Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)Pěstování šuškardy

Šuškarda klasnatá je původem severoamerická trvalka, která působí velmi dekorativně tvarem i barvou květenství.

Z tuhých hlízek v zemi vyrůstá přízemní trs úzkých listů a 60 až 80 cm vysoké lodyhy s klasnatým fialově růžovým květenstvím, v němž jednotlivé kvítky rozkvétají shora dolů. Proto se jí lidově říká „shorakvět“.

Šuškardě se daří na slunném stanovišti s propustnou a sušší půdou. Zimní vlhko nesnáší, proto ji před ním chráním např. tabulkou skla.

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Množení šuškardy

Šuškarda se množí dělením trsů na jaře nebo kořenovými hlízkami, které se sázejí po několika kusech buď zjara, nebo na podzim. Šuškardu lze množit i výsevem semen na jaře.

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Vysazování šuškardy

Tato trvalka se vysazuje hlavně do smíšených trvalkových skupin, v malé zahrádce pěkně působí její velký trs jako solitéra. Květy se používají do čerstvých i suchých kytic.


  • Slunečnice roční (Helianthus annuus) Slunečnice roční je jednoletá rostlina, kterou na jaře vyséváme přímo na záhony, nejlépe k plotům, zdím nebo např. hromadám hlíny. Tato letnička vyžaduje slunečné stanoviště, které není stíněno. Pěstování slunečnice roční Podle odrůdy slunečnice dosahuje výšky 1 až 2 metry, přičemž výška je také ovlivněna kvalitou půdy. Od poloviny dubna vyséváme..
  • Co potřebují růže pro pěstování na zahradě Růže jsou označovány jako královny květin díky svým květům a omamné vůni. Existuje obrovské množství odrůd, s nádhernými tvary poupat i samotných květů, v pestrých škálách barev a vůní. Jak pěstovat růže Růžím vyhovuje slunné, teplé stanoviště. Pozor musíme dávat u jižních zdí, kde by růže mohly trpět úpalem – trpí také..
  • Chrpinec bělavý Pěstování chrpince bělavého Chrpinec bělavý je 60 až 80 cm vysoká trvalka. Má velké růžově červené květní úbory s bělavými vnitřními kvítky. Rostlinám nejlépe vyhovuje slunné stanoviště se sušší půdou. Svými kořenovými odnožemi se postupně rozrůstá do větší plochy. Podobné články: Přesazování, dělení a množení kosatců Kokarda – žlutočervená květina Jarní..
  • Hvězdnice alpská – Aster Alpinus Pěstování hvězdnice alpské Hvězdnice alpská je trstnatá trvalka vysoká cca 10 až 20 cm. Je vysokohorského původu. Hvězdnice alpská má květy velké cca 5 cm a jsou modrofialové se žlutým středem. U vyšlechtěných kultivarů jsou barvy také růžové nebo bílé. Kam vysadit hvězdnici alpskou? Květinu vysazujeme zejména do skalek a..