Jak pěstovat vavřín v našich klimatických podmínkách



Vavřín, bobkový list

Specifické aroma vavřínu je známé každému kuchaři nebo kuchařce. Nemůže chybět při přípravě masa na divoko, v nakládaných okurkách nebo ve vývarech. Vavřín se lidově nazývá „bobkový list“.

Vavřín vznešený je stálezelený keř nebo menší stromek dorůstající do výšky 2 až 8 metrů. List je podlouhlý, se zvlněným okrajem. Starší listy jsou tuhé, kožovité. Plodem je tmavě fialová bobule s jedním olejnatým semenem. Vavřín roste zejména ve Středozemí, kde jej potkáme ve všech zahradách nebo parcích.

Pěstování vavřínu – bobkového listu

I u nás lze vavřín pěstovat, ovšem za určitých podmínek. Sazenici bez problémů zakoupíme v zahradnictví. Vavřín lze velmi snadno množit pomocí řízků, které na podzim napícháme do květináčů a necháme ve vlhkém substrátu zakořenit, pravidelně přihnojujeme.

Vavřín

Vavřín

Vavřín je ideální rostlinou na balkony a terasy, kde svítí celý den slunce. Na zimu je nutné jej přenést do světlé bezmrazé místnosti, kde je teplota kolem 2 až 10 °C.

Vavřín lze velmi dobře řezat a měnit tak jeho velikost podle prostoru. Ostříhané větvičky necháme uschnout i s listy, které pak odrhneme a uskladníme v papírovém sáčku pro kuchařské využití. Sušené listy mají výraznější aroma než listy čerstvé. Nejlepší je sušit dvouleté výhony.

Význam vavřínu

O významu vavřínu vznešeného víme již z antiky, kdy se vily z vavřínových větviček s plody věnce, kterými se zdobili vítězové nebo obecně ti lidé, kteří něčeho dosáhli.





  • Lichořeřišnice větší Letnička lichořeřišnice Lichořeřišnice větší je krásná letnička, která je také léčivou bylinou. Původem je z Jižní Ameriky, v současnosti se vyskytuje po celém světě. Existuje spousta druhů, které se liší velikostí, květem a barvou. Rostliny můžou dorůstat do výšky až 40 cm a délky 3 až 5 metrů. Lodyha je dlouhá, plazivá...
  • Estragon (Artemisia dracunculus) Pěstování estragonu V našich podmínkách se pěstuje forma ruská a francouzská. Ta je chutnější, ale není mrazuvzdorná, přezimuje pouze v nádobě v bezmrazé místnosti. Sběr estragonu Sbíráme lístky nebo celou nať, kterou seřízneme cca 1/3 nad zemí, aby mohla rostlina opět obrazit. Použití v kuchyni Čerstvé lístky jsou vynikající v bylinkovém másle, přidávají se o..
  • Jak pěstovat bylinky Bazalka, tymián, pažitka a další rostliny jsou ceněné pro svou chuť i léčivé účinky. Jak je pěstovat? Bez čerstvých bylinek si většina lidí vaření ani neumí představit. Bylinky dělají pokrmy mnohem chutnější, navíc mají na lidský organismus blahodárné účinky. Jejich pěstování není žádná věda, většina druhů je poměrně nenáročná a..
  • Jak pěstovat lichořeřišnici ze semínek Lichořeřišnice (Tropaeolum) Rod lichořeřišnice obsahuje plazivé i keříčkovitě rostoucí formy, takže ho můžeme používat pro různé účely. Listy jsou velké, terčovité. Květy jsou na dlouhých stopkách s výraznou ostruhou, která tvoří typickou ozdobu. Kvete v barvách žlutá, oranžová, červená nebo jejich kombinace. Na chráněných místech a pod ochrannými kryty můžeme lichořeřišnici vysévat..