru ve stínu a mírném průvanu. Mezi vhodné květiny na sušení patří: okrasné bodláky, slaměnky, šatery. Ovoce a zelenina v červenci V červenci začínáme sklízet drobné ovoce a peckoviny. Dbáme na to, abychom při sklizni stromy a keře nepoškodili. Rybíz..
  • Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Tulipán pozdní je nízký botanický tulipán pocházející z Turkestánu. Z růžice listů vyrůstají nízké stvoly nesoucí několik žlutých květů hvězdicovitého tvaru s bílými špičkami. Tulipán pozdní patří mezi botanické tulipány vhodné do skalek. Hodí se také do trvalkových záhonů mezi květiny s menším vzrůstem. Podobné články: Vlčí bob – Lupina Kandík trvalka ozdobná květem..