Zahrada pro ptákyKeře na zahradě pro ptáky

Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům.

Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají věrni zahradě po celý rok, protože zde mají dostatek úkrytů k hnízdění na jaře a potravy v zimě.

Potrava pro ptáky v zimě

Arónie – černé bobule vydrží celou zimu.

Šípková růže – oblíbený keř do živých plotů, šípky mají ptáci velmi rádi.

Růže svraskalá – šípky.

Hlohyně ohnivá – oranžové plody nepřehlédne žádný pták.

Dřišťál obecný – rozrůstá se hlavně do šířky. V zimě jej zdobí červené plody.

Pámelník bílý a ptačí zob – ptáci jej ozobávají koncem léta a na podzim.

Skalník přitisklý – červené bobule.

Skalník, okrasná dřevina

Skalník, okrasná dřevina  • Okrasné dřeviny s tvarově neobvyklými plody v zimní zahradě Pámelník bílý Pámelník bílý je zhruba 1,5 m vysoký opadavý keř. Kvete v létě drobnými bělorůžovými květy, které bohatě medují, a proto je hodně navštěvují včely. Je ozdobný svými bílými kulatými plody. Pámelník je zcela nenáročný keř, který snadno a hodně odnožuje a spontálně se rozšiřuje. Proto se nedoporučuje vysazovat ho..
  • Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
  • Ochrana mladých stromků Ochrana stromků proti okusu V místech, kde hrozí ohryz stromků divokou zvěří, opatříme kmeny vhodným ochranným obalem. Pozemek by měl být chráněn plotem vysokým alespoň 150 cm. V místech, kde bývá hodně sněhu i vyšším. Proti divokým králíkům, kteří jsou nebezpeční zejména v zimě a předjaří, je nutné alespoň do hloubky 30 cm..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..