Skalka na jaře



Skalka na jaře je dominantou zahrady.

Lomikameny – mají husté listové růžice, které tvoří malé bochánky se stopkatými květy. Mají různé barvy. Nejlépe se jim daří na místě odvráceném od prudkého slunce. Lomikameny vyžadují na jaře dostatek vláhy, v zimě pak ochranu před vlhkem, které způsobuje uhnívání v krčcích.

Koniklece – mají nádherné zvonkovité květy fialové, bílé nebo červené barvy. Koniklece jsou ozdobou i po odkvětu, kdy vytvoří semena s chomáčku chmýří. Koniklec vysazujeme na slunné místo a do propustné půdy obsahující vápník.

Koniklec jarní trvalka

Koniklec jarní trvalka

Hlaváčky – jsou vhodným doplňkem koniklece. Hlaváčky mají zlatožluté květy.

Iberka skalní má nízké stálezelené trsy se spoustou bílých kvítek. Mohutnější iberka stálezelená kvete asi o měsíc později a hodí se spíše do velkých skalek.

Chudina vždyzelená – uplatní se ve škvírách mezi kameny. Tvoří malé husté bochánky s drobnými žlutými kvítky. Miluje slunce a sušší stanoviště a propustnou vápenitou půdou.

Pupkovec jarní – plazivá skalnička s modrými květy. Rozrůstá se do šířky svými odnožemi.

Pomněnkovec velkolistý – květy se podobají pomněnkám. Daří se jim na polostinném místě.

Hořec – jsou vysoké asi 5 až 10 cm a patří mezi nejkrásnější skalničky. Květy jsou vzpřímené, zvonkovitého tvaru v blankytně modré barvě. Hořci dobře rostou na slunném stanovišti s přiměřeně vlhkou půdou.

Tařičky – jsou velmi oblíbené skalničky, které vytvářejí polštářovité trsy. Kvetou velmi bohatě růžovými, modrými, fialovými nebo červenými květy. Daří se jim na slunném a teplém stanovišti s propustnou vápenitou půdou.

Tařička, skalnička

Tařička, skalnička

Plamenky – dekorativní skalničky vhodné pro větší plochy. Vytváří kvetoucí polštáře v různých barvách – růžové, fialové červené, lila nebo bílé. Na zimu je můžeme přikrýt chvojím.

Trávnička – vytváří stálezelené podušky. Trávnička trsnatá je od dubna do května obalena růžovými květy. Vysazujeme ji mezi kameny do štěrbin.






  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..
  • Pěstování bílých kopretin Bílým kopretinám se v zahraničí říká margaretky. Tato květina má bílé okvětní lístky a žlutý střed, existuje  více druhů. Kopretina bílá (Chrysanthemum leucanthemum) má zubaté listy a bílé květy. V zahradách se pěstují druhy vysoké od 40 do 90 cm. Kopretinu vysazujeme na záhony s úrodnou hlinitou půdou zásobenou vápníkem. Vyniknou ve skupinách..
  • Kosatce Pěstování kosatců K další oblíbené trvalce na zahradě patří kosatec bradatý, který kvete koncem jara v mnoha barvách. Nejvíce se pěstují kultivary vysoké 75 až 100 cm, méně často pak 40 až 75 cm nebo nízké kosatce 20 až 40 cm. Nejdůležitější při pěstování kosatců je výběr stanoviště, které by..
  • Kopretina šarlatová – Řimbaba K oblíbeným trvalkám patří – Kopretina šarlatová, lidově nazývaná řimbaba. Dorůstá do výšky asi 50 cm, stonky jsou zakončené růžovými, červenými nebo bílými jednoduchými či plnými květy. Řimbaba je ozdobná i svými jemnými, dvakrát zpeřenými listy. Péče o řimbabu Pokud kopretinu seřízneme po odkvětu nad zemí, znovu vyraší a na podzim..