Begonie okrasné listem



Begonie byly dříve označovány jako kysaly. Jsou to tradiční pokojové rostliny, které pěstovaly již naše prababičky. Jsou to poměrné odolné a vděčné rostliny. Pokojové begonie jsou okrasné zejména listem, květy od nich neočekáváme. Pokud begonie vykvetou, je to známka toho, že je rostlina v dobré kondici.

Listové begonie pěstujeme především pro výrazně zbarvené listy. Některé odrůdy také pravidelně kvetou bílými, růžovými nebo korálovými květy, které jsou uspořádány do květenství. Begonie mají převislý, vzpřímený nebo keřovitý vzrůst.

Begonie okrasné listem

Begonie okrasné listem

Pěstování begonií

Pokojové begonie pěstujeme ve vzdušném, humózním substrátu, který si koupíme nebo připravíme např. smícháním rašeliny a kvalitní kompostové zeminy. Výsledný substrát by měl být mírně kyselý. Během léta begonie vydatně zaléváme a pravidelně mírně přihnojujeme. Nezapomeneme je přistiňovat před slunečním úpalem. Teplota by se měla pohybovat kolem 20 až 25 °C.

V zimním období, pokud nám to naše podmínky dovolí, bychom měli rostlinám teplotu snížit na 15 až 18 °C. Za takových podmínek rovněž omezíme zálivku a vynecháme hnojení. Jestliže pro rostliny nemáme chladnější přezimování, kompenzujeme vyšší teplotu dostatečným osvětlením. Begonie sice snášejí polostín, ale při výrazném nedostatku světla ztrácejí výrazné zbarvení listů, řapíky listů se vtahují a pletivo je celkově křehčí.





  • Pěstování šáchoru (Cyperus alternifolius) Šáchor má dlouhé, kulaté a zelené stonky, které nesou úzké listy v deštníkovitém tvaru. Stonky jsou pevné a dosahují výšky člověka. Pěstování šáchoru Aby rostlina dobře rostla, musíme ji vysadit do prostorné a vodotěsné nádoby s dobrou směsí zemin. Do nádoby dejte tolik vody, aby byl povrch zeminy pod hladinou vody. Kam..
  • Rozmnožování hvězdníku Množení hvězdníků semeny nebo dceřinými cibulkami Množení hvězdníků semeny je příliš složité. Snadněji je množíme dceřinými cibulkami starších rostlin. Nezískáme sice velké množství rostlin, ale při amatérském pěstování pro radost nám to bohatě stačí. Tyto malé cibulky pěstujeme bez období odpočinku dva až tři roky a potom postupujeme tak, jak..
  • Begónie v bytě Begóniím se dříve říkalo kysaly. Jsou to jak balkónové, tak i pokojové květiny. Na balkonech a za okny většinou pěstujeme begónie hlíznaté. Vyskytují se jak kultivary keříčkovité, tak převislé. Všechny tyto begónie mají zpravidla výrazné, velké, plné květy. V interiérech se většinou pěstují begónie ozdobné listem. Zejména se jedná o begónii..
  • Pokojové květiny s modrými květy Většina pokojových květin s modrými květy nerozkvétá jasně modrou barvou, ale spíše do fialova. Nejvíce modrá barva vynikne v protisvětle na parapetu před oknem, kde se barvy rozjasní. Modré květy také více zdůrazníme použitím kontrastního květináče v bílé nebo žluté barvě. Zvonky – nevadí jim tvrdá vodu při zalévání. Zvonek..