Šípek – plody pro okrasuŠípky jsou zdrojem vitamínů

Plody růže šípkové jsou bohatým zdrojem vitamínu C – pro svou lahodnou chuť jsou šípky součástí většiny ovocných čajů. Odedávna se z nich také připravují zavařeniny, želé a domácí vína.

Šípky jako dekorace

Šípková růže roste hojně po celé Evropě, její plody se trochu liší tvarem, velikostí i odolností proti mrazu. Šípky jsou krásné ve všech podzimních dekoracích, a pokud je nezničí silné mrazy, jsou pěkné i o Vánocích, kdy do našich domovů vznesou – spolu s voňavým jehličím – tradiční sváteční atmosféru. Nádherně se však uplatní i ve zcela moderních adventních věncích a závěsech.

Růže dužnoplodá

Růže dužnoplodá

Šípky do kuchyně

Pokud budete v přírodě sbírat šípky pro kuchyňskou potřebu, trhejte je v čistém prostředí, na místech vzdálených od rušných silnic.


  • Jak mít krásné hortenzie Z hortenzií je u nás nejoblíbenější hortenzie velkolistá, která kvete ještě v září. Je ovšem potřeba o ni správně pečovat, protože jinak příští rok nepokvete. Hortenzie potřebují specifické podmínky a správnou směs půdy. Proč květy nemají jasné barvy Hortenzie dávají přednost živným vlhkým půdám kyselé reakce a polostínu. Pokud jsou umístěné..
  • Pěstování černého bezu Černý bez od nepaměti patřil do okolí venkovských zahrad. Je to keř z čeledi pižmovkovitých, který dorůstá do výšky 2 až 8 metrů. Dá se velmi dobře tvarovat, každoročně má dlouhé přírůstky. Vyniká charakteristickou vůní. Tato nenáročná dřevina je rozšířená po celé Evropě, Severní Americe, Asii nebo také severní Africe. Bez..
  • Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí. Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle,..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Okrasné dřeviny na podzim –..