Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)Jak pěstovat sakuru

Sakura je okrasný strom vhodný do malých i velkých zahrad. Dorůstá do výšky 4 až 10 metrů. Šířka koruny je také 4 až 8 metrů. Kvete na jaře od dubna do června, násada květů je velmi bohatá.

Květy jsou podle odrůdy bílé, světle až tmavě růžové, jednoduché, poloplné až plné. Průměr květů je cca 6 cm, některé druhy slabě voní. Plnokvěté odrůdy jsou Hokusai se světle růžovými květy nebo Kanzan s tmavěrůžovými květy.

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Sakuru vysazujeme na slunečné stanoviště, v průběhu roku není potřeba zálivka (vyjma suchého období bez srážek). Pěkně vynikne jako solitérní strom, který je krásný nejen květy, ale také podzimní zabarvením listů. Půda by měla být propustná, můžou být i suché půdy, humózní a vápenité.

Podle druhu může mít sakura různou výšku a tvar koruny – např. širokou, válcovitou nebo převislou.

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Péče o sakuru

Sakura nepotřebuje žádnou speciální péči. Pravidelně odstraňujeme vlky, které vyrůstají z naroubované podnože. Řez není nutný. Pokud se pro něj rozhodneme, pak po odkvětu.


  • Jak využít pnoucí růže Pnoucí růže můžeme rozdělit na dva druhy. Jedny se silnými vzpřímenými výhony, které musíme vyvazovat k opoře – kvetou dvakrát i vícekrát za sezónu a jsou vysoké kolem 3 metrů. Druhou skupinou jsou pnoucí růže se slabšími ohebnými výhony, které kvetou většinou jednou za rok. Pnoucí růže u zdí domů Pnoucími..
  • Rostliny v nádobách v zimě Čím ochránit rostliny v květináči – pytlovina a sláma Cypřišek nebo jiné trpasličí jehličnany s brslenem, které pěstujeme v květináči třeba na balkóně, ochráníme nejlépe proti mrazu, jestliže květináč vložíme do pytle, vyplněného slámou nebo senem. Okrasné zelí – podívaná i v mrazech Chcete-li si dopřát rozkvetlou podívanou i v době, kdy všechno ostatní je..
  • Vlčí bob – Lupina Oblíbená trvalka vlčí bob Vlčí bob je lidově nazýván lupina. Vlčí bob má rád slunné, chráněné stanoviště s výživnou vlhčí půdou bez vápníku. Má velké hrozny jednobarevných nebo dvoubarevných květů v různých barvách a jejich kombinacích. Pokud včas odstřihneme stonky s odkvetlým květenstvím, vlčí bob znovu koncem léta rozkvete. Podobné články: Květy, které..
  • Pivoňka bělokvětá Pěstování pivoněk Velmi dekorativní trvalkou je pivoňka bělokvětá, která má velké bílé, růžové nebo červené květy. Pivoňky dělíme na čínské s plnými květy a japonské, které mají květy jednoduché s množstvím žlutých tyčinek uprostřed. Umístění pivoněk V zahradě se pivoňky nejlépe uplatní jako solitéry, v menších smíšených skupinách. Pivoňku můžeme kombinovat se stračkou vyvýšenou,..