Jak využít pnoucí růžePnoucí růže můžeme rozdělit na dva druhy. Jedny se silnými vzpřímenými výhony, které musíme vyvazovat k opoře – kvetou dvakrát i vícekrát za sezónu a jsou vysoké kolem 3 metrů. Druhou skupinou jsou pnoucí růže se slabšími ohebnými výhony, které kvetou většinou jednou za rok.

Pnoucí růže u zdí domů

Pnoucími růžemi můžeme dozdobit zdi domů. Většinou je vysazujeme ke zdem otočeným ke slunci, tj. východní, jižní nebo západní strana. U zdí je nutné růže vyvazovat, aby nepřepadávaly. K tomu nám poslouží mřížka upevněná na zeď. Mřížky mohou být z různého materiálu – umělá hmota, dráty, dřevo, bambus.

Pnoucí růže

Pnoucí růže

Vstup do zahrady

Růže dokáží zpříjemnit i vstup do zahrady. Využívají se k tomu oblouky nebo dřevěné pergoly. Je nutné vždy pamatovat na to, že rozrostlá růže je těžká, a proto na oblouky volíme takový materiál, který dokáže růže unést. Růže můžeme vysazovat z obou stran. A je jen na nás, zda zvolíme na obě strany stejnou odrůdu a barvu nebo budeme kombinovat různé druhy.

Pnoucí růže

Pnoucí růže

Pnoucí růže na ploty

Pnoucí růži můžeme zvolit také jako okrasu plotu, nejčastěji se používá na drátěné ploty. K tomuto účelu volíme menší, stále kvetoucí odrůdy, které nemají silné výhony. Krásně vypadá kombinace malých květů s pnoucím plamínkem, např. růžové růže a fialový plamínek.


  • Proč se mají odstraňovat odkvetlé květy? Odstraňování odkvetlých květů Odstraňování odkvetlých květů je prospěšné z několika důvodů – rostliny stále dobře vypadají, prodlužuje se období kvetení a v několika málo případech se podporuje druhá vlna kvetení později v růstové sezóně. Při vyštipování odkvetlých květů dáváme pozor, abychom nevytrhávali stonky a zbytečně rostlinu nezbavovali květů Proč odstraňovat odkvetlé květy U..
  • Ošetřování popínavých růží Jak se starat o popínavé růže? Během vegetace popínavé růže podle potřeby zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti chorobám a škůdcům. Při jarním řezu odstraňujeme ve starších keřích výhony starší než 4 roky, u ponechaných výhonů odstřihneme jejich namrzlé a zaschlé konce a zakrátíme jejich příliš dlouhý obrost. Silné jednoleté výhony..
  • Krásné květy hortenzií Hortenzie pocházejí z východní Asie a Ameriky, dnes je známo přes 80 druhů. U nás se jim velmi daří, přitom žádný druh zde přirozeně nevyrostl. Jako první k nám byla dovezena hortenzie stromečkovitá, která dorůstá do výšky až tří metrů. Dnes s pěstuje především její kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenství..
  • Řebříček tužebníkovitý – Achillea filipendulina Pěstování řebříčku Řebříček je trvalka, která vytváří bohaté trsy vysokých stonků. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm, květy jsou žluté. Na pěstování je nenáročný, roste téměř v každé půdě. Na jednom stanovišti vydrží řadu let. Řebříček vysazujeme do trvalkových záhonů. Hodí se k řezu nebo na sušení do květinových vazeb. Podobné..