Jak využít pnoucí růžePnoucí růže můžeme rozdělit na dva druhy. Jedny se silnými vzpřímenými výhony, které musíme vyvazovat k opoře – kvetou dvakrát i vícekrát za sezónu a jsou vysoké kolem 3 metrů. Druhou skupinou jsou pnoucí růže se slabšími ohebnými výhony, které kvetou většinou jednou za rok.

Pnoucí růže u zdí domů

Pnoucími růžemi můžeme dozdobit zdi domů. Většinou je vysazujeme ke zdem otočeným ke slunci, tj. východní, jižní nebo západní strana. U zdí je nutné růže vyvazovat, aby nepřepadávaly. K tomu nám poslouží mřížka upevněná na zeď. Mřížky mohou být z různého materiálu – umělá hmota, dráty, dřevo, bambus.

Pnoucí růže

Pnoucí růže

Vstup do zahrady

Růže dokáží zpříjemnit i vstup do zahrady. Využívají se k tomu oblouky nebo dřevěné pergoly. Je nutné vždy pamatovat na to, že rozrostlá růže je těžká, a proto na oblouky volíme takový materiál, který dokáže růže unést. Růže můžeme vysazovat z obou stran. A je jen na nás, zda zvolíme na obě strany stejnou odrůdu a barvu nebo budeme kombinovat různé druhy.

Pnoucí růže

Pnoucí růže

Pnoucí růže na ploty

Pnoucí růži můžeme zvolit také jako okrasu plotu, nejčastěji se používá na drátěné ploty. K tomuto účelu volíme menší, stále kvetoucí odrůdy, které nemají silné výhony. Krásně vypadá kombinace malých květů s pnoucím plamínkem, např. růžové růže a fialový plamínek.


  • Co potřebují růže pro pěstování na zahradě Růže jsou označovány jako královny květin díky svým květům a omamné vůni. Existuje obrovské množství odrůd, s nádhernými tvary poupat i samotných květů, v pestrých škálách barev a vůní. Jak pěstovat růže Růžím vyhovuje slunné, teplé stanoviště. Pozor musíme dávat u jižních zdí, kde by růže mohly trpět úpalem – trpí také..
  • Kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum) Kopretina velkokvětá je rozvětveně trsnatá trvalka, která dorůstá do výšky 50 až 100 cm. Má velké bílé, u některých kultivarů jemně třepenité květy se žlutými středy. Na zahradě se kopretina velkokvětá uplatní ve smíšených trvalkových skupinách jako neutrální doplněk barevně kvetoucích květin. Pěstování kopretiny velkokvěté na zahradě Kopretina velkokvětá vyžaduje..
  • Třapatky neboli rudbekie Třapatky jsou vytrvalé, ojediněle dvouleté nebo jednoleté rostliny. Jsou středně vysoké až vysoké. Většinou mají zářivě žluté květy. Jejich květy vynikají zejména v pozdním létě a na podzim. Dobře se uplatňují v trvalkových záhonech vedle modrých a červených květin. Druhy třapatek Třapatka dřípatá patří svým vzrůstem mezi nejvyšší, dorůstá až do 2..
  • Nevadlec péřitý – Celosia argentea Nevadlec péřitý je letnička vysoká cca 30 až 60 cm. Původem je z Indie. Květy jsou v bílé, červené nebo žluté barvě. Nevadlec vysazujeme do skupin, můžeme jej využít k suché vazbě. Vyžaduje slunnou a teplou polohu, tato letnička nemá ráda studené a deštivé počasí. Podobné články: Růže svraskalá Růže na podzim Růže..