Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)



Jak pěstovat sakuru

Sakura je okrasný strom vhodný do malých i velkých zahrad. Dorůstá do výšky 4 až 10 metrů. Šířka koruny je také 4 až 8 metrů. Kvete na jaře od dubna do června, násada květů je velmi bohatá.

Květy jsou podle odrůdy bílé, světle až tmavě růžové, jednoduché, poloplné až plné. Průměr květů je cca 6 cm, některé druhy slabě voní. Plnokvěté odrůdy jsou Hokusai se světle růžovými květy nebo Kanzan s tmavěrůžovými květy.

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Sakuru vysazujeme na slunečné stanoviště, v průběhu roku není potřeba zálivka (vyjma suchého období bez srážek). Pěkně vynikne jako solitérní strom, který je krásný nejen květy, ale také podzimní zabarvením listů. Půda by měla být propustná, můžou být i suché půdy, humózní a vápenité.

Podle druhu může mít sakura různou výšku a tvar koruny – např. širokou, válcovitou nebo převislou.

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Péče o sakuru

Sakura nepotřebuje žádnou speciální péči. Pravidelně odstraňujeme vlky, které vyrůstají z naroubované podnože. Řez není nutný. Pokud se pro něj rozhodneme, pak po odkvětu.





  • Příprava jezírka po zimě S přípravou jezírka na letní sezónu začneme již na konci března. Pomocí podběráku vybereme napadané listí, čímž zabráníme tomu, aby se při oteplení začaly řasy rozrůstat. Údržba rostlin v jezírku V polovině května již nehrozí mrazíky. Rostliny většinou bujně rostou, a tak dochází k tvorbě řas. Rostliny, které jsou příliš velké nebo nahnilé,..
  • Zimní práce na zahradě – únor Únor by měl být bílý, aby posílil pole i naši zahrádku. Zalijeme znovu důkladně jehličnany i stále zelené keře, nezapomeneme na skalku, ošetříme trávník. Pod fóliový tunel můžeme už zasít ředkvičku a vysázet sazečku cibule. Pokud hrozí mrazy, přehodíme přes fóliovník ještě jednu vrstvu fólie, nebo starou plachtu, či jinou..
  • Leknín – nejoblíbenější vodní rostlina Leknín (Nymphaea) je nejoblíbenější vodní rostlinou, lidově se mu také říká vodní růže. Oživuje přirozené nebo umělé vodní nádrže a jezírka se stojatou vodou na slunném místě. V jaké nádrži pěstovat leknín? V malé zahrádce stačí pro pěstování leknínu mělčí nádrže do hloubky 40 cm. V těchto nádržích pěstuje méně vzrůstné odrůdy..
  • Hyacinty v květináči Hyacinty mají stovky odrůd – od bílých, přes žluté, oranžové, růžové až po fialové a tmavě modré.   Jak pěstovat hyacinty v květináči? Cibule hyacintů zasadíme do květináče s mírně vlhkou hlínou a uložíme je do chladu a tmy. Asi po dvou měsících je přeneseme na světlejší místo. Do teplé místnosti je..