Čím nahradit buxus



Buxus zničený zavíječem

Co dělat, když nám krásně rostlý buxus napadl zavíječ? Pokud jsou škody velké a chemický postřik nestačí, je nutné rostliny zlikvidovat a nahradit je jinými druhy rostlin, které jsou proti tomuto škůdci odolné.

Napadení buxusu housenkami

Napadení buxusu housenkami

Čím nahradit živé ploty z buxusu

Malé živé stříhané ploty nebo tvarované koule z buxusu je možné nahradit cesmínou vroubkolistou, případně brslenem fortouneovým – může být s panašovaným listem v bílé nebo žluté variantě. Na živý plot je možné použít také hlohyni, která je kouzelná svými oranžovými plody.

Čím nahradit velké buxusy

Velké buxusy lze nahradit stálezelenými rostliny, jako jsou např. bobkovišeň, která má ale větší listy, proto vzhledem nikdy úplně buxus nenahradí. Další možností je blýskavka, která je na jaře zbarvená do červena nebo ptačí zob vejcolistý, který neopadává.

Jako náhradu buxusu můžeme použít i tis, který lze stříhat do různých tvarů a je stálezelený. Lze jej zakoupit v malých kultivarech nebo také ve vzrůstnější formě. Některé druhy jsou žlutavě zbarvené nebo tmavě zelené.






  • Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..
  • Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..