Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)Pěstování šuškardy

Šuškarda klasnatá je původem severoamerická trvalka, která působí velmi dekorativně tvarem i barvou květenství.

Z tuhých hlízek v zemi vyrůstá přízemní trs úzkých listů a 60 až 80 cm vysoké lodyhy s klasnatým fialově růžovým květenstvím, v němž jednotlivé kvítky rozkvétají shora dolů. Proto se jí lidově říká „shorakvět“.

Šuškardě se daří na slunném stanovišti s propustnou a sušší půdou. Zimní vlhko nesnáší, proto ji před ním chráním např. tabulkou skla.

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Množení šuškardy

Šuškarda se množí dělením trsů na jaře nebo kořenovými hlízkami, které se sázejí po několika kusech buď zjara, nebo na podzim. Šuškardu lze množit i výsevem semen na jaře.

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Vysazování šuškardy

Tato trvalka se vysazuje hlavně do smíšených trvalkových skupin, v malé zahrádce pěkně působí její velký trs jako solitéra. Květy se používají do čerstvých i suchých kytic.


  • Kaktusovité jiřinky (Dahlia pinnata) Kaktusovité jiřinky jsou velmi oblíbenou skupinou této královny podzimu. Existují kultivary s květy bílými, žlutými, oranžovými, fialovými, červenými nebo růžovými. Květy jsou plné, květní plátky jsou na koncích špičaté. Tyto jiřinky bohatě a dlouho kvetou, jsou vhodné i k řezu. Kde sázet kaktusovité jiřinky? V zahradě je sázíme do samostatných skupin nebo v kombinaci..
  • Kakost sivý Kakost sivý je trvalka vysoká cca 10 až 15 cm. Pochází horských oblastí středozemí. Kakost kvete od května do srpna. Vysazujeme jej do skalek mezi štěrbiny kamenů. Kakost vyžaduje slunné a teplé stanoviště s písčitou, méně úrodnou půdou. Nevadí mu sušší prostředí. Podobné články: Přesazování, dělení a množení kosatců Kokarda –..
  • Ostálka – Zinnia Ostálka neboli Cínie je vděčnou letničkou, která zdobí záhony na zahradách. Její pestrobarevné květy mají spoustu tvarů – přes minikvěty až po obří koule. Pěstování ostálky Ostálka dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Květy jsou různobarevné – bílé, oranžové, žluté, červené, růžové nebo fialové. Květy jsou jednoduché nebo plné...
  • Hlaváček jarní – Adonis vernalis Pěstování hlaváčku jarního Hlaváček jarní patří mezi posly jara na našich zahradách. Má žlutozelené kvítky, které rozkvétají hlavně v dubnu. Hlaváček jarní je plně mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v polostínu a ve vlhké půdě. Rozmnožuje se semeny koncem léta nebo po odkvětu dělením trsů. Podobné články: Přesazování, dělení a množení kosatců..