Rychlení konvalinekJak rychlit konvalinky

Konvalinky, které již mají zatažené a uschlé listy, na podzim vyryjeme ze záhonu. Jednotlivé oddenky od sebe oddělíme (jsou srostlé) a vybereme jen ty, které mají pupen s květním zárodkem.

Poznáme je tak, že jsou největší a nemají pravidelný kuželovitý tvar, v zárodku jsou zřetelné zárodky květu.

Konvalinkám před výsadbou musíme přerušit zimní spánek. Použijeme teplou vodu, a to tak, že oddenky namočíme na půl dne do vody o teplotě 32 až 34 °C.

Sázení konvalinek do pilin

Oddenky zasadíme do květináče do vlhkých pilin a vydatně zalijeme a květináč umístíme do temna a tepla (asi 25 °C). Místnost by měla mít vysokou vzdušnou vlhkost. Květináč často zaléváme, protože piliny rychle vysychají.

Rychlení konvalinek

Rychlení konvalinek

Rychlení konvalinek trvá asi 2 až 3 týdny. Jakmile jsou konvalinky vysoké asi 10 cm a mají žlutou světlou barvu, předěláme je do slunečné místnosti. Tím zpomalíme růst a konvalinky se začnou vybarvovat do zelena. Vyrychlené kvetoucí konvalinky pěkně voní.


  • Pěstování bílých kopretin Bílým kopretinám se v zahraničí říká margaretky. Tato květina má bílé okvětní lístky a žlutý střed, existuje  více druhů. Kopretina bílá (Chrysanthemum leucanthemum) má zubaté listy a bílé květy. V zahradách se pěstují druhy vysoké od 40 do 90 cm. Kopretinu vysazujeme na záhony s úrodnou hlinitou půdou zásobenou vápníkem. Vyniknou ve skupinách..
  • Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...
  • Množení jiřinek Jiřinky nebo-li jiřiny jsou květinami pozdního léta. Hlízy vysazujeme na slunná, teplá a chráněná místa na začátku května. Rostliny vypěstované z řízků sázíme až koncem května. Hlízy vyndáme ze sklepa asi 14 dní před plánovaným sázením, očistíme je a můžeme namočit na ¼ hodiny do růžového roztoku hypermanganu. Pokud jsou hlízy..