Podzim na zahradě – říjenV říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme.

Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši.

Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny do vody, aby nezaschly. Do jámy nejdříve zatlučeme kolík, pak zasadíme stromek. Půdu nahrneme kolem stromku do mírného kopečku a pořádně zalejeme. Stromek přivážeme ke kůlu volnou osmičkou. Také vysazujeme keře rybízu, angreštu a maliníku.

Ze záhonů v říjnu odstraňujeme odkvetlé letničky. U hlíznatých jiřin a mečíků odřízneme stonky cca 20 cm nad zemí a vyryjeme je opatrně ze země. Po zaschnutí hlízy očistíme a uložíme do bezmrazého sklepa.

V říjnu sbíráme ořechy, které necháme pořádně vysušit, aby nechytly plíseň.

Zahrada v říjnu

Zahrada v říjnu  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Pěstování a péče o okrasné trávy Pěstování okrasných trav Vysazujeme nejlépe hrnkované sazenice, které je možné vysazovat v průběhu celé vegetace. Staré trsy okrasných trav můžeme na jaře, v době rašení rozdělit a rozsazovat. Kořeny okrasným trávám nezkracujeme. Ujmutí sazenic podpoříme pravidelnou zálivkou a přistíněním. Jednoleté druhy trav vyséváme přímo na stanoviště, nebo si je můžeme předpěstovat ze..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Skalka na jaře Skalka na jaře je dominantou zahrady. Lomikameny – mají husté listové růžice, které tvoří malé bochánky se stopkatými květy. Mají různé barvy. Nejlépe se jim daří na místě odvráceném od prudkého slunce. Lomikameny vyžadují na jaře dostatek vláhy, v zimě pak ochranu před vlhkem, které způsobuje uhnívání v krčcích. Koniklece – mají..