Okrasný javor (Acer)
Javor patří mezi dřeviny, které jsou okrasné listem. Tvar má keřovitý a může podle druhu dorůstat do výšky 1 metr až 4 metry. Listy rostou velmi hustě.
Okrasně působí především listy a to jak tvar, tak i nápadné zabarvení. Barvy jsou patrné nejen na podzim, ale u některých odrůd již v průběhu rašení. Všechny javory jsou vhodné jak pro skupinové výsadby, tak k pěstování jako solitéra.
Jak pěstovat javor
Javor dává přednost propustné, humózní zahradní půdě a chráněnému, teplému stanovišti. Pokud je stanoviště umístěné na slunci, jsou listy vybarveny velmi intenzivně.
Po výsadbě se doporučuje po dobu dvou let chránit javor před zimou a mrazem.
Nejkrásnější odrůda javoru
Nejkrásnější odrůdou javoru je „Ornatum“. Tento javor má pomalý růst a hodí se k umístění do skalek.
- Brslen evropský (Euonymus europaea) do okrasné zahrady Vhodným keřem nebo malým stromem pro okrasnou zahradu je brslen evropský, který dorůstá do výšky až 6 metrů a šířky až 4 metrů. Na podzim se vyznačuje nápadnými karmínově červenými plody, které jsou ale jedovaté! Brslen evropský má eliptické, světle zelené listy, které se na podzim vybarvují žlutě až karmínově..
- Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..
- Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..
- Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..