Šeřík obecný (Syringa vulgaris)



Šeřík obecný je klasický kvetoucí keř, který se hojně vyskytuje v českých zahradách, předzahrádkách a parcích. Dorůstá do výšky až6 metrů a šířky až 5 metrů.

Květy jsou podle odrůdy bílé, žluté, růžové, nachové, lila-červené nebo také dvoubarevné. Květy jsou plné nebo jednoduché ve vzpřímených, válcovitých latách. Listy mají široce oválný tvar a jasně zelenou barvu. Šeřík kvete na začátku května.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Pěstování šeříku obecného

Šeříku se bude nejlépe dařit v polostínu. Potřebuje přiměřenou zálivku, nemá rád sucho. Půda by měla být propustná, výživná, vápenitá.

Při rašení hnojíme šeřík draslíkem. Vyrůstající vlky odstraňujeme ihned, aby nevysilovaly rostlinu. Odkvetlé květy odstřiháváme.

Šeřík vynikne jako samostatný keř (dominanta), v pozadí květinových záhonů. Můžeme jej také vysazovat jako součást živých plotů nebo do skupiny různorodých keřů.






  • Druhy bezu Bez černý (Sambucus nigra) Bez černý je keř vysoký několik metrů. Květenství malých běložlutých kvítků je ploché, známé jako kosmatice, které se tako konzumují smažené. Květ černého bezu má typickou a intenzivní vůni. Květy jsou považovány za všelék. Pomáhá při nachlazení a posiluje imunitu. Nálev z květů je vynikající, nejlépe působí..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Kdoulovec (Chaenomeles) Pěstování černého bezu..