Zavlažování ve skleníku



Zavlažování ve skleníku zabere velké množství času, zejména v sezóně. Rostliny jsou zcela odkázány na vodě od nás. Teplota ve skleníku je obvykle mnohem vyšší než venku a spotřeba vody také. Dostatek vody v půdě rostlinám pomáhá vyrovnat se bez vážnějších následků s vysokými teplotami.

Zavlažovat rostliny ve skleníku je třeba i několikrát denně, zvláště v horkých dnech, protože nepravidelné zalévání má negativní dopad na kvalitu úrody.

Pravidla pro zalévání ve skleníku

Voda by se při zalévání měla dostat v půdě do dostatečné hloubky, protože kořeny většiny rostlin se ve skleníku nacházejí 15 až 25 cm pod povrchem. Pokud však na suchou půdu nalejete větší množství vody, půda nebude zvlhčená do hloubky, proto je lepší toto množství vody rozdělit na dvě dávky. Při nedostatku vody je lepší zalévat obden. Při plošném zavlažování je nevýhodou, že se množství vody bez užitku odpaří a zvýší se tím vzdušná vlhkost. To už je jen krůček ke vzniku plísní.

Skleník

Skleník

 

Kapková závlaha

Nejúčinnějším způsobem zavlažování ve skleníku je kapková závlaha, při níž se v hodní části půdy zvlhčuje pouze několik centimetrů půdy v okolí místa odkapávání. Vlhkost vzduchu se při tomto typu zavlažování nezvyšuje. Navíc ji lze využívat v kteroukoliv denní dobu. Další výhodou je minimalizace růstu plevelů a malý výskyt slimáků.

Kapková závlaha nejčastěji představuje síť trubek s kapkovači nebo porézních hadic. Trubky nebo hadici položíme mezi rostliny a připojíme k časovému spínači.





  • Jak se zbavit koček v zahradě? Jak omezit přítomnost koček v zahradě? Je důležité zdůraznit, že řešení problému se zbavováním koček v zahradě by mělo být humánní a etické. Snahou by mělo být najít řešení, které je šetrné ke zvířatům a zároveň ochrání zahradu. Ochranné rostliny Rostliny s ostrými nebo aromatickými listy mohou odradit kočky od vstupu..
  • Alternativní způsoby pěstování zeleniny Pěstování zeleniny je stále populárnější, ale mnoho lidí má omezený prostor a zdroje. Alternativní způsoby pěstování zeleniny se stávají stále více oblíbenými jako řešení pro ty, kteří nemají tradiční zahrady. Květinová a zeleninová zahrada v jednom Jednou z možností je tzv. květinová zahrada. Tento způsob pěstování kombinuje květiny a zeleninu..
  • Jak pěstovat lilek jedlý Lilek jedlý je náročný na teplo jako jiná teplomilná zelenina – např. zelenina. Nejčastěji jej pěstujeme na záhoně na černé netkané textilii. Jakmile lilek doroste do výšky 30 cm, uštípneme mu vrcholek, aby se rostlina rozvětvila. Vyšší odrůdy vyvazujeme ke kolíku. Zalévání lilku Pravidelně zaléváme. Lilek vyžaduje dostatek vláhy, aby..
  • Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..