Šípek – plody pro okrasuŠípky jsou zdrojem vitamínů

Plody růže šípkové jsou bohatým zdrojem vitamínu C – pro svou lahodnou chuť jsou šípky součástí většiny ovocných čajů. Odedávna se z nich také připravují zavařeniny, želé a domácí vína.

Šípky jako dekorace

Šípková růže roste hojně po celé Evropě, její plody se trochu liší tvarem, velikostí i odolností proti mrazu. Šípky jsou krásné ve všech podzimních dekoracích, a pokud je nezničí silné mrazy, jsou pěkné i o Vánocích, kdy do našich domovů vznesou – spolu s voňavým jehličím – tradiční sváteční atmosféru. Nádherně se však uplatní i ve zcela moderních adventních věncích a závěsech.

Růže dužnoplodá

Růže dužnoplodá

Šípky do kuchyně

Pokud budete v přírodě sbírat šípky pro kuchyňskou potřebu, trhejte je v čistém prostředí, na místech vzdálených od rušných silnic.


  • Šeřík obecný (Syringa vulgaris) Šeřík obecný je klasický kvetoucí keř, který se hojně vyskytuje v českých zahradách, předzahrádkách a parcích. Dorůstá do výšky až6 metrů a šířky až 5 metrů. Květy jsou podle odrůdy bílé, žluté, růžové, nachové, lila-červené nebo také dvoubarevné. Květy jsou plné nebo jednoduché ve vzpřímených, válcovitých latách. Listy mají široce oválný..
  • Rybíz černý (Ribes nigrum) Rybíz černý je dobře známý keř, jehož plody by neměly chybět v žádné kuchyni. Rybíz patří do skupiny drobného ovoce, které lze bez problémů pěstovat na našich zahrádkách. Listy Předmětem sběru je list, který se sbírá v době odkvětu. Při sběru dbáme na to, aby listy nebyly napadnuté plísní a aby se..
  • Pěstování svídy Svída je velmi dekorativní dřevina a to zejména v zimě, kdy má kůru vybarvenou červeně, oranžově nebo žlutě, podle odrůdy. Nejvíce dekorativní je svída v únoru a březnu. V průběhu vegetace se svída vyznačuje okrasnými listy – většinou jsou bíle panašované nebo žluté. Jak pěstovat svídu Svída je nenáročná okrasná dřevina. Můžeme ji..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..