Jak pěstovat vavřín v našich klimatických podmínkách
Vavřín, bobkový list
Specifické aroma vavřínu je známé každému kuchaři nebo kuchařce. Nemůže chybět při přípravě masa na divoko, v nakládaných okurkách nebo ve vývarech. Vavřín se lidově nazývá „bobkový list“.
Vavřín vznešený je stálezelený keř nebo menší stromek dorůstající do výšky 2 až 8 metrů. List je podlouhlý, se zvlněným okrajem. Starší listy jsou tuhé, kožovité. Plodem je tmavě fialová bobule s jedním olejnatým semenem. Vavřín roste zejména ve Středozemí, kde jej potkáme ve všech zahradách nebo parcích.
Pěstování vavřínu – bobkového listu
I u nás lze vavřín pěstovat, ovšem za určitých podmínek. Sazenici bez problémů zakoupíme v zahradnictví. Vavřín lze velmi snadno množit pomocí řízků, které na podzim napícháme do květináčů a necháme ve vlhkém substrátu zakořenit, pravidelně přihnojujeme.
Vavřín je ideální rostlinou na balkony a terasy, kde svítí celý den slunce. Na zimu je nutné jej přenést do světlé bezmrazé místnosti, kde je teplota kolem 2 až 10 °C.
Vavřín lze velmi dobře řezat a měnit tak jeho velikost podle prostoru. Ostříhané větvičky necháme uschnout i s listy, které pak odrhneme a uskladníme v papírovém sáčku pro kuchařské využití. Sušené listy mají výraznější aroma než listy čerstvé. Nejlepší je sušit dvouleté výhony.
Význam vavřínu
O významu vavřínu vznešeného víme již z antiky, kdy se vily z vavřínových větviček s plody věnce, kterými se zdobili vítězové nebo obecně ti lidé, kteří něčeho dosáhli.
- Pěstování yzopu (Hyssopus officinalis) Jak pěstovat yzop Yzop je víceletá rostlina s atraktivními modrými či fialovými květy. Na pěstování je nenáročná, místy i zplaňuje. Má ráda propustnou půdu, slunce a na podzim hluboký řez. Sběr yzopu Yzop se používá čerství, k sušení se sbírá nať – sbíráme ji od července do září. Použití v kuchyni S yzopem lze..
- Kozlík (Valeriana officinalis) Pěstování kozlíku Tato vysoká bylina roste v Evropě planě. Najdete ji na polostinném a vlhkém místě. Chcete-li ji pěstovat, připravte jí na zahradě stejné stanoviště, tj. vlhké a stinné. Kozlík se množí částí kořenů, na jaře lze i vysít. Sběr kozlíku Sbíráme od srpna do října oddenky s kořeny, opatrně je omyjeme..
- Saturejka (Satureja hortensis) Pěstování saturejky V Česku se obvykle saturejka pěstuje jako jednoletá bylina. Potřebuje slunce, teplo a málo vlhkosti. Předpěstujeme si ji ze semen a v květnu vysazujeme na záhon. Jako vytrvalý polokeř se pěstuje saturejka horská. Sběr saturejky Sklízí se nať s lístky těsně před rozkvětem, obvykle v červnu. Použití v kuchyni Saturejka se dává do..
- Jak pěstovat šalvěj lékařskou Při pěstování šalvěje lékařské je dobré vědět, že je velmi citlivá na zamokřenou půdu s vysokou hladinou spodní vody a že nesnáší kyselou půdní reakci. Na jakost půdy nemá žádné zvláštní nároky. Půda pro výsadbu šalvěje musí být zpracována do velké hloubky a nesmí obsahovat čerstvý hnůj. Šalvěj můžete pěstovat i..