Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)Jak pěstovat sakuru

Sakura je okrasný strom vhodný do malých i velkých zahrad. Dorůstá do výšky 4 až 10 metrů. Šířka koruny je také 4 až 8 metrů. Kvete na jaře od dubna do června, násada květů je velmi bohatá.

Květy jsou podle odrůdy bílé, světle až tmavě růžové, jednoduché, poloplné až plné. Průměr květů je cca 6 cm, některé druhy slabě voní. Plnokvěté odrůdy jsou Hokusai se světle růžovými květy nebo Kanzan s tmavěrůžovými květy.

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Sakuru vysazujeme na slunečné stanoviště, v průběhu roku není potřeba zálivka (vyjma suchého období bez srážek). Pěkně vynikne jako solitérní strom, který je krásný nejen květy, ale také podzimní zabarvením listů. Půda by měla být propustná, můžou být i suché půdy, humózní a vápenité.

Podle druhu může mít sakura různou výšku a tvar koruny – např. širokou, válcovitou nebo převislou.

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Třešeň pilovitá, sakura (Prunus serrulata)

Péče o sakuru

Sakura nepotřebuje žádnou speciální péči. Pravidelně odstraňujeme vlky, které vyrůstají z naroubované podnože. Řez není nutný. Pokud se pro něj rozhodneme, pak po odkvětu.


  • Pěstujeme čínskou astru Čínská astra – Callistephus Čínská astra je letnička, která je velmi oblíbená. Používá se k osázení do záhonů květin, do balkonových truhlíků nebo k řezu. Podle druhu je dělíme na nízké astry, polovysoké nebo vysoké. Květy jsou jednoduché, jehlicovité nebo chryzantémové. Čínské astry nikdy nevysazujeme na stejné místo, jako v minulém roce. Podobné..
  • Volně rostoucí živé ploty Jaké keře pro volně rostoucí živý plot Volně rostoucí živé ploty jsou ty, kterým necháme jejich přirozený vzhled bez stříhání. K velmi oblíbeným keřům pro volně rostoucí plot patří tavolník, kdoulovec, hlohyně zimolez obyčejný, trojpuk drsný, ibišek syrský, muchovník, meruzalka krvavá, ruj vlasatá, dřišťál, šeřík, dřín vlasatý. Okrasným keřům dodává na..
  • Koniklec trvalka do skalky Koniklec – Pulsatilla je trvalka, která se hodí především do skalek. Má vzpřímené nebo převislé zvonkovité květy. Po odkvětu se listy nápadně zvětší. Koniklec potřebuje ke svému růstu plné slunce a úrodnou půdu, dobře propustnou a bohatou na humus. Je velmi citlivý na poškození kořenů. Koniklec množíme v zimě kořenovými..
  • Kopretina šarlatová – Řimbaba K oblíbeným trvalkám patří – Kopretina šarlatová, lidově nazývaná řimbaba. Dorůstá do výšky asi 50 cm, stonky jsou zakončené růžovými, červenými nebo bílými jednoduchými či plnými květy. Řimbaba je ozdobná i svými jemnými, dvakrát zpeřenými listy. Péče o řimbabu Pokud kopretinu seřízneme po odkvětu nad zemí, znovu vyraší a na podzim..