Šípek – plody pro okrasu



Šípky jsou zdrojem vitamínů

Plody růže šípkové jsou bohatým zdrojem vitamínu C – pro svou lahodnou chuť jsou šípky součástí většiny ovocných čajů. Odedávna se z nich také připravují zavařeniny, želé a domácí vína.

Šípky jako dekorace

Šípková růže roste hojně po celé Evropě, její plody se trochu liší tvarem, velikostí i odolností proti mrazu. Šípky jsou krásné ve všech podzimních dekoracích, a pokud je nezničí silné mrazy, jsou pěkné i o Vánocích, kdy do našich domovů vznesou – spolu s voňavým jehličím – tradiční sváteční atmosféru. Nádherně se však uplatní i ve zcela moderních adventních věncích a závěsech.

Růže dužnoplodá

Růže dužnoplodá

Šípky do kuchyně

Pokud budete v přírodě sbírat šípky pro kuchyňskou potřebu, trhejte je v čistém prostředí, na místech vzdálených od rušných silnic.






  • Zimokvět časný (Chimonanthus praecox) Zimokvět časný je keř, který kvete již v předjaří. Kvete žlutými květy s purpurovým středem. Nařezané větvičky můžeme použít v interiéru do vázy k dekorativním účelům. Pěstování zimokvětu časného Keř zimokvětu se vyplatí vysadit před slunnou zeď a obalit se trpělivostí. První květy se totiž mohou objevit i po několika letech. Nedaří se mu..
  • Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...
  • Okrasné dřeviny na podzim – různé tvary plodů Některé dřeviny mají plody zajímavé svým tvarem. Například katalpa vytváří až 35 cm dlouhé úzké cigárovité tobolky, které působí v korunách stromů dekorativně zvláště po opadu listí. Svitel má bělavé tobolky srdíčkovitého tvaru. Křídlatec má okrouhlé penízkovité nažky podobné plodům jilmu. Klasické červené bobulky má např. jeřáb obecný, tis obecný nebo skalník. Škumpa..