Šeřík obecný (Syringa vulgaris)



Šeřík obecný je klasický kvetoucí keř, který se hojně vyskytuje v českých zahradách, předzahrádkách a parcích. Dorůstá do výšky až6 metrů a šířky až 5 metrů.

Květy jsou podle odrůdy bílé, žluté, růžové, nachové, lila-červené nebo také dvoubarevné. Květy jsou plné nebo jednoduché ve vzpřímených, válcovitých latách. Listy mají široce oválný tvar a jasně zelenou barvu. Šeřík kvete na začátku května.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Pěstování šeříku obecného

Šeříku se bude nejlépe dařit v polostínu. Potřebuje přiměřenou zálivku, nemá rád sucho. Půda by měla být propustná, výživná, vápenitá.

Při rašení hnojíme šeřík draslíkem. Vyrůstající vlky odstraňujeme ihned, aby nevysilovaly rostlinu. Odkvetlé květy odstřiháváme.

Šeřík vynikne jako samostatný keř (dominanta), v pozadí květinových záhonů. Můžeme jej také vysazovat jako součást živých plotů nebo do skupiny různorodých keřů.





  • Javor dlanitolistý (Acer palmatum) Javor dlanitolistý patří mezi stromy, které mohou dorůstat do výšky až 6 metrů a je tak vhodný jako solitéra do okrasných zahrad a parků. Můžeme jej pěstovat jako strom nebo keř. Svým vzrůstem je optimální i do menších zahrad. Javor dlanitolistý kvete od května do června nachově červenými květy v hroznech,..
  • Čím nahradit buxus Buxus zničený zavíječem Co dělat, když nám krásně rostlý buxus napadl zavíječ? Pokud jsou škody velké a chemický postřik nestačí, je nutné rostliny zlikvidovat a nahradit je jinými druhy rostlin, které jsou proti tomuto škůdci odolné. Čím nahradit živé ploty z buxusu Malé živé stříhané ploty nebo tvarované koule z buxusu..
  • Jeřáb – plody zvané jeřabiny Jeřabiny jsou plody jeřábu obecného nebo jeřábu sladkoplodého. Pěstování jeřábu Listy jedlé sladkoplodé odrůdy jsou pilovité jen do poloviny své délky. Jeřáby jsou 5 až 10 metrů vysoké stromy s poměrně řídkou korunou a jsou vhodné i pro menší zahrady. Jedlé jeřabiny Plody jsou jen zřídka napadány škůdci, nemusí se tedy..
  • Jaké okrasné dřeviny vybrat do zahrady? Okrasné dřeviny vybíráme podle velikosti zahrady, půdních a klimatických podmínek a také podle orientace pozemku na světové strany. Pravidla pro výběr okrasných dřevin: Opatříme si seznam okrasných dřevin, ve kterém je uvedena doba kvetení, barva květů, olistění, plody, nároky na půdu, světlo, vláhu, atd. Podle prostorových možností zahrady vybíráme druhy..