Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)Pěstování šuškardy

Šuškarda klasnatá je původem severoamerická trvalka, která působí velmi dekorativně tvarem i barvou květenství.

Z tuhých hlízek v zemi vyrůstá přízemní trs úzkých listů a 60 až 80 cm vysoké lodyhy s klasnatým fialově růžovým květenstvím, v němž jednotlivé kvítky rozkvétají shora dolů. Proto se jí lidově říká „shorakvět“.

Šuškardě se daří na slunném stanovišti s propustnou a sušší půdou. Zimní vlhko nesnáší, proto ji před ním chráním např. tabulkou skla.

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Množení šuškardy

Šuškarda se množí dělením trsů na jaře nebo kořenovými hlízkami, které se sázejí po několika kusech buď zjara, nebo na podzim. Šuškardu lze množit i výsevem semen na jaře.

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Vysazování šuškardy

Tato trvalka se vysazuje hlavně do smíšených trvalkových skupin, v malé zahrádce pěkně působí její velký trs jako solitéra. Květy se používají do čerstvých i suchých kytic.


  • Cínie – Ostálka sličná a Ostálka úzkolistá Latinské jméno (Zinnia) dostaly cínie po německém lékaři a profesoru botaniky Johannu Gottfriedu Zinnovi. Pocházejí z amerického kontinentu, kde bylo popsáno kolem patnácti druhů. Patří mezi oblíbené záhonové letničky. Správné české jméno pro cínie je ostálka, ale zlidovělý název cínie se vžil mnohem více. Ostálka úzkolistá Ostálka úzkolistá je doma v Mexiku...
  • Třapatka Sullivantova – Rudbeckia Sullivantii Pěstování třapatky v zahradě Třapatka Sullivantova je trvalka vysoká 50 až 60 cm, pochází ze severní Ameriky. Kvete dlouho a bohatě žlutými květy s hnědým středem. Květy jsou velké cca 10 až 12 cm. Třapatku vysazujeme do květinových záhonů mezi ostatní trvalky. Můžeme ji použít i k řezu do vázy. Podobné články:..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Sázení a hnojení balkonových květin Sázení balkonových květin Připravené sazenice květin opatrně vyklopíme z květináčů tak, abychom nepoškodili kořenový bal. Sazenice sázíme řídce, protože se rozrostou a budou potřebovat dostatek prostoru pro další růst. Do jednoho truhlíku vysazujeme cca 4 až 5 květin. Sazenice sázíme o 2 až 3 cm hlouběji, protože se po první zálivce..