Přesazování, dělení a množení kosatců



Nejvhodnější dobou pro přesazování a dělení kosatců jsou letní měsíce od poloviny července do poloviny srpna.

Protože kosatce na jednom stanovišti pěstujeme 3 až 4 roky, je přesazení nezbytností. Z estetického hlediska starší kosatce ve středu ztrácejí oddenky, výhony zde nevyrůstají a květiny vypadají nevzhledně. Proto je nutné je přesadit a zároveň rozdělit na více rostlin.

Přesazování, dělení a množení kosatců

Přesazování, dělení a množení kosatců

Množení kosatců

Kosatce se množí pomocí ztloustlých oddenků, které rostou mělce pod povrchem půdy. Celý trs opatrně vyjmeme pomocí vidlí z půdy. Nadzemní část zkrátíme nůžkami asi na 10 cm. Pro nové rostliny vybíráme takové části, které mají dvou až tříčlánkový oddenek – zbytek odřízneme ostrým nožem. Pak zakrátíme kořeny, přičemž poškozené odstraníme. Řezné plochy necháme do druhého dne zaschnout nebo je posypeme drceným dřevěným uhlím. Tímto postupem zabráníme zahnívání řezných ran.

Vysazování kosatců

Při vysazování kosatců pravidelně rozložíme kořeny do všech stran a přihneme zeminou. Sázíme do takové hloubky, aby horní část oddenku vyčnívala nad povrchem půdy. Na závěr vydatně zalijeme.





  • Druhy aksamitníků Existují tři základní druhy aksamitníku. Aksamitník jemnolistý – Tagetes tenuifolia – je nejméně pěstovaný. Má drobné jednoduché úbory a jemné olistění. Květů je velké množství. Používá se nejčastěji v kombinaci s jinými letničkami na květinových záhonech nebo jako obruby záhonů, případně do skalek. Aksamitník rozkladitý – Tagetes patula – nejčastěji pěstovaný aksamitník...
  • Mavuň červená – Centranthus ruber Mavuň červená je trvalka vysoká cca 30 až 80 cm, původem z jižní Evropy. Má bohaté květenství červených, růžových nebo bílých kvítků. Množení a sázení mavuně Mavuň se snadno množí semenem, které je opatřeno chmýřím. Nejvhodnější je výsev přímo na stanovišti ihned po dozrání. Sazenice se pro svůj kůlový kořen hůře..
  • Krásnoočko velkokvěté Jak pěstovat krásnoočko Velmi oblíbenou trvalkou do zahrad je krásnoočko velkokvěté, které dorůstá do výšky 70 až 90 cm a květy mají v průměru až 9 cm. Jiným druhem je krásnoočko přeslenité, které je vysoké asi 30 cm a kvete po celé léto množstvím drobných květů. Krásnoočko je nutné po několika..
  • Rady a tipy pro pěstování mečíků Jak správně pěstovat mečíky? Mečíky trpí některými stejnými houbovými chorobami jako brambory, okurky a fazole, nepěstujeme je na záhonech po těchto plodinách. V místech s většími srážkami je vhodné hlízy podsypat 2 až 3 dm vysokou vrstvou písku. Rostlina napadené houbovými a virovými chorobami je nutno odstranit a spálit. Poškozené rostliny poznáme..