Zavlažování ve skleníku
Zavlažování ve skleníku zabere velké množství času, zejména v sezóně. Rostliny jsou zcela odkázány na vodě od nás. Teplota ve skleníku je obvykle mnohem vyšší než venku a spotřeba vody také. Dostatek vody v půdě rostlinám pomáhá vyrovnat se bez vážnějších následků s vysokými teplotami.
Zavlažovat rostliny ve skleníku je třeba i několikrát denně, zvláště v horkých dnech, protože nepravidelné zalévání má negativní dopad na kvalitu úrody.
Pravidla pro zalévání ve skleníku
Voda by se při zalévání měla dostat v půdě do dostatečné hloubky, protože kořeny většiny rostlin se ve skleníku nacházejí 15 až 25 cm pod povrchem. Pokud však na suchou půdu nalejete větší množství vody, půda nebude zvlhčená do hloubky, proto je lepší toto množství vody rozdělit na dvě dávky. Při nedostatku vody je lepší zalévat obden. Při plošném zavlažování je nevýhodou, že se množství vody bez užitku odpaří a zvýší se tím vzdušná vlhkost. To už je jen krůček ke vzniku plísní.
Kapková závlaha
Nejúčinnějším způsobem zavlažování ve skleníku je kapková závlaha, při níž se v hodní části půdy zvlhčuje pouze několik centimetrů půdy v okolí místa odkapávání. Vlhkost vzduchu se při tomto typu zavlažování nezvyšuje. Navíc ji lze využívat v kteroukoliv denní dobu. Další výhodou je minimalizace růstu plevelů a malý výskyt slimáků.
Kapková závlaha nejčastěji představuje síť trubek s kapkovači nebo porézních hadic. Trubky nebo hadici položíme mezi rostliny a připojíme k časovému spínači.
- Pěstování zeleniny a rostlin, které odpuzují škůdce V zahradničení existuje skvělý způsob, jak spojit estetiku a funkčnost – kombinováním zeleniny s rostlinami, které mají schopnost odstrašit škůdce. Tato strategie vytváří nejen poutavý krajinný design, ale také přirozenou ochranu pro vaše rostliny. Pěstování bylinek nebo květin a zeleniny na jednom záhoně Mnoho bylinek má výraznou vůni a silné..
- Zalévání ve skleníku Jak správně zalévat ve skleníku Při zalévání ve skleníku dáváme pozor zejména na to, aby se studená voda nedostala na listy, protože by došlo k jejich popálení. Zaléváme výhradně ke kořenům, abychom zabránili šíření plísní a chorob. Množství zálivky určujeme podle počasí. Za slunečného počasí zaléváme více, při podmračeném počasí zase..
- Sníh na zahradě Sníh představuje přirozenou ochrannou pokrývku pro všechny rostliny, které zůstanou přes zimu pod širým nebem, neměli byste jej proto nechávat ležet bez užitku na zahradních pěšinách. Sníh z cestiček a podobných míst prokáže dobré služby, když ho přenesete na obdělávanou půdu. Prašan se hodí především jako ochranná pokrývka na stále zelené..
- Pěstební plán K čemu je dobrý pěstební plán Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě. Na..