Zavlažování ve skleníku



Zavlažování ve skleníku zabere velké množství času, zejména v sezóně. Rostliny jsou zcela odkázány na vodě od nás. Teplota ve skleníku je obvykle mnohem vyšší než venku a spotřeba vody také. Dostatek vody v půdě rostlinám pomáhá vyrovnat se bez vážnějších následků s vysokými teplotami.

Zavlažovat rostliny ve skleníku je třeba i několikrát denně, zvláště v horkých dnech, protože nepravidelné zalévání má negativní dopad na kvalitu úrody.

Pravidla pro zalévání ve skleníku

Voda by se při zalévání měla dostat v půdě do dostatečné hloubky, protože kořeny většiny rostlin se ve skleníku nacházejí 15 až 25 cm pod povrchem. Pokud však na suchou půdu nalejete větší množství vody, půda nebude zvlhčená do hloubky, proto je lepší toto množství vody rozdělit na dvě dávky. Při nedostatku vody je lepší zalévat obden. Při plošném zavlažování je nevýhodou, že se množství vody bez užitku odpaří a zvýší se tím vzdušná vlhkost. To už je jen krůček ke vzniku plísní.

Skleník

Skleník

 

Kapková závlaha

Nejúčinnějším způsobem zavlažování ve skleníku je kapková závlaha, při níž se v hodní části půdy zvlhčuje pouze několik centimetrů půdy v okolí místa odkapávání. Vlhkost vzduchu se při tomto typu zavlažování nezvyšuje. Navíc ji lze využívat v kteroukoliv denní dobu. Další výhodou je minimalizace růstu plevelů a malý výskyt slimáků.

Kapková závlaha nejčastěji představuje síť trubek s kapkovači nebo porézních hadic. Trubky nebo hadici položíme mezi rostliny a připojíme k časovému spínači.





  • Harmonie květin a zeleniny v zahradě Kombinování květin a zeleniny v zahradě přináší nejen krásu, ale také funkčnost a užitek. Tato synergická kombinace umožňuje vytvořit poutavý krajinný design, který spojuje estetiku s praktičností. Jak můžete integrovat květiny a zeleninu do vaší zahrady? Obohacení zahrady pomocí květin Květiny přinášejí do zahrady živé barvy, vůně a textury. Kombinování..
  • Jak pěstovat zeleninu ve skleníku aneb co byste měli vědět, než si skleník pořídíte Pěstování vlastní zeleniny ve skleníku je v dnešní době in. Rostliny ve skleníku mají vyšší nároky na půdy, hnojení, zalévání i větrání. Odměnou nám bude vlastní zelenina od brzkého jara až do pozdního podzimu. Skleníky jsou určené k urychlení růstu zeleniny zejména brzy z jara a na podzim, dokáže zabránit působení nepříznivých klimatických podmínek...
  • Zimní práce na zahradě – prosinec Stále zeleným keřům velmi škodí holomrazy, proto je přikryjeme chvojím. Nejlépe se hodí smrkové větvičky. Také zelenina, která zůstává přes zimu na záhonech, potřebuje kryt z chvojí. Růžičková kapusta a kadeřávek jsou sice značně odolné proti mrazu, ale velmi jim uškodí, když je přes den sluneční paprsky zahřejí a v noci spálí..
  • Višně v zahradě Višně jsou kyselejší jak třešně. Dozrávají asi o 14 dní později jak třešně, tzn. Od poloviny června až do konce července podle druhu. Kam zasadit strom višně Višně jsou oproti třešním na výběr stanoviště méně náročné. Snesou i sušší půdu. Kvetou později než třešně, proto většinou odolají lépe nepřízni počasí...