Vysazování rostlin do skalkyKdy vysazovat rostliny do skalky

Rostliny do skalky vysazujeme teprve tehdy, když je dokonale upravená, prostor mezi kameny vyplněný zeminou a kameny dostatečně pevné.

Přáním každého majitele skalky je, aby jednotlivé partie kvetly od předjaří až do příchodu zimy. To je ovšem podmíněno znalostí jednotlivých druhů rostlin a jejich nároky na půdní a klimatické podmínky.

Skalničky a dřeviny je nejlépe vysazovat na jaře. Sázet můžeme již od března. Podmínkou jsou kvalitní rostliny vypěstované v květináčích nebo rašelinových zakořeňovacích, aby se kořenový obal při vyklopení neporušil.

Vysazování rostlin do skalky

Vysazování rostlin do skalky

Jak sázet skalničky

Podle nároků jednotlivých skupin rostlin připravujeme i zeminu. Vzdálenost rostlin se bude lišit podle velikosti, do níž dorůstají. Méně vzrostlé rostliny sázíme na vzdálenost 10 až 15 cm. Vyšší druhy sázíme na vzdálenost 30 až 40 cm. Při vysazování používáme lopatku, kterou vyhloubíme jamku. Rostliny do ní opatrně vložíme, vyrovnáme a přimáčkneme k zemině. Po vysazení rostlina musí pevně stát. Zaléváme několikrát a velice opatrně, aby se půda neodplavila. Po vysazení každou rostlinu označíme, abychom měli přehled.


  • Čemeřice – královna jarní zahrady Čemeřice (Helleborus) rozkvétají někdy již o Vánocích a nezřídka se i rychlí. Na zahradách však zpravidla mají svoji hlavní dobu kvetení až o několik týdnů později. Čemeřici na zahradě nepřehlédneme, protože na sebe upozorňuje svojí nevšední krásou. Po odkvětu se vytvoří poměrně velké, lesklé, tmavozelené listy. Na květech jsou nejvýraznější..
  • Opěrné zídky na zahradě Kde používáme v zahradě opěrné zídky Svažité pozemky jsou často zpevněné pomocí terasovitě uspořádaných zídek. Tyto zídky můžeme použít i v rovném terénu pro ozvláštnění zahrady. Druhy zahradních zídek Rozlišujeme dva typy zídek – opěrné zídky a vymezovací zídky. Opěrné zídky můžou být vysoké od několika centimetrů po několik metrů. Slouží..
  • Skalka ve stínu a polostínu Pokud nemáme možnost skalku vybudovat na slunečné straně, nemusíme se jí vzdávat úplně. I v polostínu lze pěstovat skalničky, kterým vyhovuje přistínění. Výběr ovšem není tak bohatý. Čím osázet skalku ve stínu? K osázení skalky ve stínu použijeme kapradiny, zakrslé bohyšky, čechravy nebo violky. Na jaře jsou pěkné dymnivka, čemeřice, jaterníky nebo..
  • Barevné sladění květin ve skalce Ve skalce se květiny sází většinou tak, aby byl co nejpestřejší výběr barev. Můžeme ladit také tón v tónu, čímž vyvoláme dojem velkého prostoru. Hlídáme, aby nám nezarostly kameny rychle rostoucími trvalkami a jehličnany – tím by zanikl dojem skalky. Přírodní vzhled skalky Přírodního vzhledu docílíme tak, že vedle sebe vysazujeme..