Prvosenka – posel jara



Prvosenky jsou poslové jara. Mohou kvést v bytě, stejně tak jako na balkoně. Neublíží jim zima ani pobyt v teple domova.

 

Pěstování prvosenky venku

Prvosenky snášejí rozmary zimního a předjarního počasí bez potíží. Vůbec jim nevadí, když je i s květináčem přenesete ven. Vyberte jim částečně zastíněné místo na balkoně nebo na zahradě. Zvolte větší květináč, aby kořenový bal nebyl tísněný. Prvosenky neboli petrklíče se také mohou stát základem prvního letošního rozkvetlého truhlíku. Petrklíč je nenáročný, kvete každý rok.

Prvosenkám vyhovuje v době kvetení chladno, stejně jako dalším jarním květinám. Bez problémů snesou mírný mráz, dobře se jim daří i pod sněhovou pokrývkou. Můžeme je tedy vysadit do truhlíku nebo do misky na balkon či na zahradu. Pokud ale uhodí silné mrazy, je lepší květináč s prvosenkami přenést na verandu nebo do chodby, kde nemrzne.

 

Pěstování prvosenky v květináči

Pokud pěstujeme prvosenky v místnosti, i zde jim dopřejeme chladno. Při teplotě mezi 10 až 15°C vydrží podstatně déle než při obvyklé pokojové teplotě. Proto je prvosence lépe např. v chladnější ložnici nebo na parapetu okna – ale ne přímo nad ústředním topením.

V době květu potřebují prvosenky hodně vody – substrát by neměl nikdy vyschnout. Stejně jako sucho může prvosenkám ublížit i nevhodná zálivka na listy nebo ke kořenům, proto jim doplňujeme vodu jen do misky pod květináčem.

 

Péče o prvosenku

Doma v  pokoji prvosenkám najděte světlé místo, ne však na přímém slunci. Žloutnutí listů u prvosenky znamená, že je jí v místnosti příliš teplo.

Při nákupu prvosenek bezlodyžných dejte přednost rostlině s kompaktním vzrůstem a bohatě nasazenými poupaty. Odkvetlé květy včas odštípněte – nejenže nejsou hezké, ale mohou se stát líhní plísňových chorob nebo hnilob. Po odkvětu rostliny vysaďte do zahrady na chráněné místo, kam nesvítí přímé slunce. Pokud je budete přes léto střídmě zalévat, znovu rozkvetou buď na jaře, nebo už na podzim.

Prvosenka, primul, posel jara

Prvosenka, primule, posel jara






  • Meduňka lékařská Pěstování meduňky lékařské Meduňka lékařská je příbuzná s mátou. Pěstujeme ji na slunci a v polostínu. Použití meduňky Před rozkvětem sklízíme citronově vonící listy. Zdobíme jimi saláty, přidáváme je do omáček, k masům a do majonéz. Uklidňující meduňkový čaj příjemné chuti pijeme nejlépe před spaním. Podobné články: Hyacinty v květináči Konvalinky ohlašují příchod..
  • Máta peprná v bylinkové zahrádce Pěstování máty peprné Ani máta peprná by neměla chybět na naší bylinkové zahrádce. Nevyniká sice tolik krásou jako jiné bylinky, ale čaj z ní je výborný. Mátu pěstujeme na polostinném, vlhčím místě. V dobrých podmínkách se značně rozrůstá. Má silnou mentolovou vůni a příjemnou, chladivou chuť. Použití máty Nejrůznější přípravky z máty se..
  • Jak správně vybrat samozavlažovací truhlík? Existuje několik typů samozavlažovacích truhlíků. Jak vybrat správný samozavlažovací truhlík? Je důležité mít přehled, kolik vody je v zásobníku. K tomu slouží otvory po celé výšce truhlíku. Tyto otvory slouží i k pohodlnému dolévání vody. Zálivka by v zásobníku měla vydržet několik dnů i v teplých letních dnech. Je třeba, aby pojmul objem 4 až..
  • Příprava růží na zimu Zazimování růží Před zazimováním růží provedeme podzimní ostříhání. Jeho účelem je připravit růže na zimu. Stříháním zkrátíme výhony max. o jednu třetinu. Tím odstraníme nevyzrálé části, které by mráz poškodil. Odstraníme všechny listy růží, které jsou napadené chorobami. Ke keřům přihrneme minimálně 15 cm zeminy. U stromkových růží uvolníme kmínek..