Jak nachystat begónie před sázením



V březnu nebo na začátku dubna necháme na rašelině hlízy begónií narašit. Má-li hlíza více pupenů, můžeme ji rozdělit podle počtu oček na více řízků.

Jednotlivé řízky po zaschnutí řezné rány, kterou můžeme také zasypat dřevěným uhlím, rozesadíme do jednotlivých květináčů.

Hlízu begónie s vyrašeným pupenem položíme do květináče na směs zeminu a rašeliny a zasypeme ji 2 až 3 cm vysokou vrstvou. Ven dáváme květináče až po ledových mužích, tj. v druhé polovině května. Begónie nesnášejí přímé slunce, najdeme jim proto příjemné stinné místo.

Begonie, pro severní balkon

Begonie, pro severní balkon

Pěstování begónií na záhoně

Pokud pěstujeme begónie na záhoně, tak je umisťujeme podle doporučení odborníků v takové půdě, která je vylepšená rašelinou a ve sponu 20×25 cm. Musíme ale chránit hlízy před hlodavci, a tak je vsazujeme do zeminy v drátěném nebo plastovém košíku.





  • Jak pěstovat kejklířku Pěstování kejklířky Kejklířky pěstované ze semen lze vysazovat jak do záhonů, tak za okno. Potřebují dostatečnou zálivku a půdu, která drží vláhu. Venku se nejčastěji pěstuje vytrvalá Mimulus luteus, ve skleníku pak Mimulus Aurantiacus. Prvně jmenovaná se snadno množí. Nové výhony přiléhají k zemi, brzy zakoření a dají se oddělit...
  • Muškáty a fuchsie v únoru Péče o muškáty v únoru Pokud nechceme pěstovat nové muškáty z řízků, můžeme použít staré muškáty z předešlého roku. Muškáty (Pelargonium), které jsme nechali přezimovat na suchém místě, koncem února seřízneme a dáme jim novou zeminu. Aby z muškátů byly opět hustě rozvětvené keříky, každý výhon seřízneme na třetinu délky. Přitom dbáme na..
  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..