Jak se rychle zbavit mšic, tipy a postupy
Mšice jsou drobnými škůdci, kteří mohou způsobit velké problémy v zahradě či na rostlinách uvnitř i venku. Jejich rychlá reprodukce a šíření mohou vést k poškození rostlin a zhoršení celkového stavu vaší zahrady. Nicméně existuje několik účinných metod, jak se rychle a efektivně zbavit mšic. Zde je několik tipů a postupů, které vám pomohou v co nejkratším čase zvládnout tento problém. Zbavit se mšic může vyžadovat trpělivost a kombinaci různých metod. Vyzkoušejte několik postupů a sledujte, který z nich je pro vaši zahradu nejúčinnější.
-
Manuální odstraněné mšic
Prvním krokem je odstranit mšice manuálně. Můžete je odstranit prsty nebo pomocí hadříku namočeného ve vodě a mýdle. Důkladně prohlédněte listy a výhonky rostlin, abyste odstranili co nejvíce mšic.
-
Postřik vodou a mýdlem
Smíchejte vodu a mýdlo (nejlépe tekuté mýdlo nebo saponát na nádobí) a naplňte postřikovač. Jemně postříkejte infikované rostliny, zejména spodní stranu listů, kde se mšice často zdržují. Mýdlo rozbije ochranný voskový povlak mšic a způsobí jejich usmrcení.
-
Přírodní predátoři
Některé druhy hmyzu, jako jsou slunéčka sedmitečná, zelené zlatoočky, škvoři nebo larvy pestřenek, kterým se lidově říká vosičky, jsou přirozenými predátory mšic. Přitáhnutí těchto predátorů do vaší zahrady může pomoci kontrolovat populaci mšic.
-
Bylinkové odvary
Některé bylinky, jako jsou rozmarýn, šalvěj, česnek a kopřiva, mají odstrašující účinky na mšice. Vařte bylinky ve vodě a nechte odvar vychladnout. Poté postříkejte rostliny tímto odvarem.
-
Neemový olej
Neemový olej je přírodní olej získávaný ze semen neemového stromu. Má repelentní účinky na mšice a další škůdce. Smíchejte neemový olej s vodou a postříkejte jím infikované rostliny.
-
Komerční insekticidy
Na trhu jsou dostupné různé komerční insekticidy určené k boji proti mšicím. Před použitím si pozorně přečtěte návod na obalu a postupujte podle doporučení.
-
Ochranné sítě
Pokud je mšicím bráněno v přístupu k rostlinám pomocí ochranných sítí nebo netkaných textilií, může to být jedna z účinných metod prevence.
-
Střídání rostlin
Střídání rostlin na určitých místech může zabránit hromadění mšic. Mšice mají tendenci se přesouvat mezi rostlinami, a když nemají svou oblíbenou potravu na dosah, mohou se snížit škody.
-
Zachování zdravého prostředí
Zachovávání zdravého prostředí pro rostliny je klíčové. Důkladná zálivka, správná výživa a optimální světelné podmínky posilují odolnost rostlin proti mšicím a jiným škůdcům.
-
Pravidelná kontrola rostlin
Pravidelně prohlížejte své rostliny a včas odstraňujte mšice, jakmile je zpozorujete. Rychlá reakce může zabránit masivnímu šíření.
- Vlnovník jabloňový – škůdce jabloní Vlnovníci jsou roztoči, kteří napadají všechny části rostlin kromě kořenů. Při svém šíření využívají vítr, zvířata a také lidi. Využijí jakoukoliv možnost rozptylu z jednoho hostitele na druhý. Dospělí vlnovci jsou velmi malí, cca 0,2 mm. Barvu mají světle až jantarově žlutou, se dvěma páry krátkých nohou ve přední části těla...
- Choroby a škůdci listů Listový brouci Různí, až 5 mm velcí, zelení, modří nebo hnědí brouci napadají zahradní stromy od května do konce léta. Někteří patří k mandelinkám a spíše listy skeletují nežli v nich vyžírají díry. Často škodí na olších (zádumčivec olšový), na topolech a jilmech. V zahradách nebývají škody vážné, v případě potřeby postřikujeme vhodným insekticidem...
- Choroby a škůdci slivoní Šarka – nejvážnější choroba slivoní. Některé odrůdy slivoní jsou vůči šarce odolné. Pilatka švestková – způsobuje červivost malých plodů. Obaleč švestkový – způsobuje červivost plodů před dozráním. Červivé plody jsou často napadány moniliovou hnilobou. Mšice – poškozují slivoně a přenášejí šarku. Podobné články: Co lze přikrývat netkanou textilií Vlnovník vrbový..
- Choroby převislých pelargonií a muškátů Korkovitost Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou..