Rychlení konvalinekJak rychlit konvalinky

Konvalinky, které již mají zatažené a uschlé listy, na podzim vyryjeme ze záhonu. Jednotlivé oddenky od sebe oddělíme (jsou srostlé) a vybereme jen ty, které mají pupen s květním zárodkem.

Poznáme je tak, že jsou největší a nemají pravidelný kuželovitý tvar, v zárodku jsou zřetelné zárodky květu.

Konvalinkám před výsadbou musíme přerušit zimní spánek. Použijeme teplou vodu, a to tak, že oddenky namočíme na půl dne do vody o teplotě 32 až 34 °C.

Sázení konvalinek do pilin

Oddenky zasadíme do květináče do vlhkých pilin a vydatně zalijeme a květináč umístíme do temna a tepla (asi 25 °C). Místnost by měla mít vysokou vzdušnou vlhkost. Květináč často zaléváme, protože piliny rychle vysychají.

Rychlení konvalinek

Rychlení konvalinek

Rychlení konvalinek trvá asi 2 až 3 týdny. Jakmile jsou konvalinky vysoké asi 10 cm a mají žlutou světlou barvu, předěláme je do slunečné místnosti. Tím zpomalíme růst a konvalinky se začnou vybarvovat do zelena. Vyrychlené kvetoucí konvalinky pěkně voní.


  • Pěstování macešky zahradní (Viola x witrockiana) Jak sázet macešku zahradní Maceška Zahradní (Viola x witrockiana) patří mezi nejoblíbenější dvouletky. Většinou se uplatňuje při plošném osázení záhonů, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými květinami, hlavně tulipány. Maceška zahradní se používá též na obruby záhonů a do přenosných nádob. Sazenice macešek Je vyšlechtěno mnoho kultivarů macešek, které..
  • Letnička laskavec Pěstování laskavce Laskavce mají rády teplé a slunné stanoviště. Na záhony je vysazujeme ve druhé polovině květny, kdy již nehrozí ranní mrazíky. Půda by měla být lehká, humózní, vápenatá. Laskavce kvetou od konce června až do října. Laskavec je vhodný také k řezu do vázy nebo k sušení do květinových vazeb. Laskavec ocasatý..
  • Lewisia v rozmanitých barvách Pěstování lewisie Lewisia je skalnička s přízemní růžicí dužnatých listů a hlubokým hlavním kořenem. Lewisii můžeme vysadit do skalek, skalkových skleníků nebo skalničkových koryt. Jsou plně mrazuvzdorné a chladuvzdorné. Stálezelené druhy lewisie vyžadují polostín a humózní, vlhkou, dobře provzdušněnou, kyselou půdu. Lewisie během celého roku nesnášejí zálivku na list. Podobné články:..
  • Kosatce Pěstování kosatců K další oblíbené trvalce na zahradě patří kosatec bradatý, který kvete koncem jara v mnoha barvách. Nejvíce se pěstují kultivary vysoké 75 až 100 cm, méně často pak 40 až 75 cm nebo nízké kosatce 20 až 40 cm. Nejdůležitější při pěstování kosatců je výběr stanoviště, které by..