Výběr skalniček do skalky
Plánování výsadby skalniček
Na začátku plánování skalky, si uděláme přesný plán výsadby a vybrané druhy rostlin do něj nakreslíme. Při výběru skalniček bereme v úvahu výšku rostlin, barvu květů a olistění, dobu květu i nároky jednotlivých druhů na světlo a půdní vláhu.
Po celé vegetační období musí skalka působit zajímavě a vždy by na ní mělo upoutat pozornost několik kvetoucích druhů. Vedle sebe nesadíme druhy se stejnou barvou i dobou květu, nýbrž tvoříme barevné a výškové kombinace.
Vhodné skalničky do skalky, na cestičky, k jezírku
Do skalky jsou nejvhodnější zejména: huseník, hvězdice, tařice, lomikámen, rožec, plamének, hvozdík, nízké zvonečky, koniklec, protěž, trávnička, šater, primule, atd. Do puklin kamenů a malých mezer sázíme rozchodníky, netřesk a lomikámen.

Koniklec
Na cestičky a schody sázíme rostliny, které snášejí šlapání, např. plamének nebo kostřavu.
Na rovná políčka a do trávníku můžeme zasadit nízké cibulnaté a hlíznaté rostliny. Třeba sněženky, modřenec, šafrány, ocúny, ladoňky a botanické druhy tulipánů.
K jezírku jsou nejvhodnější nízké irisy, upolín, okrasné trávy a kapradí.
Na větší skalky a do jejich pozadí vysadíme zakrslé formy jehličnanů. Zejména kosodřevinu, jalovec a smrk.
- Sněženky (Galanthus) Kdy kvetou sněženky Sněženky patří mezi první posly jara. Zvláště velkokvětá sněženka Elwesova, která kvete zpravidla v únoru a počátkem března. Při mimořádně teplém začátku zimy, se její poupata objevují již v lednu. Naše domácí sněženka předjarní (Galanthus nivalis) má květy menší, listy užší a kvete asi o 2 až 3 týdny..
- Skalka ve stínu a polostínu Pokud nemáme možnost skalku vybudovat na slunečné straně, nemusíme se jí vzdávat úplně. I v polostínu lze pěstovat skalničky, kterým vyhovuje přistínění. Výběr ovšem není tak bohatý. Čím osázet skalku ve stínu? K osázení skalky ve stínu použijeme kapradiny, zakrslé bohyšky, čechravy nebo violky. Na jaře jsou pěkné dymnivka, čemeřice, jaterníky nebo..
- Lewisia v rozmanitých barvách Pěstování lewisie Lewisia je skalnička s přízemní růžicí dužnatých listů a hlubokým hlavním kořenem. Lewisii můžeme vysadit do skalek, skalkových skleníků nebo skalničkových koryt. Jsou plně mrazuvzdorné a chladuvzdorné. Stálezelené druhy lewisie vyžadují polostín a humózní, vlhkou, dobře provzdušněnou, kyselou půdu. Lewisie během celého roku nesnášejí zálivku na list. Podobné články:..
- Hvězdnice alpská – Aster Alpinus Pěstování hvězdnice alpské Hvězdnice alpská je trstnatá trvalka vysoká cca 10 až 20 cm. Je vysokohorského původu. Hvězdnice alpská má květy velké cca 5 cm a jsou modrofialové se žlutým středem. U vyšlechtěných kultivarů jsou barvy také růžové nebo bílé. Kam vysadit hvězdnici alpskou? Květinu vysazujeme zejména do skalek a..