Zimní práce na zahradě – leden
V zahradě provádíme průklest ovocných stromů, řežeme rouby jádrovin i peckovin a ukládáme je buď do vlhkého písku ve sklepě, nebo zabalené v mikrotenovém sáčku do spodní přihrádky v chladničce.
Začínáme rychlit cibuloviny, které jsme na podzim připravili do květináčů. Pečlivě kontrolujeme uskladněné hlízy a cibule. Odstraňujeme napadené chorobami, případně je postříkáme vhodným přípravkem proti plísni, hnilobě a podobně.
Vitamíny nám dodá rychlená nať petržele, pažitky, cibule sečky a řeřichy.
Začíná doba výsevů do misek nebo truhlíků – sejeme celer, salát, rané kedlubny, papriky, rajčata. Malá a jemná semena rozhodíme jenom po povrchu půdy a lehce přitlačíme kouskem prkénka. Zaléváme opatrně, raději rozprašovačem k rosení květin než konvičkou. Dokud semena nevyklíčí, truhlík zakrytý sklem ještě přistíníme listem papíru.
Aby se výsevy v truhlících na okně nevytahovaly za světlem, musíme jim dopřát odražené světlo i z druhé strany. Za truhlík tedy postavíme zrcátko, nebo alespoň alobal natažený na kusu kartonu. Dobře nám poslouží například víko krabice.
Sníh na zahradě přehazujeme na skalku, zeleninové záhony a ke stromům. Setřásáme jej z jehličnanů a keřů, aby se pod jeho tíhou nerozklesly nebo nezlámaly.
Kompost můžeme prolévat močůvkou, sypeme do něj i dřevěný popel. Ten je zdrojem cenných minerálních látek. Popel z uhlí však na kompost zásadně nepatří.
- Suché zídky na zahradě K čemu jsou na zahradě suché zídky? Suché zídky slouží především k zadržování svahů, vytváření teras i k ohraničení jednotlivých parcel. Pokud postavíme suchou zídku z velkých kamenů, bude působit velmi dekorativně doplněná zelení. Stavba suché zídky Suché zídky stavíme maximálně do výšky 1 metru. Na vymazání použijeme jílovitou nebo hlinitou zeminu. Půda..
- Čemeřice v zimní zahradě Sníh na zahradě Sníh je pro většinu rostlin velice prospěšný, protože chrání rostliny před mrazem. Rostliny jsou pod sněhem jako pod teplou peřinou. Pěstování čemeřice Pod sněhem kvete čemeřice černá, lidově zvaná „vánoční růže“. Kvete bílými květy, listy jsou vykrajované. Většinou má plno poupat. Některé druhy čemeřice jsou stálezelené a..
- Lýkovec jedovatý – Daphne mezereum Pěstování lýkovce Lýkovec jedovatý je opadavý keř vysoký až 1,5 m a kvetoucí většinou od poloviny března do poloviny dubna. Má růžové nebo bílé květy, které intenzivně voní. Červené plody (případně žluté u bělokvětého lýkovce) jsou prudce jedovaté. Proto lýkovec nepěstujeme v zahradách, kde jsou malé děti. Umístění lýkovce Lýkovec se..
- Jaké rostliny sázíme do samozavlažovacích truhlíků? Pěstování rostlin v samozavlažovacím truhlíku Do samozavlažovacích truhlíků sázíme nejen muškáty, petúnie, fuchsie, begónie a verbeny, ale lze v nich pěstovat také zeleninu, např. pažitku, řeřichu, cibuli. Vhodné jsou i pro pěstování bylinek a léčivých rostlin, jako máta peprná, meduňka lékařská, šalvěj atd. Daří se v nich dobře i některým dřevinám –..