Zavlažování ve skleníku



Zavlažování ve skleníku zabere velké množství času, zejména v sezóně. Rostliny jsou zcela odkázány na vodě od nás. Teplota ve skleníku je obvykle mnohem vyšší než venku a spotřeba vody také. Dostatek vody v půdě rostlinám pomáhá vyrovnat se bez vážnějších následků s vysokými teplotami.

Zavlažovat rostliny ve skleníku je třeba i několikrát denně, zvláště v horkých dnech, protože nepravidelné zalévání má negativní dopad na kvalitu úrody.

Pravidla pro zalévání ve skleníku

Voda by se při zalévání měla dostat v půdě do dostatečné hloubky, protože kořeny většiny rostlin se ve skleníku nacházejí 15 až 25 cm pod povrchem. Pokud však na suchou půdu nalejete větší množství vody, půda nebude zvlhčená do hloubky, proto je lepší toto množství vody rozdělit na dvě dávky. Při nedostatku vody je lepší zalévat obden. Při plošném zavlažování je nevýhodou, že se množství vody bez užitku odpaří a zvýší se tím vzdušná vlhkost. To už je jen krůček ke vzniku plísní.

Skleník

Skleník

 

Kapková závlaha

Nejúčinnějším způsobem zavlažování ve skleníku je kapková závlaha, při níž se v hodní části půdy zvlhčuje pouze několik centimetrů půdy v okolí místa odkapávání. Vlhkost vzduchu se při tomto typu zavlažování nezvyšuje. Navíc ji lze využívat v kteroukoliv denní dobu. Další výhodou je minimalizace růstu plevelů a malý výskyt slimáků.

Kapková závlaha nejčastěji představuje síť trubek s kapkovači nebo porézních hadic. Trubky nebo hadici položíme mezi rostliny a připojíme k časovému spínači.





  • Střídání plodin v zahradě Střídání plodin je osvědčenou zahradnickou technikou, která má mnoho výhod pro zdraví vaší zahrady i úrodu plodin. Tato praxe spočívá v systematickém zaměňování míst, na kterých pěstujete různé druhy zeleniny a plodin. Důvodem pro tuto metodu je minimalizace rizika šíření chorob, udržení půdy v dobrém stavu a optimalizace výživy rostlin...
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVENEC Jezírka na zahradě v červenci Vodní nádrže na zahradě se často stávají líhněmi komárů, kteří za letních večerů nepříjemně trápí celé okolí. Nejlepší ochranou proti nim je těsně přiléhající poklop, jímž nádrže přikryjete. Stálou přítomnost komářích larev, nebo když nemůžete nádrž z jakéhokoliv důvodu zakrýt, vyřešte tak, že nádrž před novým..
  • Pekingské nebo také čínské zelí Pekingské zelí se v kuchyni připravuje jako salát. Kdy vyséváme pekingské zelí Vyséváme jej v polovině července na záhon ve špetkách ve sponu 30×20 cm, přikrýváme bílou netkanou textilií. Rostliny po vzejití vyjednotíme. Za suchého a teplého počasí je nutná pravidelná zálivka, která brání vybíhání zelí do květu. Uskladnění pekingského zelí Pekingské..
  • Jarní práce na zahradě – duben Růže a dřeviny na jaře Na začátku dubna můžeme růžím oddělat přikopčenou hlínu. Růže, které jsme vysadili na podzim, seřízneme na tři očka, starší můžeme ponechat na 5 až 8 oček. Stromkové růže připevníme k opoře. V dubnu sázíme později rašící opadavé dřeviny, např. dub, skalník, vilín, jehličnany a stále..