Zimní práce na zahradě – prosinec



Stále zeleným keřům velmi škodí holomrazy, proto je přikryjeme chvojím. Nejlépe se hodí smrkové větvičky.

Také zelenina, která zůstává přes zimu na záhonech, potřebuje kryt z chvojí. Růžičková kapusta a kadeřávek jsou sice značně odolné proti mrazu, ale velmi jim uškodí, když je přes den sluneční paprsky zahřejí a v noci spálí mráz. Zbytečně bychom se připravili o cenné vitamíny.

Růžím hrozí nebezpečí v místě očkování. Proto je zhruba seřízneme asi na výšku 30 cm, do keříku nasypeme lopatku kompostu a přihrneme hlínou.

Za pěkného počasí uklízíme zahradu, shrabujeme listí.

Upravíme kompost, do něhož jsme na podzim ukládali odpady ze zahrady – vytvoříme vrstvy odpadů, zeminy a vápna, případně můžeme prohodit cereritem, upravíme tvar. Rozleželý kompost na jedné straně zakryjeme fólií, abychom se do něj v případě mrazů dostali.

Dokud nemrze, důkladně zalijeme všechny jehličnany, sále zelené listnáče i skalničky.

Sklady se zeleninou a ovocem větráme za bezmrazého počasí. Včas odstraňujeme kusy napadené hnilobou nebo plísní.

Stromkové růže opatrně ohneme k zemi, a to proti zbytku podnože, jinak by se roubovaný kmínek mohl vylomit. Korunku přichytíme k zemi kolíkem a zasypeme zemí s kompostem, stejně jako patu kmínku. Kmen obalíme volně papírem a převážeme motouzem. Pokud nemůžeme korunku zasypat zemí, například uprostřed trávníku, důkladně ji zakryjeme chvojím.

Zimní práce na zahradě

Zimní práce na zahradě







  • Budování zahradního jezírka Před budováním zahradního jezírka si musíme nejdříve ujasnit několik zásadních věcí: Rybníček umístíme na volnou, pokud možno nezastíněnou plochu a to z toho důvodu, aby se nám dařilo pěstovat světlomilné, nápadně kvetoucí druhy vodních rostlin. Rozměr nádrže by měl vycházet z celkové velikosti zahrady a našich možností. Pěkný rybníček s lekníny a dalšími..
  • Zimní práce na zahradě – únor Únor by měl být bílý, aby posílil pole i naši zahrádku. Zalijeme znovu důkladně jehličnany i stále zelené keře, nezapomeneme na skalku, ošetříme trávník. Pod fóliový tunel můžeme už zasít ředkvičku a vysázet sazečku cibule. Pokud hrozí mrazy, přehodíme přes fóliovník ještě jednu vrstvu fólie, nebo starou plachtu, či jinou..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..