Okrasná zahrada v zimě



Příprava okrasné zahrady na zimu

V okrasné zahradě před zimou odstříháme suché natě trvalek a vytrháme letničky. Aby se daly dobře zkompostovat a rychleji se v kompostu rozložily, je nejlépe je drtit na elektrickém drtiči. Rostlinám, které obtížně přezimují, např. chryzantémám, japonským sasankám, atd. stonky necháme a odstřihneme je až na začátku jara.

Shrabujeme listí zejména z okrasného trávníku. V místech, kde máme v zahradě hajní rostliny – sasanky, petrklíče, podléšťky a na mráz choulostivé květiny, ponecháme listí jako přirozenou ochranu.

Trvalky a okrasné dřeviny přihnojíme kompostem a opatrně obryjeme. K růžím přihrneme zem nebo přisypeme kopeček kompostní zeminy, abychom chránili spodní část výhonů proti namrzání dřeva a vymrzání oček ze silných mrazů. Okrasným dřevinám odřežeme suché, nemocné nebo nalomené větve.

Květinám choulostivým na mráz dáme na kořeny vrstvu suchého listí, které překryjeme chvojím, aby je vítr nerozfoukal.

Okrasné květiny, které nesnášejí zimní vlhko chráníme krytem ze skla, plechu nebo fólie. Na záhony s dvouletkami rozložíme chvojí nebo natáhneme netkanou textilii jako ochranu proti holomrazům. Jehličnanům svážeme větve, aby je nerozlámala velká nadílka sněhu.

Zimní práce na zahradě

Zimní práce na zahradě







  • Systémy zavlažování a úspora vody v zahradách Voda je vzácný přírodní zdroj, a proto je důležité ji šetřit a efektivně používat, zejména v zahradách. Kromě úspory vody mohou efektivní systémy zavlažování také snížit náklady na údržbu zahrady a zlepšit zdraví rostlin. Zahradní postřikovače kapénkové zavlažování Jedním z nejčastějších systémů zavlažování v zahradách jsou tradiční postřikovače. Ty však..
  • Miniskalka v nádobě Jakou nádobu pro miniskalku? Miniskalka v nádobě se hodí pro ty, kteří nemají zahrádku a chtějí si dopřát miniskalku, např. v keramické míse. Keramická mísa by měla být z kvalitní, mrazuvzdorné keramiky. Nezapomeňte, že i tato nádoba musí mít na dně otvor pro odtékání vody. Dno mísy vyložíme oblázky, které jsou lepší než..
  • Dřín obecný – Cornus mas Okrasný keř Dřín obecný je okrasný keř nebo stromek dorůstající do výšky 2,5 až 3 metry. Kvete od března do dubna žlutými kvítky. Je mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v teplých oblastech na slunných stanovištích s vápenitou půdou. Plody dřínu jsou červené podlouhlé peckovičky, zrají od konce srpna do poloviny září. Plody..
  • Kopretina šarlatová – Řimbaba K oblíbeným trvalkám patří – Kopretina šarlatová, lidově nazývaná řimbaba. Dorůstá do výšky asi 50 cm, stonky jsou zakončené růžovými, červenými nebo bílými jednoduchými či plnými květy. Řimbaba je ozdobná i svými jemnými, dvakrát zpeřenými listy. Péče o řimbabu Pokud kopretinu seřízneme po odkvětu nad zemí, znovu vyraší a na podzim..