Stálezelené listnaté dřeviny do stínu



Pěnišníky neboli rododendrony

Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na humus a s dostatkem živin a vláhy. V půdě nemá být vápník, jeho nadbytek může způsobit žloutnutí listů. Pěnišníky každoročně na jaře bohatě vykvétají.

Rododendron

Rododendron, pěstování

Bobkovišeň lékařská

Bobkovišeň lékařská je další stálezelenou dřevinou vhodnou k umístění do stínu. Jedná se o 2 až 3 metry vysoký keř, který působí dekorativně svými dlouhými kožovitými listy a v květnu hustými vzpřímenými hrozny bílých květů.

Mahonie cesmínolistá

Mahonie cesmínolistá je vysoká zpravidla 1 metr, má ostnité lichozpeřené listy a v dubnu až květnu laty zlatožlutých květů. Koncem léta zrají tmavomodré silně barvící bobule.

Cesmína obecná

Cesmína obecná je keř vysoký až 4 metry, má ostnité listy. Kvete bílými nenápadnými květy. Dekorativně působí dlouho do zimy její samičí rostliny červenými, některé žlutými bobulovitými plody.

Barvínek menší

V dubnu a květnu kvete modrými nálevkovitými květy barvínek menší. Tento poléhavý stálezelený polokeřík je zcela nenáročný a otužilý. Dobře se uplatní také jako náhrada trávníku.

Barvínek menší

Barvínek menší







  • Druhy bezu Bez černý (Sambucus nigra) Bez černý je keř vysoký několik metrů. Květenství malých běložlutých kvítků je ploché, známé jako kosmatice, které se tako konzumují smažené. Květ černého bezu má typickou a intenzivní vůni. Květy jsou považovány za všelék. Pomáhá při nachlazení a posiluje imunitu. Nálev z květů je vynikající, nejlépe působí..
  • Šácholan Soulangeův (Magnolia) Šácholan Soulangeův neboli Magnolie je menší strom nebo keř, který je vhodný a do menších zahrad. Můžeme jej využít jako solitéru. Dorůstá do výšky až 6 metrů, šířka stromu je 4 metry. Nejkrásnější je tento okrasný strom brzy na jaře, kdy rozkvétají velké barevné květy. Květy se objevují dříve jak..
  • Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..