Jak pěstovat vavřín v našich klimatických podmínkách



Vavřín, bobkový list

Specifické aroma vavřínu je známé každému kuchaři nebo kuchařce. Nemůže chybět při přípravě masa na divoko, v nakládaných okurkách nebo ve vývarech. Vavřín se lidově nazývá „bobkový list“.

Vavřín vznešený je stálezelený keř nebo menší stromek dorůstající do výšky 2 až 8 metrů. List je podlouhlý, se zvlněným okrajem. Starší listy jsou tuhé, kožovité. Plodem je tmavě fialová bobule s jedním olejnatým semenem. Vavřín roste zejména ve Středozemí, kde jej potkáme ve všech zahradách nebo parcích.

Pěstování vavřínu – bobkového listu

I u nás lze vavřín pěstovat, ovšem za určitých podmínek. Sazenici bez problémů zakoupíme v zahradnictví. Vavřín lze velmi snadno množit pomocí řízků, které na podzim napícháme do květináčů a necháme ve vlhkém substrátu zakořenit, pravidelně přihnojujeme.

Vavřín

Vavřín

Vavřín je ideální rostlinou na balkony a terasy, kde svítí celý den slunce. Na zimu je nutné jej přenést do světlé bezmrazé místnosti, kde je teplota kolem 2 až 10 °C.

Vavřín lze velmi dobře řezat a měnit tak jeho velikost podle prostoru. Ostříhané větvičky necháme uschnout i s listy, které pak odrhneme a uskladníme v papírovém sáčku pro kuchařské využití. Sušené listy mají výraznější aroma než listy čerstvé. Nejlepší je sušit dvouleté výhony.

Význam vavřínu

O významu vavřínu vznešeného víme již z antiky, kdy se vily z vavřínových větviček s plody věnce, kterými se zdobili vítězové nebo obecně ti lidé, kteří něčeho dosáhli.






  • Kopřiva a její využití v kuchyni V dřívějších dobách se kopřiva využívala nejen v kuchyni, ale také jako surovina z které se vyrábělo plátno. V řadě zemí byla kopřiva považována za bylinu s mystickými účinky. V našich zeměpisných šířkách roste několik druhů kopřiv. Nejznámější je kopřiva dvoudomá. Na rumištích a v okolí lidských obydlí roste kopřiva žahavka. Kopřiva dvoudomá Kopřiva dvoudomá je vytrvalá..
  • Libeček (Levisticum officinale) Pěstování libečku Tato víceletá rostlina dorůstá do výšky až 1,5 m. Potřebuje půdu bohatou na humus a dostatek zálivky. Vysazuje se na jaře. Sběr libečku Čerstvé listy můžeme sbírat během celého vegetačního období, k sušení sbíráme listy počátkem července. Použití libečku v kuchyni Libeček je velmi aromatický, říká se mu zelené maggi...
  • Jak pěstovat tymián Pěstování tymiánu Tymián neklade zvláštní nároky na půdu. Stačí, když není kyselá a není chudá na humus. U písčitých a hlinitých půd je nutná nastýlka kompostu nebo vyzrálého chlévského hnoje. U tymiánu můžeme počítat s dobrými výsledky pouze na slunných stanovištích, chráněných před větrem. Tymián dorůstá do výšky cca 25 cm..
  • Yzop lékařský Pěstování yzopu lékařského Yzop lékařský je trvalka, kterou do Evropy přinesli benediktinští mniši. Yzop potřebuje ke zdárnému růstu slunce a propustnou, nepodmáčenou půdu. Má drobné listy a výraznou kořenitou vůni. Květy yzopu jsou modrofialové nebo také bílé a růžové. Použití yzopu Listy yzopu přidáváme do tučných masitých jídel, do rybích..