Trnovník bílý, akát (Robinia pseudoacacia)Pěstování trnovníku bílého

Trnovník bílý je strom o výšce 4 až 6 metrů a šířce kolem 4 metrů. Koruna má kulovitý tvar, přičemž strom je okrouhle oválný.

Tato odrůda nekvete. Bílé květy se objevují pouze u původního druhu v červnu. Listy jsou zpeřené a rostou na trnitých větvích. Na podzim se zbarvují do žluta.

Strom je vhodný jako solitéra do okrasné zahrady, nejlépe na místo uprostřed zeleného trávníku. Stanoviště by mělo být na plném slunci. Trnovníku bílému nevadí občasné sucho. Půda by měla být suchá až čerstvá, vápenitá. Nevhodná jsou místa vlhká a s kyselou půdou.

Trnovník bílý, akát (Robinia pseudoacacia)

Trnovník bílý, akát (Robinia pseudoacacia)

Bez zastřihování tvoří strom kulovitou korunku. V případě potřeby můžeme pravidelně zastřihovat.

Pozor! Trnovník akát má rozvětvené kořeny, které zabraňují růstu jiných dřevin. Proto není vhodný do skupinových výsadeb společně s jiným stromy a keři.

Odrůda Frisia má vzdušnou korunu a zlatožluté listy.


  • Symbol Vánoc – jmelí (Viscum) Historie jmelí Jmelí je jedním ze symbolů Vánoc. Jako magická rostlina se objevuje již v severských ságách. Keltští druidové jej považovali za posvátné a ze stromů jej odřezávali zlatým nožem. Sběr jmelí Jmelí je zelené po celou zimu. Je spojené s plodností a štěstím. Jedná se o poloparazitickou rostlinu, která roste v korunách..
  • Řez ovocných dřevin Ovocné dřeviny se na rozdíl od ostatních plodin vyznačují pravidelnou potřebou tvarovaných zásahů a řezu od výsadby až do konce života. Řezy ovocných dřevin dělíme na: Výchovný řez, tzv. tvarovací v období mládí. Udržovací řez nebo také prosvětlovací, obnovovací, průklest během plodnosti. Zmlazovací řez v době stárnutí. Kdy řezat stromy? Jádroviny řežeme..
  • Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště? Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Květy, které provoní jarní zahradu..