Výběr skalniček do skalkyPlánování výsadby skalniček

Na začátku plánování skalky, si uděláme přesný plán výsadby a vybrané druhy rostlin do něj nakreslíme. Při výběru skalniček bereme v úvahu výšku rostlin, barvu květů a olistění, dobu květu i nároky jednotlivých druhů na světlo a půdní vláhu.

Po celé vegetační období musí skalka působit zajímavě a vždy by na ní mělo upoutat pozornost několik kvetoucích druhů. Vedle sebe nesadíme druhy se stejnou barvou i dobou květu, nýbrž tvoříme barevné a výškové kombinace.

Vhodné skalničky do skalky, na cestičky, k jezírku

Do skalky jsou nejvhodnější zejména: huseník, hvězdice, tařice, lomikámen, rožec, plamének, hvozdík, nízké zvonečky, koniklec, protěž, trávnička, šater, primule, atd. Do puklin kamenů a malých mezer sázíme rozchodníky, netřesk a lomikámen.

Koniklec

Koniklec

Na cestičky a schody sázíme rostliny, které snášejí šlapání, např. plamének nebo kostřavu.

Na rovná políčka a do trávníku můžeme zasadit nízké cibulnaté a hlíznaté rostliny. Třeba sněženky, modřenec, šafrány, ocúny, ladoňky a botanické druhy tulipánů.

K jezírku jsou nejvhodnější nízké irisy, upolín, okrasné trávy a kapradí.

Na větší skalky a do jejich pozadí vysadíme zakrslé formy jehličnanů. Zejména kosodřevinu, jalovec a smrk.


  • Opěrné zídky na zahradě Kde používáme v zahradě opěrné zídky Svažité pozemky jsou často zpevněné pomocí terasovitě uspořádaných zídek. Tyto zídky můžeme použít i v rovném terénu pro ozvláštnění zahrady. Druhy zahradních zídek Rozlišujeme dva typy zídek – opěrné zídky a vymezovací zídky. Opěrné zídky můžou být vysoké od několika centimetrů po několik metrů. Slouží..
  • Skalka ve stínu a polostínu Pokud nemáme možnost skalku vybudovat na slunečné straně, nemusíme se jí vzdávat úplně. I v polostínu lze pěstovat skalničky, kterým vyhovuje přistínění. Výběr ovšem není tak bohatý. Čím osázet skalku ve stínu? K osázení skalky ve stínu použijeme kapradiny, zakrslé bohyšky, čechravy nebo violky. Na jaře jsou pěkné dymnivka, čemeřice, jaterníky nebo..
  • Hořec v zahradě Hořec – Gentiana – patří mezi letničky, dvouletky nebo i trvalky. Některé druhy jsou poloopadavé, jiné stálezelené. Hořec se pěstuje pro modré květy. Vysazujeme jej do skalek. Jsou plně mrazuvzdorné. Prospívá jim slunce nebo polostín a humózní, dobře propustná, vlhká, kyselá půda. V přírodě některé druhy rostou i na vápenci. Množení..
  • Skalka na jaře Skalka na jaře je dominantou zahrady. Lomikameny – mají husté listové růžice, které tvoří malé bochánky se stopkatými květy. Mají různé barvy. Nejlépe se jim daří na místě odvráceném od prudkého slunce. Lomikameny vyžadují na jaře dostatek vláhy, v zimě pak ochranu před vlhkem, které způsobuje uhnívání v krčcích. Koniklece – mají..