Pryskyřník



Pryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy.

Péče o pryskyřník

Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést velmi dlouho. Při běžné pokojové teplotě odkvete dříve. Kvetoucí pryskyřníky snesou i teploty kolem 0°C a dokonce i slabší mrazík. Od začátku dubna můžeme pryskyřník umístit za okno.

Pěstování pryskyřníku

Pokud se rozhodneme pryskyřník pěstovat z hlíz, vysadíme je na jaře do květináčů do hloubky cca 3 cm pod povrch substrátu. Než budeme hlízy sázet, je vhodné je na jeden den namočit do vody a pak je obalit rozdrceným dřevěným uhlím.

Jakmile se začnou objevovat na hlíze výhony, musíme dbát na pravidelnou zálivku, aby substrát nevyschl. V době, kdy jsou již u pryskyřníku vyvinuty listy, přidáváme jedenkrát týdně do zálivky hnojivo. Po odkvětu narůstají nové hlízy, proto je nutné v péči pokračovat až do zatažení listů.

Na podzim hlízy pryskyřníku velmi opatrně vyjmeme, staré scvrklé hlízy odebereme. Nové hlízy uložíme do suchého písku nebo zabalíme do novin a necháme přezimovat stejně jako hlízy jiřinek.

Hlízy sázíme do lehké a propustné zeminy. Navíc zajistíme pískové lože, které chrání před hnilobami a plísněmi.

Pryskyřník patří mezi rostliny velmi náročné na pěstování.

Choroby a škůdci pryskyřníku

Hlízy můžou být napadeny plísní a hnilobou. Na jaře se na listech může objevit padlí – bílé pomoučení. Tyto choroby můžeme likvidovat chemickými přípravky. V letním období rostliny napadají mšice.

Pryskyřník

Pryskyřník


 






  • Kdy vyrýt jiřinky? V okamžiku, kdy mráz spálí nadzemní části jiřinek tak, že nevypadají pěkně, měli byste ze země vyrýt jejich hlízy. Při vyrývání nesmíte hlízy poškodit, protože jinak během zimního uskladnění hnijí. Z tohoto důvodu používejte jen rycí vidle. Odstraňte zeminu, která ulpěla mezi hlízami a na nich. Nadzemní část odřízněte asi 10 cm..
  • Ladonička bělomodrá – Chionodoxa luciliae Pěstování ladoničky bělomodré Ladonička bělomodrá je nenáročná drobná cibulovina pocházející z malé Asie. Z podzemní cibulky vyrůstají dva čárovité listy a v březnu až dubnu 10 až 15 cm vysoký stvol s několika modrými hvězdičkovitými květy, které mají bílý střed. Nejlépe se jí daří v lehčí humózní půdě na mírně zastíněném stanovišti ve společnosti jiných..
  • Rychlení mečíků Kdy začít rychlit mečíky? Mečíky můžeme rychlit od března vysazením do kelímků. Mečíky vykvétají cca za 80 až 100 dnů od výsadby. Velké hlízy s obvodem nad 12 cm, sázíme do vysokých kelímků do hloubky alespoň 10 cm. Zasadíme-li je mělko, rostlina se bude vyvracet. Zalejeme a dáme do tepla cca..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..