Čím nahradit buxus
Buxus zničený zavíječem
Co dělat, když nám krásně rostlý buxus napadl zavíječ? Pokud jsou škody velké a chemický postřik nestačí, je nutné rostliny zlikvidovat a nahradit je jinými druhy rostlin, které jsou proti tomuto škůdci odolné.

Napadení buxusu housenkami
Čím nahradit živé ploty z buxusu
Malé živé stříhané ploty nebo tvarované koule z buxusu je možné nahradit cesmínou vroubkolistou, případně brslenem fortouneovým – může být s panašovaným listem v bílé nebo žluté variantě. Na živý plot je možné použít také hlohyni, která je kouzelná svými oranžovými plody.
Čím nahradit velké buxusy
Velké buxusy lze nahradit stálezelenými rostliny, jako jsou např. bobkovišeň, která má ale větší listy, proto vzhledem nikdy úplně buxus nenahradí. Další možností je blýskavka, která je na jaře zbarvená do červena nebo ptačí zob vejcolistý, který neopadává.
Jako náhradu buxusu můžeme použít i tis, který lze stříhat do různých tvarů a je stálezelený. Lze jej zakoupit v malých kultivarech nebo také ve vzrůstnější formě. Některé druhy jsou žlutavě zbarvené nebo tmavě zelené.
- Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí. Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle,..
- Pěstování fíkovníků v našich podmínkách Kde pěstovat fíkovníky Fíkovníky rostou zejména ve Středomoří. V našich podmínkách je možné fíkovníky také pěstovat. Vyžadují hlubší úrodnou propustnou a vlhkou půdu. V místech, kde během zimy bývají mrazy pod -10 °C je nutná přikrývka pytlovinou. Jak sázet fíkovníky Sazenice fíkovníků se sázejí na vzdálenost 3 až 5 metrů..
- Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Jak založit živý plot Stříhání..
- Rostliny pro živý plot Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru. Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu...